17 kommuner går nu i gang med onlineundervisningsforsøg
17 kommuner kan nu oprette kommunale onlineundervisningstilbud for elever med langvarigt bekymrende fravær som del af en forsøgsordning.
17 kommuner er nu i gang med at implementere de nye onlineundervisningstilbud. I nogle kommuner er onlineundervisningstilbuddet allerede klar til at modtage de første elever.
”Skolen skal være for alle. Også dem, der har svært ved at være fysisk tilstede. Derfor laver vi nu forsøg med onlineundervisning. Vi skal undersøge, om det kan få flere elever med i fællesskabet. Jeg er glad for, at kommuner på tværs af landet er med til at gøre os klogere på området. Nu skal vi se, hvad der virker. Og hvordan vi får flere elever tilbage i klasselokalet,” siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.
Deltagende kommuner
Alle landets kommuner har frem til 3. marts 2025 haft mulighed for at søge om at være med i forsøgsordningen med onlineundervisning.
Følgende kommuner deltager:
- Aalborg Kommune
- Ballerup Kommune
- Faaborg-Midtfyn Kommune
- Gladsaxe Kommune
- Greve Kommune
- Haderslev Kommune
- Helsingør Kommune
- Herning Kommune
- Hjørring Kommune
- Holbæk Kommune
- Hvidovre Kommune
- Lyngby-Taarbæk Kommune
- Næstved Kommune
- Roskilde Kommune
- Rudersdal Kommune
- Slagelse Kommune
- Vesthimmerlands Kommune
Fakta: Om forsøg med onlineundervisning
Forsøget er en del i aftalen om folkeskolens kvalitetsprogram fra marts 2024. Forsøget går i gang i starten af 2025 og afsluttes med udgangen af 2028.
Forsøget giver deltagerkommunerne mulighed for at fravige enkelte regler i folkeskoleloven, som gør det muligt at oprette et kommunalt onlineundervisningstilbud, der kan gå på tværs af skoler og kommuner.
Formålet med forsøget er:
- at afprøve kommunale onlineundervisningstilbud, hvor elever med langvarigt bekymrende fravær får undervisning, trænes i at deltage i et socialt fællesskab og oplever en skolehverdag.
- at kommunale onlineundervisningstilbud i kombination med andre pædagogiske, sociale og sundhedsmæssige indsatser understøtter, at elever med langvarigt bekymrende fravær hurtigere vender tilbage til den fysiske undervisning i deres klasse.
- at få viden om, hvorvidt og hvordan kommunale onlineundervisningstilbud i kombination med andre pædagogiske, sociale og sundhedsmæssige indsatser kan understøtte, at elever med langvarigt bekymrende fravær får undervisning, trænes i at deltage i et socialt fællesskab og oplever en skolehverdag, samt at eleverne vender tilbage til den fysiske undervisning i deres klasse.
Senest i 2029 præsenteres folkeskoleforligskredsen for erfaringerne fra forsøget og tager stilling til, om der skal foretages lovændringer på baggrund heraf.
Pressekontakt
Kontakt pressetelefonen på tlf. +45 22 40 09 30 for pressehenvendelser til ministeren eller ministeriet.
Du kan også kontakte pressekontoret på presse@uvm.dk
Det er ikke muligt at sende sms'er til pressetelefonen.
Følg pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Årets søgetal til landets ungdomsuddannelser viser samme tendenser som sidste år1.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets søgetal til ungdomsuddannelserne er nu opgjort. De viser, at elever fra 9. og 10. klasse stort set har samme søgemønstre som tidligere år, når de skal vælge ungdomsuddannelse.
Nyt udvalg skal opdatere danskfagets litteraturkanon20.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye nedsætter et nyt kanonudvalg, der får til opgave at opdatere danskfagets litteraturkanon på de gymnasiale uddannelser. Det er første gang i 20 år, at litteraturkanonen opdateres.
Færre skal falde fra på erhvervsuddannelserne: Store investeringer skal øge udgifterne per faglært med op til 50 procent5.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med et nyt udspil vil regeringen investere massivt i erhvervsuddannelserne og sikre uddannelser af endnu højere kvalitet, så flere elever og lærlinge gennemfører deres uddannelse.
Ny måling: Elevernes trivsel på landets ungdomsuddannelser og fgu er fortsat høj24.2.2025 15:15:40 CET | Pressemeddelelse
Elevtrivselsmålingerne for 2024 på landets gymnasiale uddannelser, erhvervsuddannelser og den forberedende grunduddannelse viser, at trivslen generelt ligger på samme høje niveau som tidligere år.
Invitation til pressemøde: Aftale om ny gymnasieuddannelse18.2.2025 21:36:55 CET | Pressemeddelelse
Børne- og Undervisningsministeriet inviterer til pressemøde tirsdag den 18. februar klokken 22:00 om aftale om den nye gymnasieuddannelse, epx. Praktisk: Dato: 18. februar 2025 Tid: Klokken 22:00 Sted: Færøsk Pakhus, Frederiksholms Kanal 21, 1220 København K. Tilmelding er påkrævet og skal ske til presse@uvm.dk Der skal fremvises gyldigt pressekort. Lyd fra præsentation vil være tilgængeligt som pressedrop. Deltagere Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye, økonomiminister Stephanie Lose og Kulturminister Jakob Engel-Schmidt deltager sammen med aftalepartierne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum