Myndighederne skal have nye værktøjer i kampen mod ulovlig lattergas
1.4.2025 16:13:38 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Nyt lovforslag skal styrke kontrollen med ulovligt salg af lattergas på sociale medier yderligere. Det skal beskytte særligt unge mennesker mod det farlige stof.
Erhvervsminister Morten Bødskov vil styrke kampen mod ulovlig salg af lattergas. Med et nyt lovforslag får myndighederne igen nye værktøjer til at skride ind mod det ulovlige salg.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Det handler kort og godt om at beskytte vores unge mennesker. Vi er heldigvis kommet langt, siden der lå lattergaspatroner og flød i gaderne, men kampen er ikke slut. Vores myndigheder gør et godt stykke arbejde. Nu giver vi dem endnu flere værktøjer til at komme efter kriminelle på sociale medier, der sælger farlig lattergas i lukkede grupper. For de farlige patroner hører hverken til i gadebilledet eller på de sociale medier.”
Konkret giver forslaget myndighederne mulighed for at bruge fiktive profiler på sociale medier, så de kan få indblik i lukkede grupper, hvor salget af ulovlig lattergas i høj grad foregår.
Med de fiktive profiler kan myndighederne ved selvsyn konstatere den ulovlige aktivitet. Der er ikke tale om, at myndighederne aktivt skal opsøge ulovlig lattergas eller tage del i den ulovlige aktivitet.
Hvis platformene ikke retter ind, når myndighederne giver dem påbud om at sætte en stopper for det ulovlige salg, kan de i sidste instans blive blokeret med en retskendelse.
Lovforslaget 1. behandles 1. april.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervs- og konkurrencekraftsministeren rejser til Kina4.11.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter to dage i Indien rejser erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard videre til Kina. Rejsen har fokus på at styrke dialogen mellem Danmark og Kina om grøn omstilling, elektrificering og fremtidens teknologier.
Knap 200 mio. kr. skal sikre en mere plante-rig fødevaresektor3.11.2026 09:01:00 CET | Pressemeddelelse
38 projekter får støtte til at sætte skub på udviklingen af nye plantebaserede fødevarer, styrke produktionen af dansk frugt og grønt og skabe nye eksportmuligheder for danske fødevarevirksomheder.
Erhvervs- og konkurrencekraftsministeren rejser til Indien1.11.2026 09:00:45 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsministeren vil på rejsen have fokus på at styrke samarbejdet mellem Danmark og Indien om vedvarende energi, fremtidens teknologier og grøn søfart.
Servicetjek under Rød løber-aftale skal bane vej for mere produktion i Danmark30.10.2026 15:04:44 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard har modtaget Erhvervspanelets ”problemkatalog” som er en del af aftalen om Rød løber for produktionsvirksomheder. Kataloget er en del af det aftalte servicetjek af reglerne, der skal gøre det lettere at etablere, udvide og omdanne produktion i Danmark.
Ny formand for Danmarks Erhvervsfremme-bestyrelse skal styrke konkurrencekraften i danske SMV’er28.10.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard har udpeget Sofie Irgens, CEO i Schneider Electric Denmark, som ny formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum