Maria Rørbye Rønn indstilles som bestyrelsesleder for Børn Vilkår
8.4.2025 08:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
DR’s generaldirektør Maria Rørbye Rønn er indstillet som kandidat til at overtage stafetten efter afgående formand for Børns Vilkår, Peter Bartram. Den formelle konstituering af hovedbestyrelsen sker efter organisationens generalforsamling den 29. april.

Efter otte år som formand for Børns Vilkårs hovedbestyrelse takker Peter Bartram af ved organisationens generalforsamling i slutningen af april.
I dag kan Børns Vilkår offentliggøre, at DR’s generaldirektør gennem knap 15 år, Maria Rørbye Rønn, er blevet indstillet som kandidat til at overtage posten som bestyrelsesleder. Den formelle konstituering sker efter generalforsamlingens godkendelse.
”Det har været en meget stor glæde at kunne bidrage til den fantastiske udvikling, Børns Vilkår har gennemgået i mine otte år som formand, hvor vi er vokset med over 300 procent på mange af de vigtigste parametre i indsatsen for at hjælpe børn og unge. Sagen er så vigtig, at arbejdet må fortsætte, og Maria Rørbye Rønn har alle forudsætninger for at overtage stafetten og skabe yderligere udvikling,” siger afgående formand, Peter Bartram.
Maria Rørbye Rønn stopper som DR’s generaldirektør senere i år og er stolt af, at hun nu skal bidrage til Børns Vilkårs arbejde.
”Jeg har arbejdet med public service hele mit liv, hvor vi med B&U har skabt et sted på børns præmisser, hvor de bliver set og hørt og har deres egen stemme. Arbejdet med at give børn bedre vilkår – også på den lange bane – er jeg glad for, at jeg nu må bidrage til hos Børns Vilkår. Ingen børn eller unge skal føle sig alene, og det er vores pligt som voksne og samfund at passe godt på dem,” siger Maria Rørbye Rønn, der også er aktiv som bestyrelsesformand for Bikubenfonden, bestyrelsesleder for Det Kongelige Akademi og bestyrelsesmedlem i Praksis Arkitekter.
Direktør i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl, glæder sig til samarbejdet:
”Maria Rørbye Rønn kommer med ekstremt stor erfaring inden for både digitale medier, børn- og unge medier samt ledelse, som jeg er helt overbevist om, vil bidrage meget positivt til den gode udvikling, Børns Vilkår er inde i. Jeg glæder mig meget til samarbejdet. Samtidig ser jeg tilbage på otte års meget fint, professionelt og udviklende samarbejde med den afgående formand Peter Bartram, som gennem sit lederskab har bidraget afgørende til, at Børns Vilkår i dag står stærkere end nogensinde. Så det er med vemod og stor tak, at vi tager afsked med ham.”
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459bornsvilkar.dkFølg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Ny undersøgelse: Snyd med AI er udbredt blandt skoleelever, men reglerne er uklare10.9.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
AI-chatbots er på kort tid blevet en del af hverdagen på danske skoler. Især blandt elever i 9. klasse er det udbredt at bruge ”chatten” til skolearbejde, og seks ud af ti har mindst en gang brugt tjenesten på en måde, de selv karakteriserer som snyd. Det viser en ny undersøgelse, som Børns Vilkår offentliggør i dag.
En af Danmarks mest anerkendte samtidskunstnere laver værk for Børns Vilkår7.9.2026 13:20:30 CEST | Pressemeddelelse
Billedkunstner Evren Tekinoktay står bag årets kunstplakat, som sælges til fordel for Børns Vilkår.
BørneMobilen ruller ud til 4.500 børn og unge i Frederikshavn Kommune7.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Undervisere fra Børns Vilkår sætter sig endnu en gang bag rattet i BørneMobilen, når turen fra start september går til Frederikshavn Kommune. Her kører BørneMobilen ud til ca. 4.500 elever for at oplyse dem om BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT og gøre dem opmærksomme på, at de altid - dag og nat - har et sted at søge hjælp.
Gode råd til forældre: Hjælp dit barn trygt tilbage til skolens krav og fællesskaber9.8.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For de fleste voksne er sommerferien hurtigt ovre, og meget er som regel uforandret, når man møder retur på arbejde tre uger senere. Som barn er sommeren anderledes lang, og den vante skoledag kan pludselig virke fjern og fremmed. Børns Vilkår råder til, hvordan man bedst hjælper sit barn godt tilbage i skole.
Børn og unge jagter uopnåelige kropsidealer: ”Udseende er vigtigere end personlighed”18.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange børn og unge føler sig pressede til at styre mod uopnåelige kropsidealer, og jo mere indhold om krop og udseende, de ser på sociale medier, jo mindre tilfredse er de med deres egen krop. For flere end halvdelen i 6. og 9. klasse bliver sport og motion en måde at ændre deres vægt eller størrelse. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum