Danske mesterskaber i by-orienteringsløb kommer til Billund
Den 17. og 18. maj 2025 danner Billund rammen om de danske mesterskaber i by-orienteringsløb, hvor der konkurreres i både DM Sprint og DM Mixsprint-stafet.

I løbet af weekenden fra den 17.-18. maj vil Billunds gader og byrum blive forvandlet til en dynamisk orienteringsarena, hvor deltagerne skal navigere hurtigt og præcist for at finde posterne. Lørdagens DM Sprint er en individuel konkurrence, mens søndagens DM Mixsprint-stafet afvikles som en holdkonkurrence.
Billund Kommune bakker op om mesterskaberne og har via Økonomiudvalget bevilget 30.000 kroner til arrangementet.
”Det glæder mig, at vi kan byde orienteringsløbere fra hele landet velkommen til Billund Kommune. Arrangementer som dette skaber liv og aktivitet, og det er en oplagt mulighed for både borgere og besøgende til at opleve orienteringssporten på tæt hold. Jeg håber, at mange vil kigge forbi og være med til at skabe en fantastisk stemning” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune
Mesterskaberne samler løbere fra hele landet – fra de yngste deltagere på 10 år til de mest erfarne på over 90 år. Stævnepladsen og målområde placeres centralt, så borgere og besøgende får en enestående mulighed for at følge løbene på tæt hold og opleve spændingen, når Danmarks bedste orienteringsløbere skal findes.
Mesterskaberne arrangeres af orienteringsklubben OK Gorm fra Jelling, der har stor erfaring med afvikling af orienteringsløb i Billund. Klubben har tidligere været medarrangør af et World Ranking-løb i byen samt de årlige orienteringskonkurrencer ved Skole OL.
“Billund er en spændende og varieret by med sin blanding af skole, skov, park, butikker og boligområder, hvilket gør den særligt velegnet til sprint-disciplinerne. Vi ser frem til lige så intense konkurrencer, som sidst, vi løb i Billund, som optakt til VM Sprint 2022 i Trekantområdet.” fortæller Pernille Buch, Formand for orienteringsklubben OK Gorm.
Til DM Sprint forventes omkring 450 deltagere, mens DM Mixsprint-stafetten søndag har cirka 400 deltagere. Lørdagens mesterskab afvikles fra kl. 14.00 til 17.00, mens søndagens stafet finder sted fra kl. 10.00 til 14.00.
For mere information om DM i by-orienteringsløb i Billund på okgorm.dk/dm-i-sprint-og-sprintstafet-i-billund-2025/ eller kontakt stævneleder Jacob Bang på jacobbang91@gmail.com og Tlf: 30 68 00 80
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
51 nye byggegrunde til salg i Billund20.5.2025 13:35:30 CEST | Pressemeddelelse
Nu er der igen byggegrunde til salg i Billund. Byen er i rivende udvikling, og efterspørgslen efter byggegrunde er så stor, at Billund Kommune sidste år løb tør for byggegrunde i byen. Men kommunalbestyrelsen har sat skub i byggemodningen af næste etape, og nu er 51 nye byggegrunde netop sat til salg i Billund Syd.
Hvem skal vinde Den sociale virksomhedspris 2025?20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år uddeler Billund Kommune Den sociale virksomhedspris til en virksomhed, som gør en særlig indsats for, at ledige eller udsatte borgere kan få fodfæste på arbejdsmarkedet. Og nu kan du senest den 20. juni 2025 indstille den virksomhed i Billund Kommune, der efter din mening fortjener anerkendelse for deres sociale ansvar.
Ny leder af Billund Idrætscenter14.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Christina Schilling tiltræder den 1. juni som leder af Billund Idrætscenter. Hun har flere års erfaring som leder i MadsbyParken i Fredericia, hvor hun både har haft ansvar for den daglige drift og for den strategiske udvikling, mens hun havde personaleansvar for 60-80 ansatte.
Udsigt til mere sol i Billund Kommune13.5.2025 20:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Billund Kommune har udvalgt to vedvarende energiprojekter, som nu skal i udvidet borgerdialog, hvorefter der træffes endelig beslutning i forhold til, om projekterne skal igangsættes eller ej. De to projekter, som er valgt ud, er begge solcelleprojekter.
Legens Festival er godt på vej i Hejnsvig9.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever fra 7. klasse på Hejnsvig Skole er godt i gang med forberedelserne til Legens Festival, som afholdes den 11. juni. En festival, hvor legen bliver hyldet på tværs af Billund Kommunes skoler og dagtilbud. I Hejnsvig planlægger skolen og børnehaven bl.a. et optog gennem byen, en fremvisning for forældrene og en filmpremiere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum