Handelskrig giver ikke billigere biler i Danmark
Globale spændinger påvirker bilmarkedet – men ikke til gavn for danske bilkøbere.

Selvom der i øjeblikket er fokus på en mulig handelskrig, er det ikke noget, der vil føre til lavere bilpriser i Danmark. Tværtimod kan konflikten være med til at forstyrre de globale forsyningskæder og i sidste ende føre til højere omkostninger ved bilproduktion.
Bilmodeller, der eksporteres til det amerikanske marked, er ikke nødvendigvis relevante eller egnet til det europæiske. I Danmark tilskyndes bilkøbere til at vælge elbiler, og mange af de biler, der nu ikke er attraktive at sende til USA, passer ikke nødvendigvis teknisk, reguleringsmæssigt eller forbrugermæssigt ind på det danske marked.
“Selvom verdens bileksport til USA forventes at aftage, vil bilerne ikke nødvendigvis finde til Europa med lavere priser for danske bilkøbere. Bilerne er ikke altid kompatible med vores behov og reguleringer, og bilerne er ikke elbiler, hvilket betyder, at de ikke passer ind i de politiske incitamenter og forbrugernes præferencer herhjemme,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
På den lange bane er situationen fortsat meget uforudsigelig. Men én ting er sikker: Jo mere handelskrigen eskalerer, desto større er risikoen for forstyrrelser i forsyningskæderne. Det kan presse produktionsomkostningerne i vejret og i sidste ende føre til højere priser – også i Danmark.
“Hvis komponenter og råvarer bliver dyrere eller sværere at få fat i, bliver bilproduktionen også dyrere. Det er en reel risiko, vi skal tage alvorligt. I Danmark mærker vi allerede konsekvenserne, når der er pres på logistik og leverancer – og en global handelskrig vil kun forstærke det,” siger Mads Rørvig.
Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørMobility Denmark
Tlf:30 16 10 04mr@mobility.dkMobility Denmark
Følg os på følgende kanaler:
Fakta
Mobility Denmark er brancheorganisation for bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, finansierings- og leasingselskaber samt delebilstjenester og biludlejning.
Kildeangivelse
Gengivelse af tekst: Mobility Denmark
Gengivelse af tal og statistik bedes kildeangivet: bilstatistik.dk
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Danmark er stadig kun 2’er i skandinavisk bilsalg16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
På trods af at andelen af nyregistrerede elbiler i Danmark er vokset markant de seneste år, er det fortsat Norge der indtager førerpositionen i Skandinavien.
Vækst i bilsalget i november1.12.2025 06:55:57 CET | Pressemeddelelse
Personbilsalget steg i november, hvor 15.910 nye biler blev indregistreret – en fremgang på 6,6 procent. Elbilerne udgjorde 73,7 procent af registreringerne og hele 91,2 procent af de nye personbiler til privatpersoner.
OPDATERET: Oktober bragte fremgang i EU-bilsalg25.11.2025 09:09:35 CET | Pressemeddelelse
Ny version med opdateret tal for drivmiddelfordelingen - Der kom mange nye personbiler til EU i oktober måned, og især de elektriske biler oplevede medvind, med en fremgang på 38,6 procent.
Oktober bragte fremgang i EU-bilsalg25.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der kom mange nye personbiler til EU i oktober måned, og især de elektriske biler oplevede medvind, med en fremgang på 38,6 procent.
Bøderegn lurer: Nye vinterdækregler kan ramme tusindvis af bilister20.11.2025 10:32:41 CET | Pressemeddelelse
Nu er vintervejret sat ind og ny lovgivning kræver vintermærkede dæk i sne, is og sjap. Bilister risikerer en bøde på 4.000 kr., hvis Politiet vurderer, at bilen ikke er udstyret med dæk, der er egnede til vinterføre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum