EIFO finansierer endnu en vindmøllepark i Taiwan
EIFO yder en projektfinansieringsgaranti på EUR 150 mio. (DKK 1,119 mia.) til vindmølleparken Fengmiao I i Taiwan. Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) står via sin flagskibsfond CI V bag projektet, der får en kapacitet på 495 MW. Vestas leverer møllerne.

Det er et projekt med et markant dansk islæt, som EIFO er med til at finansiere gennem sin projektfinansieringsgaranti til opførelsen af vindmølleparken Fengmiao I ud for kysten ved Taichung i Taiwan.
Vestas leverer 33 V236-15MW turbiner til parken, og Semco Maritime deltager i et joint venture om parkens offshore substation.
"Denne finansieringsaftale harmonerer rigtig godt med EIFOs strategi om at støtte effektive grønne energiprojekter og styrke dansk eksport. Vi er glade for igen at være med til at finansiere en vindmøllepark i Taiwan, hvor danske aktører som Vestas og Semco Maritime spiller en nøglerolle," siger CCO i EIFO, Peter Boeskov.
Det gælder også for Semco Maritime.
”Vi er glade for at bringe vores kompetencer i spil og bidrage til det spændende Fengmiao-projekt og den fortsatte udvikling af offshore vind-industrien i Taiwan. Samtidig glæder vi os til at knytte stærkere bånd til EIFO, Copenhagen Infrastructure Partners og Vestas samt øvrige gode partnere, som vi ser frem til samarbejdet med," siger Frank Holm, Senior Vice President, COO Renewables, Semco Maritime.
Vestas leverer møller igen
Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) står bag Fengmiao I-projektet, som har sikret sig en samlet projektfinansiering på cirka NTD 103 mia. (DKK 21,2 mia.). Finansieringen kommer fra 27 internationale og taiwanske banker, hvoraf en del vil blive garanteret af fire eksportkreditinstitutter (ECA'er), herunder EIFO.
CIP har indgået elkøbsaftaler med seks store virksomheder i Taiwan, der vil aftage den elektricitet, som Fengmiao I producerer.
Fengmiao I er CIP’s tredje vindmølleprojekt i Taiwan og følger opførelsen af de to parker Changfang & Xidao og Zhongneng, hvor Vestas også har leveret møller.
"Vi er meget glade for at udvide vores mangeårige samarbejde med EIFO, og dette projekt understreger, hvordan de kan spille en nøglerolle i at fremme den globale grønne omstilling. Vi ser frem til at levere innovative løsninger inden for vedvarende energi og støtte Taiwans ambitiøse mål for vedvarende energi," siger Purvin Patel, præsident for Vestas' APAC-region.
Finansieringen af Fengmiao I kommer kort tid efter, at EIFO i december annoncerede en finansiering på cirka 1 mia. kr. til Ørsteds nyeste offshore vindprojekt i Taiwan, Greater Changhua 4.
I alt har EIFO været involveret i finansiering af mere end 30 pct. af den samlede installerede havvindskapacitet i verden (Kina fraregnet).
Den nye finansiering understreger EIFOs fortsatte engagement i at støtte danske aktører i den grønne omstilling globalt.
”Som en af verdens mest erfarne finansielle partnere inden for vindfinansiering er vores mål at fremme den grønne omstilling. Denne finansiering afspejler vores fortsatte engagement i at støtte danske aktører i den globale omstilling til bæredygtig energi,” siger Peter Boeskov.
Kontakter
Jeppe Maagaard HolmPressekonsulent
Tlf:23 61 10 19jemh@eifo.dkOm EIFO - Danmarks Eksport- og Investeringsfond
EIFO er Danmarks nationale erhvervsfremmende bank og officielle eksportkreditinstitut i én og samme finansielle institution.
Med et samlet engagement på over DKK 150 milliarder og aktiviteter i mere end 100 lande tilbyder EIFO finansielle løsninger til danske virksomheder og deres globale partnere, ligesom vi investerer i startups og fonde.
Vi arbejder for at åbne døre for global forretning, skubbe på den grønne omstilling, løfte innovative teknologier og bidrage til Danmarks sikkerhed.
Med risikovillig finansiering baner vi vejen for dem, der tør tænke større.
Læs mere på www.eifo.dk
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Danske ventureinvesteringer faldt en smule i 202412.3.2025 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
På trods af et mindre fald i investeringsvolumen og antal investeringer i 2024 har flere udenlandske investorer fået øjnene op for danske ventureinvesteringer.
EIFO fordobler overskud og øger samfundseffekten3.3.2025 08:35:08 CET | Pressemeddelelse
I den netop offentliggjorte årsrapport kan EIFO vise et flot resultat, hvor overskuddet er fordoblet, og samfundsbidraget følger med. EIFOs samlede forretningsomfang er øget med 10 mia. kr. det seneste år.
Iværksætteråret 2024: Flere kvindelige founders og ApS’er20.2.2025 14:09:00 CET | Pressemeddelelse
EIFOs opgørelse over nye virksomheder i 2024 viser, at niveauet fra 2023 nogenlunde fastholdes, men flere kvinder er med til at stifte virksomhed og der er kommet flere anpartsselskaber til.
Tidlige iværksættere og deres investorer får nu adgang til bedre finansiering6.2.2025 08:59:58 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke nemt at rejse kapital, når man er tidlig iværksætter. Nyt lempeligere Matchlån fra EIFO skal give iværksættere bedre adgang til tidlig og risikovillig kapital – og sikre flere succesfulde danske vækstvirksomheder i fremtiden.
EIFO finansierer Baltica 2 i Østersøen31.1.2025 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Med en projektfinansieringsgaranti på EUR 800 millioner (DKK 5,967 mia.) finansierer EIFO Baltica 2 havvindmølleparkprojektet i Østersøen. Projektet vil blive på 1.498 MW, der udvikles af Ørsted og polske PGE.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum