Horsens-projekter kan nu søge støtte: NRGi’s Værdipulje åbner
Foreninger og ildsjæle i Horsens kan nu søge støtte til grønne projekter, når NRGi’s Værdipulje åbner den 1. april. Med fem millioner kroner i puljen er der mulighed for økonomisk hjælp til initiativer, der bidrager til den grønne omstilling og styrker fællesskabet.

Går du med en god idé, du gerne vil føre ud i livet? Fra den 1. april kan foreninger og ildsjæle i Horsens søge støtte til projekter, der fremmer den grønne omstilling og skaber værdi for fællesskabet.
Denne gang er der fem millioner kroner i NRGi’s Værdipulje, som skal hjælpe både små og store initiativer på vej. Puljen har siden 2016 støttet 450 projekter med over 55 millioner kroner.
Ifølge Tommy Jakobsen, koncernkommunikationschef i NRGi, er der større behov end nogensinde for at omsætte de gode idéer til konkret handling.
”Det er altid en særlig oplevelse, når vi dykker ned i de mange idéer og ansøgninger, der kommer ind. Vi oplever hvert år, at rigtig mange andelshavere og foreninger gerne vil gøre en forskel. Og det er netop det fællesskab og engagement, der kan rykke noget i den grønne omstilling. Derfor glæder vi os til igen at kunne støtte nye idéer og projekter gennem Værdipuljen,” siger han.
Fra museer til fjordnatur
Puljen har tidligere været med til at realisere en lang række projekter i hele Østjylland.
I Horsens har Ren Horsens Fjord-fonden fået støtte til at styrke biodiversiteten i fjorden og til at etablere en ny stenbank. Den Gamle By i Aarhus har fået støtte til at reducere sit energiforbrug, og Kattegatcentret i Grenå har modtaget midler til grundvandskøling, der mindsker energiforbruget i et af anlæggene. Også Fregatten Jylland har fået støtte, blandt andet til at udskifte ældre lyskilder med LED-pærer.
I NRGi er man stolte over de projekter, som energi- og rådgivningskoncernen har støttet i årenes løb, og man ser frem til at kunne bidrage til endnu flere i fremtiden. Det understreger Tommy Jakobsen.
”Det er naturligvis inspirerende at se, hvordan de projekter, vi har støttet gennem årene, skaber reel værdi for både klimaet og lokalsamfundene. At vi år efter år kan være med til at bringe nye initiativer til live, er noget, vi i NRGi er meget stolte af. Det gør indtryk, hver gang vi ser en idé vokse sig stor og blive til noget, der gør en forskel – både nu og i årene frem,” siger Tommy Jakobsen.
NRGi’s værdipulje er åben for ansøgninger fra den 1. april til den 2. maj 2025, og alle andelshavere i NRGi kan søge om støtte.
Om Værdipuljen
NRGi’s Værdipulje blev etableret i 2016 med formålet at støtte grønne projekter i forsyningsområdet. Puljen er åben to gange om året, og mere end 450 projekter har allerede fået støtte for i alt 55 millioner kroner.
Kontakter
Lars PedersenPR & Content Manager
lped@nrgi.dkOm NRGi
NRGi er en landsdækkende energi- og rådgivningskoncern. Vi er også et forbrugerejet andelsselskab, der er ejet af 235.000 andelshavere, og består af 1.600 kompetente og engagerede medarbejdere, som med både hænder og viden bidrager til et grønnere og et mere velfungerende Danmark - på kort og på lang sigt.
Følg pressemeddelelser fra NRGi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NRGi
Fem millioner kroner til grønne projekter i Østjylland31.3.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan østjyderne igen søge midler til at føre deres projekter fra tegnebrættet og ud i livet. Den 1. april åbner NRGi for ansøgninger til deres værdipulje.
Gør Djursland grønnere – søg støtte fra NRGi’s Værdipulje31.3.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
NRGi’s Værdipulje åbner for ansøgninger den 1. april, og lokale initiativer på Djursland kan nu søge støtte til at realisere deres grønne projekter. Puljen indeholder fem millioner kroner, som kan hjælpe både små og store idéer på vej.
Flere grønne idéer i Aarhus? NRGi’s Værdipulje åbner for ansøgninger31.3.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhusianere med en grøn idé kan nu søge støtte fra NRGi’s Værdipulje, som åbner for ansøgninger den 1. april 2024. Med fem millioner kroner i puljen er der mulighed for at få økonomisk hjælp til projekter, der gør en forskel for klimaet og lokalsamfundet.
Elbil-salget slår rekord: Ekspert deler gode råd til nye elbilister14.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med flere nye elbilister på vejene er der også mange, der for første gang sætter sig bag rattet i en elbil. En energiekspert deler råd om rækkevidde, planlægning af ladestop og sparetips til opladning.
Hedensted og Vejle vælger 11 nye medlemmer til NRGi’s repræsentantskab12.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I Hedensted og Vejle har valget til NRGi’s repræsentantskab resulteret i 11 nye medlemmer. De nyvalgte repræsentanter skal sikre lokal indflydelse og bidrage til udviklingen af fremtidens energiløsninger med fokus på den grønne omstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum