Modulvogntog med aerodynamiske førerhuse tillades på danske veje
Mindre vindmodstand på modulvogntog kan reducere energiforbruget med cirka fem procent og dermed reducere udledningen af CO2. Derfor vil op til 30 centimeter længere førerhuse blive tilladt i forsøgsordningen med modulvogntog.
Flere lastbilproducenter har udviklet aerodynamiske førerhuse. Det kan medvirke til at reducere energi- og brændstofforbruget med cirka fem procent. Løsningen er efterspurgt af branchen, og derfor bliver forsøgsordningen for modulvogntog nu udvidet til også at omfatte lastbiler med aerodynamiske førerhuse. Lastbiler udstyret med aerodynamiske førerhuse er længere end almindelige lastbiler, og selvom modulvogntog er 30 centimeter længere med aerodynamiske førerhuse end de nuværende tilladte 25,25 meter vil det være muligt at tillade disse uden større tilpasninger af det vejnet, som modulvogntog i dag må benytte. Samtidig vil længere modulvogntog med aerodynamiske førerhuse ikke påvirke trafiksikkerheden.
Vejdirektoratet vurderer, at der kan være behov for at lave vejtilpasninger i visse situationer, især ved skarpe sving og primært på det kommunale vejnet.
Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne), Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre, der står bag den nuværende forsøgsordning med kørsel med modulvogntog, har besluttet at udmønte ti millioner kroner fra den pulje, der i 2014 blev afsat til at indrette næsten hele det statslige vejnet til kørsel modulvogntog, til den nødvendige tilpasning af vejnettet til de op til 30 centimeter længere modulvogntog.
Den nødvendige tilladelse vil blive givet ved at ændre den bekendtgørelse, der giver tilladelse til kørsel med modulvogntog. Det vil endvidere være nødvendigt at notificere Europa-Kommissionen om ændringen, der forventes at kunne træde i kraft i 2026.
Kontaktoplysninger til ordførere:
Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, thomas.jensen@ft.dk, 61 62 41 78
Venstre:
Peter Juel-Jensen, peter.juel-jensen@ft.dk, 61 62 46 28
Moderaterne:
Peter Have, peter.have@ft.dk, 33 37 58 29
Socialistisk Folkeparti:
Mads Olsen, mads.olsen@ft.dk, 61 62 52 63
Liberal Alliance:
Jens Meilvang, jens.meilvang@ft.dk, 61 62 49 64
Det Konservative Folkeparti:
Mai Mercado, Mai.mercado@ft.dk, 61 62 50 84
Radikale Venstre:
Stinus Lindgreen, stinus.lindgreen@ft.dk, 61 62 33 37
Dansk Folkeparti:
Nick Zimmermann, nick.zimmermann@ft.dk, 61 62 49 51
Kontakt transportminister Thomas Danielsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Minister rydder op i regeljungle på busområdet1.4.2025 07:01:56 CEST | Pressemeddelelse
Transportminister Thomas Danielsen fjerner nu en række unødvendige benspænd for både professionelle busvognmænd og institutioner, der har en bus tilknyttet til småture.
Søndag skal urene igen en time frem26.3.2025 10:09:52 CET | Pressemeddelelse
Natten mellem den 29. og 30. marts 2025 overgår vi til sommertid, og urene skal derfor stilles en time frem.
Lettere at køre hurtigere i traktor med påhæng25.3.2025 17:48:33 CET | Pressemeddelelse
Et nyt lovforslag lemper blandt andet reglerne for påhængskøretøjer, så det ikke længere er et krav, at de skal registreres i Køretøjsregistret for at køre op til 40 kilometer i timen.
Opgraderingen af Hillerød Station tilføres flere midler og tilpasses20.3.2025 10:02:42 CET | Pressemeddelelse
Der skal etableres nye spor på Hillerød Station og anlægges en ny bred gangbro på tværs af stationen. Hertil undersøges om der på sigt kan ske en forbedring af gangvejene på stationen, hvis der bliver behov for det. Opgraderingen af stationen blev besluttet med Infrastrukturplan 2035, men siden har projektet vist sig at blive dyrere.
Ny rapport om modeller for organisering af den lokale kollektive transport12.3.2025 11:02:16 CET | Pressemeddelelse
Ekspertudvalget om kollektiv mobilitet i hele Danmark har afleveret sin anden delrapport til regeringen. Rapporten præsenterer forskellige mulige modeller for fremtidens organisering af den lokale kollektive transport, men indeholder ikke udvalgets anbefalinger. Udvalgets samlede anbefalinger fremlægges i foråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum