E-cigaretter med farlig kemi flyder derude: Nu skal affaldsindsamlere undersøge omfanget
31.3.2025 05:00:00 CEST | Danmarks Naturfredningsforening | Pressemeddelelse
Når årets affaldsindsamling hos Danmarks Naturfredningsforening i denne uge trawler landskabet igennem for henkastet affald, vil det være med skarpt fokus på de såkaldte e-cigaretter, også kendt som bl.a. puffbars, der er engangsprodukter med miljøskadeligt indhold. Flere end 180.000 børn og voksne er tilmeldt.

De kommer i mange farver og med mange navne. Vape, e-cigaret, puffbar. Nogle er genopladelige, men mange e-cigaretter er engangsprodukter, der produceres med et bestemt antal sug, hvorefter e-cigaretten ikke længere kan bruges.
Det betyder, at mange e-cigaretter havner i skraldespanden eller på gaden.
Ud over, at det er et voldsomt ressourcespild at lave batteridrevne engangsprodukter på denne måde, så er det også dybt problematisk, når e-cigaretterne ender i skraldespanden eller i naturen. Det forklarer Susanne Svenné, der er miljøpolitisk rådgiver i Danmarks Naturfredningsforening.
- De her e-cigaretter er ikke harmløse. Man skal forestille sig en plastikbeholder, der både indeholder miljøfremmed kemi, elektronik og et litiumbatteri. De må for alt i verden ikke ende i naturen, hvor de kan være skadelige for dyreliv og levende organismer i det hele taget, siger hun.
Ender de brugte e-cigaretter i skraldespanden, går værdifulde ressourcer til spilde, der kunne være genanvendt. Litiumbatterier indeholder nemlig en række værdifulde stoffer som er meget energikrævende og miljøbelastende at udvinde, siger Susanne Svenné.
I stedet skal e-cigaretter sorteres som farligt affald, så de kan blive adskilt på forsvarlig vis, hvorefter de forskellige komponenter kan sorteres og genanvendes.
Nu skal der tælles
På årets affaldsindsamling opfordres indsamlerne til at tælle de e-cigaretter, de får i sækken. Med tusindvis af indsamlere fordelt på hele landet, håber Danmarks Naturfredningsforening at kunne tegne et billede af problemets størrelse.
Det siger Maria Reumert Gjerding, der er præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
- Det er interessant at se, hvor mange, vi rent faktisk finder. Og vi håber, at vi ved at overbringe politikerne billeder og et reelt tal på, hvor mange e-cigaretter fyldt med forurening, vi helt konkret har fundet derude, vil gøre dem ekstra motiverede for at sikre, at de ikke ender der.
Samvirke anslog i 2024, at op imod 270.000 e-cigaretter ugentligt kan havne i restaffald eller naturen. Samvirke er kommet frem til estimatet ved at oversætte en britisk undersøgelse til danske forhold og peger derfor på, at tallet er behæftet med usikkerhed.
30 % af danskerne siger, at de har set e-cigaretter henkastet på gaden eller i naturen (Epinion for DN, 2025).
Affaldsindsamlingen begynder mandag d. 31. marts og slutter søndag d. 6. april.
FAKTA: E-cigaretter
- Skadelige stoffer: E-cigaretter indeholder giftstoffer og tungmetaller. Batteriet er ofte litiumbatterier, som også kan indeholde grafit, silicium, jern, fosfat, nikkel, mangan, kobolt og aluminium. Den kemiske væske indeholder bl.a. nikotin og propylenglycol, som er giftige i koncentreret form for mennesker og dyr.
- Farligt affald: E-cigaretter skal sorteres som miljøfarligt affald – i den røde boks, der afhentes ved husstande eller på genbrugsstationen. Her kan affaldet håndteres sikkert og adskilles til genanvendelse.
- Ulovligt: E-cigaretter med anden smag end tobak og mentol er ulovlige i Danmark. Alligevel finder mange af de ulovlige e-cigaretter vej til forbrugerne. I 2023 lukkede Sikkerhedsstyrelsen fx flere end 500 profiler på sociale medier, der solgte de ulovlige e-cigaretter
FAKTA: Affaldsindsamlingen
- Affaldsindsamlingen er Danmarks Naturfredningsforenings årlige indsamling af affald, der hvert forår siden 2006 har trukket tusindvis af børn og voksne på gaden og ud i naturen for at give lokalsamfundet en forårsrengøring.
- Affaldsindsamlingen foregår i 2025 i uge 14. Fra mandag d. 31. marts samler børn fra dagtilbud og skoler ind i hverdagene, mens foreninger, idrætsklubber, familier mv. griber handske og sæk i weekenden, hvor indsamlingen slutter søndag d. 6. april.
- Affaldsindsamlingen har i år fokus på e-cigaretter, der henkastes i naturen. I 2019 var fokus på cigaretskod, hvor indsamlerne indberettede fund af flere end 1.500.000 skod i naturen i løbet af en uge.
- Alle er velkomne til at deltage i Affaldsindsamlingen. På www.affaldsindsamlingen.dk kan man finde indsamlinger i sit lokalområde.
Nøgleord
Kontakter
Anders VogelPresserådgiver (lokal), Danmarks Naturfredningsforening
Tlf:31 19 32 11anders@dn.dkKasper Pihl MøllerPresserådgiverDanmarks Naturfredningsforening
Tlf:26816228kpm@dn.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Naturfredningsforening
Kritisk stort iltsvind: Naturfredningsforening kræver styrket indsats for hårdest ramte fjorde11.9.2026 10:12:36 CEST | Pressemeddelelse
Iltsvindet i de danske farvande tegner igen i år til at blive rigtig slemt, som det har været de senere år, viser ny rapport fra Aarhus Universitet. Danmarks Naturfredningsforening opforderer regeringen og Folketingets partier til at styrke indsatsen mod kvælstofforurening omkring de fjorde, hvor problemerne er størst.
Vandselskaber og DN om nyt lovforslag: Vigtigt skridt mod beskyttelse af drikkevandet9.9.2026 13:18:44 CEST | Pressemeddelelse
Miljøministeriet har i dag sendt forslag til et nationalt sprøjteforbud i høring. Lovforslaget er et vigtigt skridt mod effektiv beskyttelse af drikkevandet, lyder det fra Danmarks Naturfredningsforening, Danske Vandværker og DANVA.
DN: Rigsrevisionens havbrugsrapport afslører myndighedssvigt af meget alvorlige dimensioner7.9.2026 13:26:21 CEST | Pressemeddelelse
Alle 19 danske havbrug drives på forældede tilladelser fra 1990’erne, mens sager om nye miljøgodkendelser og placeringstilladelser trækker i langdrag. Danmarks Naturfredningsforening kræver nu, at politikerne rydder op.
DN: Dybt alvorligt, at kontrollen med pesticider er så mangelfuld7.9.2026 13:17:09 CEST | Pressemeddelelse
Rigsrevisionen retter i dag en alvorlig kritik af myndighedernes kontrol med landbrugets brug af pesticider. Ifølge Danmarks Naturfredningsforening bør kontrollen strammes gevaldigt op, hvis den skal beskytte mennesker og miljø.
DN: Ny kvælstoflov kickstarter opgør med iltsvind og fiskedød3.9.2026 13:07:22 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Naturfredningsforening roser et bredt flertal i Folketinget for at tage ansvar for det danske havmiljø, og vedtage en ny lov der skal reducere landbrugets udledning af kvælstof fra gylle og gødning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


