Fødevareminister vil fjerne ni bekendtgørelser
Fødevareminister Jacob Jensen (V) er nu klar til at ophæve ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter. Det sker på baggrund af en større gennemgang af regelgrundlaget på ministerområdet.
Det skal gøres lettere at være fødevareproducent, landmand og fisker i Danmark. Det har minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) sat som sin ambition, da han blev minister. Nu vil ministeren ophæve ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter mm.
Det står klart, efter der er blevet lavet en gennemgang af hele regelgrundlaget på Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris område. De ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter kommer oveni de godt 50 forenklinger og tilpasninger, ministeren hidtil har besluttet på ministerområdet.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) siger:
”Der skal ryddes op i unødigt bøvlede regler, som kan spænde ben for den enkelte erhvervsdrivende. Derfor er jeg glad for, at jeg nu kan fjerne ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter. Alle regler og love har en oprindelse og en grund til at eksistere, men det er nødvendigt, at vi løbende gennemgår dem. Forældede regler skal ikke stå i vejen for dem, der driver erhverv og skaber vækst. Jeg vil hele tiden arbejde for, at det gøres lettere at være fødevareproducent, fisker og landmand i Danmark.”
Her er de ni bekendtgørelser, der foreslås at bortfalde:
- Bekendtgørelse nr. 653 af 3. juli 1996 om pilotprojekt om satellitovervågning af fiskerfartøjer i det NAFO-regulerede område.
- Bekendtgørelse nr. 312 af 29. april 2003 om forbud mod fiskeri i et område ved Nexø havn.
- Bekendtgørelse nr. 24 af 7. januar 2016 om kunstig sædoverføring på pelsdyr.
- Bekendtgørelse nr. 245 af 6. april 2001 om forbud mod fiskeri m.v. ved Harboøre Tange.
- Bekendtgørelse nr. 759 af 4. november 1986 om forbud mod afsætning m.m. af fisk fanget i Grindsted og Varde åer m.v.
- Bekendtgørelse nr. 924 af 20. juni 2022 om fiskeri i Københavns Havn.
- Bekendtgørelse nr. 122 af 15. februar 2008 om påbud om rådgivning på fødevareområdet.
- Bekendtgørelse nr. 1425 af 3. december 2015 om godkendelse af rådgivere på fødevareområdet.
Bekendtgørelserne bortfalder forventeligt den 1. juli 2025 efter en høringsperiode. Derudover er bekendtgørelse nr. 829 af 29. august 2005 om indkøbsforeninger for mindre jordbrugere ophævet den 1. januar 2025.
Eksempler på administrative forskrifter mm., der forventes at bortfalde:
- Cirkulære om kødkonserves – Spanien.
- Cirkulæreskrivelse om salamipølser – Trinidad.
- Meddelelse om mærkning af ’let saltet’ smør.
- Til alle rejsende vedr.: Planter i håndbagagen.
- Administrationsinstruks for produktions- og promilleafgiftsfonde inden for landbrug og gartneri.
Administrative forskrifter mm. omfatter cirkulærer, cirkulæreskrivelser, regulativer, vejledninger, pjecer, skrivelser og meddelelser.
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Minister lancerer nyt undervisningsmateriale: Elever skal smage og lære madkultur fra fortiden25.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) lancerer nyt undervisningsmateriale til madkundskabsundervisning i grundskolen. Materialet baserer sig på en folkeindsamling af opskrifter og skal inspirere de kommende generationer til at forstå og værne om dansk madkultur.
Her er de nye medlemmer af Det Dyreetiske Råd14.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) har udpeget nye medlemmer til Det Dyreetiske Råd, der skal være med til at gøre Danmark til et endnu bedre land for dyrene.
Ny dyrevelfærdsrapport offentliggjort30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
70 procent af Fødevarestyrelsens kontrolbesøg hos grisebesætninger og kvægbesætninger har ikke givet anledning til sanktioner, viser en ny rapport. Tallet bygger på risikobaserede kontrolbesøg i 1.386 besætninger.
Minister til møde i Nordisk Ministerråd med fokus på fælles beredskab og fremtidens landbrug12.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag mødes de nordiske ministre i Kuopio for blandt andet at drøfte beredskab og modstandskraft i fødevaresektoren, unges rolle i nordiske fødevaresystemer samt udbredelse af ny nordisk mad.
Ny departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri10.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Henrik Kjærgaard er udnævnt som ny departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum