Trods større økonomisk forsigtighed - danskerne bruger overskydende skat på ferier, forkælelse og opsparing
Hvert år på denne tid sker det – rigtig mange danskere får penge tilbage i skat, og hvert år kan det aflæses direkte på salgstallene hos rejsearrangørerne. I år er ingen undtagelse, trods lidt større økonomisk forsigtighed blandt danskerne på grund af handelskrigen.

- Vi kan allerede nu se øget aktivitet på salgstallene, for selvom folk først får skattepengene udbetalt den 25. april, ved de jo, hvor meget de får tilbage. Vi kan se, der er en overvægt af familier, der køber sommerferier lige nu, og det er vi glade for, for de har ventet lidt længere end de plejer med at købe i år, fortæller Jan Lockhart, der er landechef for Sunweb i Danmark.
Lidt større forsigtighed, men fortsat samme type køb for skattepengene
I Dansk Erhverv spår cheføkonom, Tore Stramer, at den aktuelle handelskrig vil betyde, danskerne nok vil spare lidt mere op i år, fremfor at brænde alle skattekronerne af på restaurantbesøg og køleskabe:
- Der er en tendens til et lidt mere tøvende forbrug på grund af den usikkerhed, som handelskrigen skaber. På den anden side betyder faldende inflation og stadigt lavere renter, at danskernes økonomi generelt er stærk, og jeg forventer, den overskydende skat primært bruges på rejser, elektronik, og restaurantbesøg, sådan som det plejer at være, siger han.
De seneste år har niveauet på tilbagebetalt skat til danskerne været nogenlunde det samme, og selvom Skat endnu ikke har offentliggjort tallet for 2025, forventes der ikke de store udsving.
I 2024 fik fire ud af fem danskere penge tilbage fra Skat, der i alt udbetalte 25,7 mia. kr.
Top 5 over mest solgte feriedestinationer lige nu:
1 Tyrkiet
2 Kreta
3 Rhodos
4 Egypten
5 Mallorca
For flere informationer, kontakt venligst, Jan Lockhart, landechef, Sunweb: 61209098
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartLandechef, Sunweb Danmark & Sverige
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comBilleder
Links
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2023 rejste 168.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Når verden buldrer, vil vi have mere kontrol over budgettet - også på ferien20.5.2025 10:06:21 CEST | Pressemeddelelse
Når der er ekstraordinært meget uro i verden, som nu, får mange brug for mere tryghed og kontrol med det, vi kan have kontrol over. Vores forbrug, for eksempel, og det afspejler sig også i vores ferievalg.
Sjælden kombination betyder - billigere at rejse end at blive hjemme15.5.2025 10:40:46 CEST | Pressemeddelelse
En særlig kombination af ekstra lave priser på last minute rejser og ekstremt høje fødevarepriser herhjemme gør, at det kan være billigere at tage på ferie i udlandet end at blive hjemme i maj og juni.
Sunweb og Anders Hemmingsen vinder pris for influencerkampagne7.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kampagnen giver flere unge kunder i Sunweb
Charterrejsen fylder 75 år - fortsat danskernes foretrukne ferieform28.4.2025 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra helstegt pattegris og fællessang i sangriabussen til gourmethoteller og individuelt tilpassede valg fra alle hylder.
Fra miniput til rejsegigant på 15 år. Sunweb er stormet frem i Danmark22.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Da Sunweb trådte ind på det danske marked i 2010, var det med beskedne 3.500 rejsende til Tyrkiet. I dag, 15 år senere, har selskabet vokset sig til en plads blandt de tre største rejsearrangører i Danmark med ca. 175.000 sol- og skirejsende i 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum