Voldsomt jordskælv gør situationen for børn i Myanmar yderst alvorlig
28.3.2025 13:38:24 CET | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse
Et voldsomt jordskælv har ramt Myanmar, hvor millioner af børn i forvejen lider under voldsomme konflikter og deraf mangel på mad, rent vand og sundhedspleje.

”I UNICEF er vi dybt bekymrede over ødelæggelserne fra jordskælvet i Myanmar - og de konsekvenser, det må få for børn og deres familier,” siger Susanne Dahl, generalsekretær i UNICEF Danmark.
De første rapporter viser alvorlige skader på bygninger og veje i Sagaing, Nay Pyi Daw og Mandalay – byer der er hjemsted for hundredtusindvis af børn. Der er også rapporteret om skader i Bangkok og andre dele af Thailand.
”Vores teams er på stedet i de berørte områder og vurderer konsekvenserne og gør sig klar til at kunne støtte den humanitære indsats,” siger Susanne Dahl.
Byen Mandalay i det centrale Myanmar er blandt de hårdest ramte områder med omfattende ødelæggelser. El- og kommunikationsnet er nede i de berørte områder, hvilket hæmmer redningsarbejdet.
Situationen for børn i Myanmar er forvejen meget skrøbelig. Konflikten mellem Myanmars væbnede styrker (MAF) og forskellige væbnede grupper er udbredt i 12 af landets 15 regioner. Der er voldsomme kampe med luft- og droneangreb samt artilleribeskydning, især i Rakhine og i den nordøstlige, nordvestlige og sydøstlige del af landet.
Den skrøbelige situation har medført akut mangel på mad, rent vand og sundhedspleje. Desuden er børn truet af ikke-eksploderede landminer, som gør det livsfarligt at færdes mange steder.
Flere end 3,5 millioner mennesker var ved udgangen af 2024 internt fordrevne, en stigning på næsten en million siden årets begyndelse.
Derudover har flere end 1,3 millioner mennesker fra Myanmar søgt tilflugt i nabolandene, hvilket gør situationen til en regional krise, der kræver øjeblikkelig opmærksomhed. De humanitære behov i Myanmar stiger til hidtil usete niveauer, og næsten 20 millioner mennesker, mere end en tredjedel af befolkningen, herunder 6,3 millioner børn, har behov for hjælp i 2025.
Pressekontakt:
Vi har mulighed for at sætte interesserede medier i kontakt med talsperson for UNICEF i regionen.
Maria Westh
Head of External Communications, UNICEF Danmark
Tlf: +45 50778664
Mail: mwesth@unicef.dk
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Krigshandlinger i Iran har kostet mindst 180 børn livet6.3.2026 08:20:57 CET | Pressemeddelelse
UNICEF er dybt bekymret over de dødelige konsekvenser, den igangværende militære eskalation i Iran har for børn. Omkring 180 børn er ifølge rapporter blevet dræbt, og mange flere er såret.
Syv børn dræbt i Libanon4.3.2026 14:58:10 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten har det seneste døgn kostet syv børn livet i Libanon og yderligere 38 er blevet såret. Det oplyser landets sundhedsministerium. Det høje antal ofre blandt børn kommer samtidig med, at nye luftangreb har ramt flere områder i landet, hvilket har udløst massiv fordrivelse og yderligere forværret en i forvejen skrøbelig humanitær situation. “Volden skal stoppe nu. Børn skal altid beskyttes. Ingen børn bør nogensinde blive dræbt eller leve med fysiske og følelsesmæssige følger fra vold,” siger Marcoluigi Corsi, UNICEFs repræsentant i Libanon. Alene inden for det seneste døgn er næsten 60.000 mennesker – heraf 18.000 børn – blevet fordrevet. Det kommer oven i de titusinder, som allerede er blevet tvunget fra deres hjem. Flere end 12.000 familier har søgt tilflugt i mere end 300 krisecentre, som er åbnet over hele landet, og mange af dem er allerede fyldt til bristepunktet. I takt med at behovene stiger, har UNICEF opskaleret sin nødhjælpsindsats i Libano
UNICEF: Alvorlig bekymring for børn efter eskalering i Mellemøsten1.3.2026 10:22:28 CET | Pressemeddelelse
Den militære eskalering i Mellemøsten giver anledning til alvorlig bekymring for millioner af børn i regionen. UNICEF opfordrer til øjeblikkelig indstilling af kamphandlinger og overholdelse af international humanitær ret.
UNICEF: Over 2,5 millioner børn fra Ukraine på flugt23.2.2026 13:41:41 CET | Pressemeddelelse
Millioner af børn i Ukraine lever fortsat i frygt og på flugt eller fordrivelse efter fire års krig. Skoler, hospitaler og hjem er ødelagt, mange har mistet familie og venner, og hver fjerde ung har mistet håbet om en fremtid.
2026 er begyndt med fortsat vold og konflikt mod børn i Mellemøsten og Nordafrika10.2.2026 10:23:21 CET | Pressemeddelelse
Allerede få uger inde i 2026 er konsekvenserne af vold og konflikt fortsat ødelæggende for millioner af børn i Mellemøsten og Nordafrika. Børn i regionen bliver fortsat dræbt, såret, fordrevet, frihedsberøvet og afskåret fra uddannelse, mens langvarige konflikter og nye eskalationer ændrer deres liv – ofte uopretteligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum