Flere sommerhuse til salg – men danskerne beholder deres corona-sommerhus
Danskere på udkig efter et sommerhus i påsken har det største udvalg i fire år. Og det er ikke fordi danskerne forsøger at sælge de sommerhuse, de købte under corona. De fleste har nemlig valgt at beholde dem. Samtidig er udbudspriserne steget til et rekordhøjt niveau. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Ved udgangen af marts måned var der 5.842 sommerhuse til salg. Det er det største udbud for en marts måned i fire år. Samtidig er udbudspriserne steget med 27,7 pct. på fire år til et rekordhøjt niveau. Et gennemsnitligt sommerhus på 90 kvm. står nu til salg til knap 2,6 mio. kr.
”Corona satte et tydeligt præg på boligmarkedet, og vi oplevede, at markedet nærmest blev støvsuget for sommerhuse. Siden er udbuddet steget lidt igen, og udvalget af sommerhuse til salg er nu det højeste for en marts måned i fire år. Men det er stadig noget lavere end niveauet før corona,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og Ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og fortsætter:
”Den store efterspørgsel på sommerhuse under corona fik sommerhuspriserne til at stige ret markant. Selvom udbuddet er begyndt at stige en smule igen, er priserne fortsat med at stige til et rekordhøjt niveau.”
Seks ud af syv har beholdt deres corona-sommerhus
Sommerhusmarkedet havde kronede dage under corona-nedlukningerne. På 9 måneder fra april 2020 til og med december 2020 blev mere end 11.000 sommerhusdrømme gjort til virkelighed. Kun en ud af syv af de sommerhuse er blevet solgt igen efterfølgende. Dem, der har solgt deres corona-sommerhus, har til gengæld i gennemsnit kunne sælge sommerhuset igen for næsten 600.000 kr. mere, end da de købte det.
”Under coronapandemien fik danskerne for alvor øjnene op for sommerhusets glæder –rekordmange købte et sommerhus i 2020. Usikkerhed om fremtidige udlandsrejser dengang gav det sidste skub for nogle af dem, der gik med en idé om at have eget sommerhus. Siden er der ikke noget, der for alvor tyder på, at danskerne har ændret holdning til sommerhusferien, da seks ud af syv fortsat har deres corona-sommerhus,” siger Peter Jayaswal.
Sommerhuse købt i de sidste 9 måneder af 2020 kostede i gennemsnit 16.302 kr. pr. kvm. De corona-sommerhuse, der er blevet solgt igen, kostede i gennemsnit 21.818 kr. pr. kvm.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar – revision af statsstøttereglerne for services of general economic interest2.9.2025 10:26:25 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EU-Kommissionen om revision af statsstøttereglerne for services of general economic interest (SGEI).
Sø- og Handelsrettens afgørelse om negative renter1.9.2025 11:11:31 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmarks kommentar til Sø- og Handelsrettens afgørelse om negative renter
Finans Danmark: Regeringens finanslovsforslag fjerner barrierer for finansiering af el-nettet29.8.2025 11:37:14 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark hilser det velkommen, at regeringen i forslaget til Finansloven for 2026 har lagt op til at fjerne uhensigtsmæssigheder i lovgivningen, der hidtil har skabt udfordringer for realkreditbelåning af udbygningen af det danske el-net.
Høringssvar - vejledning om kreditværdighedsvurdering27.8.2025 14:57:57 CEST | Nyhed
Finanstilsynet og Forbrugerombudsmanden har sendt udkast til vejledning om kreditværdighedsvurdering i høring.
Flere end 500 danskere ofre for falske bankbude i 2. kvartal 202525.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Først ringer de til dig, og så tropper de op med historier om, at de kommer fra banken og vil hjælpe dig med at undgå svindel. Men i virkeligheden vil de bare have dine penge. I april, maj og juni har landets banker registreret 519 sager om falske bankbude, der har svindlet uskyldige danskere for i alt 6,9 mio. kroner. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Der er samtidig eksempler på, at de kriminelle ’bankbude’ både er mere udspekulerede – og sågar truende.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum