Trods sundhedsfare og miljøbelastning: Så mange brændeovnsejere fyrer ulovligt op
28.3.2025 07:37:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse
Der er mange materialer, det er forbudt at fyre op med i brændeovnen. Alligevel fyrer cirka hver femte brændeovnsejer op med ulovlige materialer, når hjemmet skal opvarmes. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.

Brændeovne er en populær og effektiv måde at opvarme hjemmet på. Der er dog en række materialer som er ulovlige at fyre med i brændeovnen. På den liste findes bl.a. behandlet træ, spånplader, MDF-plader, træpaller og husholdningsaffald på grund af sundhedsfare og miljøbelastning.
Alligevel bruger hver femte danske brændeovnsejer ulovlige materialer, når der skal fyres op i brændeovnen. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige. Fyring med ulovligt materiale udgør også en stor brandfare, påpeger Skadedirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen.
“Når du fyrer op med ulovligt materiale, øger du risikoen for brand og skadelig røgudvikling fra brændeovnen. Desuden kan din antænding føre til fyringsforbud eller bøder. Du bør derfor kun fyre op med rent og tør brænde, som er et effektivt og miljøvenligt opvarmningsmateriale,” fortæller hun.
Fare for sundhedsskadelig røg
Udover bøder og stor brandfare, kan din brændeovn også udvikle sundhedsskadelig røg, hvis du fyrer op med ulovlige fyringsmaterialer. Lene Rasmussen påpeger, at det kan være til stor gene for dig selv og dine medmennesker.
“En af de væsentligste kilder til forurening fra brændeovnsrøg er forkert brændsel. Hvis du fyrer med andet end rent og tørt træ i din brændeovn, kan røgen indeholde en række stoffer som bl.a. kan være kræftfremkaldende. Det er både skadeligt for dig selv og dine medmennesker. Det er derfor utrolig vigtigt at tænke over, hvilke ting man putter i brændeovnen”.
Lene Rasmussen har derfor en klar anbefaling til brændeovnsejere, der ønsker sig at skille sig af med de materialer, det er ulovligt at fyre op med.
“Selvom det kan være en nem løsning af fyre op med de ulovlige materialer for at skille dig af med dem, vil jeg klart anbefale at aflevere materialerne på genbrugsstationen i din kommune. På den måde kan de også blive genanvendt,” afslutter hun.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 2061 repræsentativt udvalgte danskere.
|
Har du/I en brændovn? Tænk på her alle de boliger, du/I ejer, hvor der evt er en brændeovn. |
|
|
Ja, som er i brug |
21% |
|
Ja, men bruger ikke |
4% |
|
Nej |
75% |
|
Ved ikke |
0% |
|
Net: Ja |
24% |
|
Har du inden for det seneste år fyret med noget af følgende i din brændeovn? |
|
|
Bemalet træ |
3% |
|
Imprægneret træ |
3% |
|
Spånplader |
2% |
|
MDF-plader |
1% |
|
Træpaller |
15% |
|
Husholdningsaffald |
4% |
|
Byggeaffald |
3% |
|
Træ med rester af maling, lim lak |
4% |
|
Andet ikke godkendt til brændeovn brændbart materiale |
1% |
|
Har kun fyret med godkendt brændbart træ/materiale |
77% |
|
Ved ikke |
2% |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver tredje dropper simple tjek: Kan få omfattende konsekvenser ved skybrud1.9.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nogle våde dage er det igen blevet relevant for boligejere at sikre, at man har gjort boligen klar til efterårets regn. Alligevel glemmer hver tredje boligejer at tjekke op på blandt andet tagrender og afløbsrør, der kan være med til at forebygge dyre og omfattende vandskader.
Se listen: Det irriterer danske bilister mest26.8.2026 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilen bagved kommer for tæt på, bilisten foran glemmer at blinke, eller en medtrafikant har mere fokus på telefonen end på vejen. Det er blot få ud af mange ting, der irriterer danske bilister. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Ignorerer symptomer: Fire ud af ti går ikke til lægen trods behov19.8.2026 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har indenfor de seneste fem år undladt at søge læge, selvom de følte, de havde behov for det. For størstedelen skyldes det en usikkerhed om, hvorvidt symptomerne er alvorlige nok. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
Danskerne ræser gennem byerne: Over en kvart million fartbøder på et år15.8.2026 07:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes fod hviler tungt på speederen, når der køres gennem byzoner. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Fire ud af ti unge hopper i vandet med alkohol eller rusmidler i blodet13.8.2026 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
En tur i vandet kan virke som den perfekte afslutning på en varm sommerdag. Men ofte sker badeturen med alkohol eller rusmidler i blodet. Det viser en ny undersøgelse fra Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum