Nyt fund kan lede til forbud mod ukrudtsmiddel
De nyeste resultater fra Miljøstyrelsens varslingssystem for pesticider viser udvaskning af ukrudtsmidlet propyzamid over kravværdien for pesticider i grundvand. Det giver nu anledning til en vurdering af, om anvendelsen af ukrudtsmidlet skal forbydes eller begrænses.
De nyeste resultater fra varslingssystemet for udvaskning af pesticider til grundvand (VAP) ligger nu klar. VAP er et dansk system, hvor forskere på testmarker undersøger, om godkendte sprøjtemidler og deres nedbrydningsprodukter siver ned gennem jorden. Prøverne analyseres, og resultaterne danner grundlag for at vurdere, om gennemsnittet af målingerne for sprøjtemidlerne vil overstige kravværdien på 0,1 mikrogram/liter vurderet på årsbasis.
Resultaterne leverer et unikt indblik i transporten af sprøjtemidler og deres nedbrydningsprodukter til grundvandet og skal i sidste ende bruges til at beskytte danskernes dyrebare drikkevand.
Og nu giver særligt ét middel, Miljøstyrelsen anledning til at se på, om det skal forbydes eller begrænses. I perioden juli 2022 til juni 2024 er der gjort mange fund i høje koncentrationer af ukrudtsmidlet propyzamid og dets nedbrydningsprodukt RH-24644 over kravværdien for pesticider i grundvand. Derfor vurderer Miljøstyrelsen, at kravværdien overskrides som årligt gennemsnit.
”Den årlige VAP-rapport er et centralt redskab i vores målrettede og aktive indsats for at beskytte Danmarks grund- og drikkevand. Vi har nu konstateret, at der er et ukrudtsmiddel, som har slået ud i kontrolsystemet og overvågningen af kravværdier. Derfor går Miljøstyrelsen nu straks i gang med at undersøge om brugen af ukrudtsmidlet skal begrænses yderligere, om der skal sættes nye restriktioner for brugen eller om, det helt skal forbydes.” siger miljøminister Magnus Heunicke.
Den årlige gennemsnitskoncentration af sprøjtemidler og deres nedbrydningsprodukter i grundvand under markerne må ikke overskride kravværdien på 0,1 mikrogram pr. liter. Ukrudtsmidlet propyzamid bruges primært om efteråret til vinterraps.
Den nye VAP-rapport 1999-2024 viser resultater for perioden juli 2022 - juni 2024, da en test typisk varer mindst to år. I den periode har man testet tre pesticider og 18 nedbrydningsprodukter.
Rapporten kan findes på www.vap.dk eller læs mere på Miljøstyrelsens hjemmeside.
Yderligere oplysninger:
Miljø- og Ligestillingsministeriets pressetelefon 20 91 59 01 (kan ikke modtage SMS)
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Regeringen giver bilejere økonomisk gevinst for grøn handling9.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil gøre det mere attraktivt at skrotte sin bil hos en godkendt autoophugger ved at øge skrotningsgodtgørelsen med 25,9 procent.
PFAS fundet i ministerens blod8.10.2025 07:00:33 CEST | Pressemeddelelse
Miljøminister Magnus Heunicke er sammen med en række EU-ministerkolleger og EU’s miljøkommissær Jessika Roswall blevet testet for PFAS i blodet. Testen er gennemført for at sætte fokus på PFAS som et grænseoverskridende problem, og som en del af Danmarks formandskabsprioritet om fælles EU-handling mod PFAS-forurening. Hos halvdelen af deltagerne overskred niveauerne de europæiske grænser for sundhedsrisiko. Resultaterne understreger behovet for en samlet indsats mod PFAS på EU-niveau.
Ekspertgruppe skal forenkle regler for bidrag til kystbeskyttelse6.10.2025 14:18:33 CEST | Pressemeddelelse
Danmark står foran betydelige investeringer i kystbeskyttelse for at sikre os mod klimaforandringerne, men der er stor forskel på, hvordan kommuner administrerer reglerne for bidrag til kystbeskyttelsesprojekter. En ny ekspertgruppe skal sikre transparens i reglerne
Regeringen styrker miljøtilsyn med tankskibe ved Skagen Red6.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen styrker miljøkontrollen med tankskibe, der befinder sig ved Skagen Red, som er et knudepunkt for skibstrafik i Østersøen.
Øget sikkerhed: Ekstra opmærksomhed på vand- og spildevandsforsyning3.10.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vand er en del af den kritiske infrastruktur i Danmark, og det har højeste prioritet at beskytte det. Derfor er der behov for, at danske vand- og spildevandsforsyninger udviser ekstra opmærksomhed på baggrund af den seneste tids hændelser og det aktuelle trusselsbillede. Dertil gælder der pr. 1. oktober nye regler om cybersikkerhed for de store vandforsyninger i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum