Nu er Norlys i mobildisplayet hos knap hver sjette dansker
Fra begyndelsen af april og frem vil nuværende Telia Danmark-kunder opleve, at det er Norlys, der pryder toppen af deres mobildisplay. Logoskiftet i mobiltelefonerne er et af de store skridt mod en fuld integration af Telia Danmark ind i Norlys.

I den kommende tid skal mange mobilkunder vænne sig til, at Norlys er noget af det første, de ser, når de står op, og noget af det sidste, de ser, inden de går i seng. Telia-navnet i toppen af deres mobildisplay bliver nemlig skiftet ud med ”Norlys.”
- Det er vigtigt for Norlys, at få vores navn ind i mobildisplayet, som kunderne kigger på mange gange i løbet af dagen. Når vi får et mobilselskab fuldt integreret i Norlys, får vi en helt unik position på markedet, hvor vi kan dække hele husstandens behov lige fra ladeløsningen til elbilen, strømmen i stikkontakten, tv- og internet og nu også alt til mobil, siger Kathrine Forsberg, direktør i Norlys’ kundeforretning.
Navneskiftet rulles ud til Telia Danmark-kundernes mobiltelefoner i bølger fra begyndelsen af april og i tiden frem – og de første har allerede fået Norlys i displayet. For at navneskiftet slår igennem i mobildisplayet, kræver det, at telefonerne er opdateret til den nyeste version, mens alle nye Telia Danmark-kunder på sigt får Norlys i deres display fra det øjeblik, hvor de tager deres simkort i brug.
Navneskiftet i displayet kommer samtidig med, at Telia-brandet kan fejre 30-års fødselsdag i Danmark.
- I et konkurrencepræget mobilmarked, hvor nye brands hele tiden melder deres ankomst, har Telia været et kendt og trygt valg. Derfor er navneskiftet fra Telia til Norlys en stor opgave, og her er navneskiftet i mobildisplayet et vigtigt skridt. Senere i år vil Telia helt forsvinde fra gadebilledet i Danmark, når Telia Danmark skifter navn til Norlys, siger Kathrine Forsberg,
Når Telia Danmark skifter navn til Norlys 5. maj, vil de nuværende 30 Telia Danmark butikker også skifte navn, og man vil fremover kunne købe eller blive rådgivet om hele Norlys’ produktudbud lige fra energiløsninger til mobiltelefoner i alle butikkerne.
Navneskiftet i displayet ændrer ikke ved den mobildækning, som kunderne oplever. De vil fortsætte på Telia Danmarks mobilnet, der i februar blev kåret som det hurtigste og mest pålidelige i Danmark af det uafhængige analysefirma OpenSignal.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
Lavere elafgift er en gevinst for den grønne omstilling21.8.2025 08:04:10 CEST | Pressemeddelelse
En lavere elpris vil ikke kun gøre det billigere at være dansker, den skubber også på den grønne omstilling. Norlys roser regeringens forslag om at sænke elafgiften til 0,8 øre/kWh.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum