Hundredvis af tons kasserede tekstiler får nyt liv via Textilia upcy
I 2024 blev over 800 tons tekstiler kasseret fra Textilias vaskerier i Skandinavien. For fem år siden var disse tekstiler blevet sendt til forbrænding. I dag får størstedelen af de slidte tekstiler i stedet nyt liv, som for eksempel forklæder, kokkejakker eller håndaftørring.

Gennem sit søsterselskab Textilia upcy omdanner Textilia hvert år hundredvis af tons tekstilaffald til nye innovative løsninger. Med egne lagre og systue i Europa arbejder virksomheden løbende på at forlænge tekstilernes livscyklus.
"Vores arbejde med at forlænge tekstilernes levetid begynder faktisk allerede i indkøbsfasen, hvor vi vælger tekstiler og materialer med fokus på lang holdbarhed og genanvendelighed. Herefter er vores fokus at cirkulere tekstilerne så længe som muligt i vores vaskeri- og tekstilservice, inden de udtjente tekstiler genanvendes via Textilia upcy," siger Ida Stokkebye Rueskov, Group ESG Manager hos Textilia Group.
Genanvendelige tekstiler ses som en værdifuld ressource
I 2024 blev der sendt 813 tons kasserede tekstiler fra Textilias vaskerier i Skandinavien til Textilia upcys lager i Skovlunde. Derfra blev 640 tons sendt videre til direkte omsyning til nye varer (50 procent), fiber-til-fiber genanvendelse ved mekanisk opkratning (24 procent) eller til donation og downcycling (26 procent). Blandt andet blev der produceret næsten 3 millioner nye varer af genanvendte tekstiler. Kasserede duge er for eksempel syet om til kokkejakker til restauranter, eller en slidt T-shirt har fået nyt liv som håndaftørring på et hospital.
"Der udledes i gennemsnit 70,5 procent* mindre CO2e ved produktion af et Textilia upcy produkt af genanvendte tekstiler, end ved produktion af nye tekstiler. Det viser, hvor meget der er at vinde ved at tænke i cirkulære løsninger – og hvor stort potentialet er i at se kasserede tekstiler som en værdifuld ressource," forklarer Ida Stokkebye Rueskov.
Samarbejde nødvendigt for fortsat udvikling
Ved at forlænge levetiden på eksisterende tekstiler og genanvende kasserede tekstiler via Textilia upcy, håber virksomheden at reducere behovet for at købe nye tekstiler – og bidrage til flere cirkulære muligheder i tekstilindustrien.
"Selvom vi gør fremskridt i Textilia, er der stadig meget at gøre. Det kræver, at vi arbejder tæt sammen – både med kunder, leverandører og andre aktører i værdikæden – for sammen at udvikle endnu mere cirkulære løsninger," slutter Ida Stokkebye Rueskov.
*Viegand Maagoe, 2023
Kontakter
Ida Stokkebye RueskovGroup ESG Manager Textilia Group A/S
Tlf:+4531655364isr@textilia.dkOm Textilia:
Textilia Group A/S har i mere end 60 år drevet en cirkulær forretningsmodel inden for vask og udlejning af tekstiler, måtter og hygiejneservice. Vi er i dag en af Nordens største servicevirksomheder, som hver dag leverer forretningsfokuserede løsninger til kunder fra en bred vifte af brancher. I Textilia gør vi en forskel for både mennesker og miljøet, og gennem konceptet Textilia upcy arbejder vi aktivt på at nedbringe CO2-aftrykket og indfri vores mål om 100 % genanvendelse af vores kasserede tekstiler i 2025.
Læs mere om os på www.textilia.dk.
Følg pressemeddelelser fra Textilia
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Textilia
Textilia ønsker flere konkrete tiltag inden for genbrug og genanvendelse af tekstiler6.2.2025 12:50:12 CET | Nyhed
Kun én procent af tekstilaffaldet i EU genbruges eller genanvendes, størstedelen går op i røg. Alene i Danmark forbrændes omkring 92.000 tons tekstiler om året. Det er 252 tons om dagen. 11 tons i timen. ‒ Det er ikke nok med politiske ambitioner og handlingsplaner på tekstilområdet for at drive den grønne omstilling alene. Der skal handlinger til, siger Camilla Skjelborg Nielsen, Koncernudviklingsdirektør i Textilia Group.
I Textilia lader man kunsten inspirere til mere klimabevidst adfærd24.1.2025 14:09:55 CET | Pressemeddelelse
Kun 1 % af tekstilaffaldet i EU bliver genbrugt eller genanvendt. Størstedelen går op i røg og flammer. Politiske ambitioner og handlingsplaner på tekstilområdet er ikke nok til at drive den grønne omstilling alene. Der skal handles. Og det skal være nu. I Textilia forsøger man nu at inspirere og provokere til handling gennem kunsten.
Vaskeri i Aalborg hjælper tidligere kriminelle ind på arbejdsmarkedet24.1.2024 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejen ind på arbejdsmarkedet kan være svær – og særligt hvis man har været på kant med loven. Men på Textilias vaskeri i Aalborg tror man på det bedste i folk, og derfor har vaskeriet nu budt velkommen til flere nye kolleger, der tidligere har været i konflikt med lovens lange arm.
Textilia sætter bæredygtighed øverst på dagsordenen18.1.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
En bølge af nye rapporteringskrav er i den seneste tid skyllet ind over europæiske virksomheder, der fremadrettet skal rapportere langt mere omfattende på deres aktiviteter. Men selvom de nye krav kan virke overvældende, ser man i Textilia også muligheder i dem.
Aalborg Universitetshospital gør op med engangsforbruget: Dropper engangstermojakker af plastik20.12.2023 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
I de seneste år har Aalborg Universitetshospital arbejdet på at nedbringe forbruget af engangsartikler. Nu er turen kommet til de godt 88.000 engangstermojakker af plastik, som hospitalet årligt bruger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum