Nu er Norlys i mobildisplayet hos knap hver sjette dansker
Fra begyndelsen af april og frem vil nuværende Telia Danmark-kunder opleve, at det er Norlys, der pryder toppen af deres mobildisplay. Logoskiftet i mobiltelefonerne er et af de store skridt mod en fuld integration af Telia Danmark ind i Norlys.

I den kommende tid skal mange mobilkunder vænne sig til, at Norlys er noget af det første, de ser, når de står op, og noget af det sidste, de ser, inden de går i seng. Telia-navnet i toppen af deres mobildisplay bliver nemlig skiftet ud med ”Norlys.”
- Det er vigtigt for Norlys, at få vores navn ind i mobildisplayet, som kunderne kigger på mange gange i løbet af dagen. Når vi får et mobilselskab fuldt integreret i Norlys, får vi en helt unik position på markedet, hvor vi kan dække hele husstandens behov lige fra ladeløsningen til elbilen, strømmen i stikkontakten, tv- og internet og nu også alt til mobil, siger Kathrine Forsberg, direktør i Norlys’ kundeforretning.
Navneskiftet rulles ud til Telia Danmark-kundernes mobiltelefoner i bølger fra begyndelsen af april og i tiden frem – og de første har allerede fået Norlys i displayet. For at navneskiftet slår igennem i mobildisplayet, kræver det, at telefonerne er opdateret til den nyeste version, mens alle nye Telia Danmark-kunder på sigt får Norlys i deres display fra det øjeblik, hvor de tager deres simkort i brug.
Navneskiftet i displayet kommer samtidig med, at Telia-brandet kan fejre 30-års fødselsdag i Danmark.
- I et konkurrencepræget mobilmarked, hvor nye brands hele tiden melder deres ankomst, har Telia været et kendt og trygt valg. Derfor er navneskiftet fra Telia til Norlys en stor opgave, og her er navneskiftet i mobildisplayet et vigtigt skridt. Senere i år vil Telia helt forsvinde fra gadebilledet i Danmark, når Telia Danmark skifter navn til Norlys, siger Kathrine Forsberg,
Når Telia Danmark skifter navn til Norlys 5. maj, vil de nuværende 30 Telia Danmark butikker også skifte navn, og man vil fremover kunne købe eller blive rådgivet om hele Norlys’ produktudbud lige fra energiløsninger til mobiltelefoner i alle butikkerne.
Navneskiftet i displayet ændrer ikke ved den mobildækning, som kunderne oplever. De vil fortsætte på Telia Danmarks mobilnet, der i februar blev kåret som det hurtigste og mest pålidelige i Danmark af det uafhængige analysefirma OpenSignal.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Danske elbilister har dagligt fået syv nye steder at lade hos Norlys i år15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets første ni måneder har Norlys hver dag føjet knap syv nye steder at lade til sit landsdækkende ladenetværk. Det er med til at give det stadigt stigende antal elbilister sikkerhed for at kunne lade elbilen, uanset hvor i landet de bevæger sig hen.
Norlys overtager en stor del af E.ON’s ladekunder30.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Norlys og E.ON Drive betyder, at en stor del af nuværende privat- og erhvervskunder hos E.ON kan fortsætte deres ladeaftale hos Norlys.
17 millioner i spil i Norlys Vækstpulje: Ansøgningsfristen nærmer sig29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har støttet hele 685 forskellige initiativer i 2025, og 1. oktober er sidste frist for at søge om støtte til ens projekt i år. Der er afsat knap 17 millioner kroner til årets sidste støtterunde.
Norlys’ kundeforretning forenkler og fremtidssikrer organisationen25.9.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys ændrer nu organisationen i koncernens kundeforretning som en del af integrationen af Telia Danmark ind i Norlys og for at sikre en økonomisk bæredygtig forretning fremadrettet. Derfor opsiges 137 medarbejdere og ledere.
Elpriserne sætter rekord: Aldrig har der været så mange timer med negative elpriser22.9.2025 10:51:38 CEST | Pressemeddelelse
Søndag blev der sat en ny rekord i antallet af timer med negative elpriser i Danmark, og særligt vest for Storebælt har der været rigtig mange timer, hvor forbrugerne har kunnet glæde sig over priserne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum