Bekymring trods stigende investeringer i sundhedsforskning
Erhvervslivets forskningsinvestering i sundhed stiger markant, men hvis rammerne ikke indgyder til yderligere investeringer, så risikerer Danmark at blive forbigået i fremtiden, lyder det fra Lif.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser nemlig, at erhvervslivets investeringer i forskning og udvikling (FoU) inden for sundhedsvidenskab er steget markant de seneste år. Siden 2017 er udgifterne vokset fra 12,1 til 21,8 mia. kr., og alene i 2021 til 2023 en stigning på 50 pct.
”Den udvikling understreger medicinalindustriens voksende betydning for dansk erhvervsliv, men også behovet for politisk handling for at fastholde og udbygge Danmarks styrkeposition inden for life science,” siger Anders Hoff, politisk chef for forskning og innovation i Lif.
Vi skal arbejde for at fastholde den danske styrkeposition
Danmark står stærkt inden for life science på mange parametre, men der er fortsat udfordringer, der kræver en målrettet indsats. Antallet af kliniske forsøg er stigende, men under pres, og selvom biotek-scenen er stærk, så etableres der færre nye virksomheder i Danmark sammenlignet med andre lande.
”Det er positivt, at investeringerne i sundhedsforskning stiger i Danmark, men vi ser også tegn på, at Europa sakker bagud i konkurrence med USA og Kina. Nye lægemidler bliver således i stigende grad udviklet uden for Europa, og det påvirker selvfølgelig også Danmark,” siger Anders Hoff.
Selvom Danmark fortsat har en stærk position inden for life science, er der udfordringer med at omsætte forskning til innovation.
”Vi ser en bekymrende tendens, hvor investeringer i life science flyttes væk fra Europa. Både i forskning, udvikling og kliniske forsøg med nye behandlinger. Hvis vi skal stoppe det, bør Danmark have en klar ambition om at være foregangsland for life science forskning, tiltrækning af kliniske studier – og have en strategi for, hvordan vi kan sikre, at flere innovative behandlinger bliver skabt og taget i brug her i landet.”
Behov for en national forskningsstrategi
Life science-sektoren er afgørende for både sundhed og økonomi, og det kræver politisk handling at sikre, at Danmark forbliver et attraktivt land for forskning og udvikling inden for life science, understreger Anders Hoff
Derfor efterspørger branchen, at regeringen i en kommende national forskningsstrategi fastholder fokus på investeringer i dansk life science-forskning.
"Vi skal fastholde momentum og investere i life science forskning og at sikre attraktive investeringsvilkår for virksomhederne – blandt andet ved at styrke universiteternes fokus på samarbejde og innovation samt at skabe flere inkubatormiljøer, så der kan dannes endnu flere nye biotekvirksomheder,” siger Anders Hoff.
Kontakter
Anders HoffPolitisk chef for forskning og innovation, Lif
Tlf:+45 51 21 80 32aho@lif.dkAnne Cathrine PiiChefkonsulent, KommunikationLif
Tlf:22329099acp@lif.dkOm Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lif: Regionernes økonomiaftale garanterer grundlaget for et mere fremtidssikret sundhedsvæsen28.5.2025 16:04:40 CEST | Pressemeddelelse
Den nye økonomiaftale er et godt afsæt for videreudvikling af sundhedsvæsenet og giver en god forudsætning for implementering af Sundhedsreformen. Helt nødvendigt, når vi står over for den største ændring af sundhedsvæsenet i 20 år, mener Lif
Vejen til bedre behandling for sjældne sygdomme kræver nye løsninger og større fleksibilitet27.5.2025 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Skal vi behandle flere patienter med sjældne sygdomme, er der brug for en mere åben og fælles dialog om, hvordan vi håndterer usikkerhed om effekten af lægemidler til sjældne sygdomme. Det konkluderer en ny rapport fra Videncentret for Life Science, der har kigget nærmere på betydningen af evidenskvalitet for lægemidler til sjældne sygdomme.
Lif: Kræftplan V er et klasseeksempel på, at vedvarende fokus skaber resultater23.5.2025 13:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Godt med ny kræftplan, der har fokus på forebyggelse og livet med og efter kræft. Der er grund til at glæde sig over, at muligheden for individuel adgang til behandling forbedres, og at sundhedsdata skal bruges mere aktivt til at sikre hurtig adgang til behandling for danske patienter, mener Lif.
Danmarks bedste kliniske forsøg er kåret19.5.2025 18:01:50 CEST | Pressemeddelelse
Brystkræft, traumer, svækkede hjerter og forstoppede børnemaver – årets fire vindere af Danmarks bedste kliniske forsøg er blevet hædret for banebrydende og patientnær forskning.
”Et valg for livet” ruller videre i metro, bus og biograf12.5.2025 09:28:41 CEST | Pressemeddelelse
Gør en forskel. For dig selv og for andre. Vælg en fremtid inden for life science. Det er budskabet i Lifs kampagne, der ruller både i metroen, i busserne og i biografen de kommende to uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum