Spies lander et overskud på 25,4 millioner
31.3.2025 23:45:25 CEST | Spies | Pressemeddelelse
I det netop offentliggjorte årsregnskab er der igen et tocifret millionoverskud i Danmarks største rejsebureau, som i sidste regnskabsår 2023/24 sendte 249.835 gæster afsted på ferie og oplevede en rekordstor omsætning, der steg med 6,8 procent fra året før.

Spørger man Spies’ administrerende direktør, Jan Vendelbo, så er det stærke resultat, som er en forbedring på 31, 1 millioner i forhold til resultat sidste år, til dels baseret på den fortsatte store rejselyst og prioritering af ferierejser i danskernes privatbudget samt at flere og flere tilvælger den tryghed, sikkerhed og bekvemmelighed, der er ved at rejse med en pakkerejsearrangør - ikke mindst en markedsledende spiller som Spies, der udover at have meget trofaste kunder også netop er kåret som det varemærke i den danske rejsebranche, der er længst fremme når det kommer til bæredygtighed, ifølge Sustainable Brand Index Spies kåret som det mest bæredygtige brand i den danske rejsebranche | Spies.
Sunclass Airlines er tilbage med overskud
Spies’ flyselskab, Sunclass Airlines har for første gang i fem år igen overskud på både drift og bundlinjen. selskabets netop offentliggjorte årsregnskab viser et driftsoverskud på 54 millioner og et positivt nettoresultat. Dermed lander man det bedste regnskab i Sunclass' historie i en uforudsigelig tid, hvor man tilmed har investeret i en fornyelse hele vores flyflåde til de langt mere CO2 besparende Neo-fly.
Og det er da også en glad og optimistisk administrerende direktør, Valdemar Warburg der har følgende kommentar til det netop offentliggjorte regnskab. Han siger:
”Jeg er stolt over at vi har nået et positivt bundlinjeresultat. Vi fylder vores fly, har en rekordhøj kundetilfredshed – og så har vores omfattende transformationsprogram allerede givet stærke resultater og vil fortsætte med at levere endnu mere værdi i de kommende år. Vi står lige nu med den ene vinge på vej ind i sommersæsonen, der officielt starter i morgen den 1. april - og det er med en god udsigt, den uforudsigelige verden til trods.”
For yderligere info, kontakt kommunikationschef Sofie Folden Lund: sofie.lund@spies.dk
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkSpies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Danskerne booker efterårsferie i stor stil: Spies forventer rekordmange chartergæster og øger kapaciteten31.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Bookingtallene for efterårsferien peger på endnu et rekordår hos Spies. Danmarks største rejsebureau skruer derfor yderligere op for uge 42 og sender på bare fem dage 49 charterfly afsted fra Danmark med kurs mod sydens sol. Flykapaciteten på charterrejser er dermed øget med 20 procent i forhold til sidste år, og allerede nu er seks ud af 10 rejser solgt.
Nu kan jyderne flyve direkte til Kos: Spies udvider fra Billund20.8.2026 12:08:38 CEST | Pressemeddelelse
Fra sommeren 2027 kan jyderne flyve direkte til den græske ferieø Kos med Spies og Sunclass Airlines fra Billund Lufthavn. Den nye ugentlige afgang er en del af en større satsning, der også omfatter åbningen af det nye familiehotelSunwing Marmari Beach på den græske ferieø.
Efter rekordår: Spies investerer i nyt Sunwing og udvider Kos-kapaciteten markant20.8.2026 11:29:35 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største rejsebureau udvider markant på den græske ferieø Kos med det nye Sunwing familiehotel Sunwing Marmari Beach, øget flykapacitet og forlænget sæson. Satsningen er den største hoteludvidelse i mange år og skal tredoble antallet af gæster på Kos fra 2027.
Spies tredobler på Kos: Åbner første nye Sunwing i 15 år20.8.2026 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Spies skruer markant op for satsningen på Kos frem mod sommeren 2027. Her åbner Danmarks største rejsebureau det helt nye familiehotel Sunwing Marmari Beach - det første nye Sunwing Family Resorts siden 2012. Samtidig tilføjer Spies en ny direkte flyafgang fra Billund, indsætter større fly fra København og forlænger sæsonen helt til efterårsferien. Med satsningen tredobler Spies således det forventede antal gæster på Kos i 2027.
Skoleferien er slut – nu falder prisen på sommerrejser markant11.8.2026 07:59:57 CEST | Pressemeddelelse
Danskere, der har mulighed for at rejse efter skolernes sommerferie, kan spare flere tusinde kroner per person. En familie med to voksne og to børn kan i konkrete tilfælde spare 9.000 kroner ved at rykke ferien fra juli til august.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum