Ny klimastrategi: Sammen styrker vi indsatsen for klimaet
Assens Byråd har netop vedtaget Assens Kommunes nye klimastrategi ”Fælles om klimaet”. En strategi, som bygger videre på alle de resultater, som er skabt de seneste år, men som også sætter retningen for, hvordan der skal sættes yderligere skub i CO2-reduktioner og at gøre kommunen bedre rustet til at håndtere klimaforandringerne fremover.

Klimaudfordringerne er ikke noget, man bare lige løser med simple tiltag. Men vi kan alle gøre noget, og sammen kan vi mere.
Derfor er samarbejde, og det at være fælles om klimaet en vigtig del af Assens Kommunes nye klimastrategi, som Assens Byråd netop har vedtaget. En strategi som sætter retningen for, hvordan Assens Kommune skal arbejde med klimatiltag og klimatilpasning de kommende år.
”Som DK2020 klimakommune har vi forpligtet os til at leve op til Parisaftalens mål om at have reduceret udledningen med 70 procent i 2030 og være CO2-neutrale senest i 2050. Vi er allerede kommet et godt stykke, og med den nye klimastrategi har vi nu sat en ambitiøs retning for, hvordan vi nu skal tage de næste skridt – både i Assens Kommune som organisation og som geografisk område”, siger borgmester i Assens Kommune, Søren Steen Andersen.
I 2020 vedtog Assens Byråd den første klimastrategi for Assens Kommune, som en af de første 20 pilotkommuner, der blev certificeret som klimakommune i Danmark. Siden er udledningen af CO2 inden for kommunegrænsen blevet reduceret med 17 procent svarende til 80.000 tons. Det viser de seneste tal, som dækker perioden fra 20218-2022.
På denne måde følger Assens Kommune den planlagte reduktionssti mod 2030, der realiserer Paris-målsætningen om 70 procents drivhusgasreduktion sammenlignet med 1990. For at sikre at indsatserne følger med udviklingen, bliver klimastrategien og indsatserne revideret løbende frem mod 2030.
Indsatserne i den nye klimastrategi er udvalgt i forhold til, hvor den største udledning foregår, og hvor der kan opnås den største effekt til gavn for klimaet.
I Assens Kommune er de største lokale poster i CO2-regnskabet energi-, transport- og landbrugsområdet.
”Vi er en af de førende kommuner til at samarbejde med lodsejere om at udtage landbrugsjord til naturformål, og vi er i fuld gang med at understøtte områder, som ønsker grønnere varmekilder. Det er eksempler på, hvordan klimaforbedrende løsninger ofte kun kan realiseres i samarbejde med andre parter. Derfor er jeg glad for, at vi fremadrettet vil opsøge og udforske endnu flere muligheder for samarbejder omkring den grønne omstilling”, fortæller Jens Jakobsen, formand for Miljø, Teknik og Planudvalget i Assens Kommune.
Udover energi-, transport- og landbrugsområdet, har strategien også fokus på, hvordan kommunen som virksomhed og organisation også selv reducerer sit aftryk på klimaet.
Du kan se hele klimastrategien her: https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi/klimaindsatsen
| Fakta |
|
Kontakter
Søren Steen AndersenBorgmesterAssens Kommune
Tlf:29 37 90 65Jens JakobsenFormand for Miljø, Teknik og PlanudvalgetAssens Kommune
Tlf:29 31 99 40Jeppe Uldal KræmmergaardKlimakoordinatorAssens Kommune
Tlf:23 60 97 88Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Gavl på bygning delvist faldet sammen – Ingen er kommet til skade12.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kl. 7:15 fik Assens Kommune en melding fra vores entreprenør om, at gavlen på den bygning, som de er ved at renovere på Tommerup Skole, var faldet delvis sammen. På grund af renoveringen har bygningen ikke været i brug til undervisning. Bygningen stod derfor tom og har været afspærret. Da hændelsen fandt sted, var der to medarbejdere til stede fra Entreprenørvirksomheden Myllerup, som udfører renoveringen. Ingen er kommet til skade. En lang række fagfolk blev straks tilkaldt til stedet, og der blev omgående lagt en plan for at stabilisere og sikre bygningen. Det arbejde er nu fuld i gang. Der er desuden opsat ekstra afspærring, så børn, voksne og andre forbipasserende ikke kan komme i nærheden af området. Hvad der er årsag til sammenstyrtningen, og hvor stort omfanget af skaderne er på bygningen, vil nu blive undersøgt nærmere. Først når omfanget kendes, kan der lægges en plan for genopbygning, derfor er tidshorisonten for, hvornår bygningen igen kan tages i brug lige nu uvis. Forældre
Kæmpe kran kraner nyt samlingssted ned ved Verninge Mose4.12.2025 17:17:30 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 8. december ankommer et nyt samlings- og mødested, som vil danne ramme om fællesskabet, naturformidling og undervisning i Verninge og omegn. Her vil en kæmpe kran sænke bygningen ned på sin nye placering ved Verninge Mose.
Ny fond danner fast bund under det kommende Kyst- og Lystfiskercenter1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En nystiftet fond bliver fremover fundamentet, der skal sikre det kommende Kyst- og Lystfiskercenters udvikling, opførelse og drift på Assens Havn.
Ny fond danner fast bund under det kommende Kyst- og Lystfiskercenter1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En nystiftet fond bliver fremover fundamentet, der skal sikre det kommende Kyst- og Lystfiskercenters udvikling, opførelse og drift på Assens Havn.
21 lokale busruter bliver nu gratis for alle27.11.2025 08:14:31 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. december 2025 kan alle nu køre gratis med bussen på de 21 lokale busruter, der kører i Assens Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum