DTU er i top tre på patentansøgninger i Danmark
27.3.2025 06:00:00 CET | DTU - Danmarks Tekniske Universitet | Pressemeddelelse
Vestas og Novozymes er de eneste danske virksomheder, der ansøger om flere patenter end DTU, viser nye tal fra Den Europæiske Patentmyndighed. Det er første gang nogensinde at et universitet er i top tre.

84 gange sidste år sendte DTU en ansøgning afsted til Den Europæiske Patentmyndighed, EPO, for at beskytte en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed er universitetet kun overgået af Vestas (95) og Novozymes (85) på en top-10-liste over de mest patentsøgende virksomheder i Danmark, som Patent- og Varemærkestyrelsen har lavet.
Og det er der grund til at være stolt af, siger Marianne Thellersen, der er koncerndirektør for Innovation og Entrepreneurskab på DTU.
”Den høje placering er udtryk for, at vi på DTU både har ansatte, der er innovative og dygtige, og en kultur, der vægter entreprenørskab højt. Den viden, vi skaber, skal ud i samfundet og gøre nytte, og det gør den blandt andet igennem patenter, som kommer både startups, spinouts og eksisterende virksomheder til gavn,” siger hun.
De samme nye tal fra EPO viser, at DTU er det universitet i Europa, der ansøger om fjerdeflest patenter. Kun schweiziske ETH Zürich og École Polytechnique Fédérale de Lausanne og belgiske KU Leuven har søgt flere.
Innovation i bred forstand
Selvom patentering er et vigtigt værktøj, så er det faktisk ikke et mål i sig selv at søge eller få patenter, siger Marianne Thellersen.
”Målet er at realisere det fulde potentiale i den innovation, som finder sted på DTU – og den er til stede i alt hvad vi laver. Vi uddanner vores studerende i at tænke nyt, vi samarbejder med industrien om nye løsninger og vi støtter vores forskere i at kommercialisere og udbrede de teknologier, de udvikler,” siger hun.
DTU har et omfattende innovationsøkosystem, der har til formål at løfte nye idéer fra laboratorierne og ud i erhvervslivet og samfundet, hvor de kan gøre nytte. Økosystemet spænder fra studenterinnovation og startups til konkrete virksomhedssamarbejder og kommercialisering.
På den årlige Startup Day, som i år er den 15. maj, fejrer DTU innovationen ved at invitere investorer, industri og entreprenører til at mødes og skabe nye forbindelser, så endnu flere gode idéer kan blive til virkelighed.
Læs mere om DTU’s innovationsøkosystem her og DTU Startup Day her.
Fakta
Se hele top-10-listen her.
Listen angiver de danske virksomheder, som har indsendt flest patentansøgninger til Den Europæiske Patentmyndighed, EPO, i 2024.
- Vestas 95
- Novozymes 85
- DTU 84
- VKR Holding 79
- Oticon 73
- Topsoe 71
- Danfoss 69
- GN Group 64
- Novo Nordisk 60
- Chr. Hansen 51
Kilde: Patent- og Varemærkestyrelsen
Nøgleord
Kontakter
Marianne ThellersenKoncerndirektør for innovation og entrepreneurskab
Tlf:40 51 44 10mthel@adm.dtu.dkDTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring5.3.2026 11:45:21 CET | Pressemeddelelse
Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier.
DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater26.2.2026 13:10:29 CET | Pressemeddelelse
Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet grønt lys for at alle DTU’s 32 kandidatretninger kan optage studerende på den såkaldte 1+2-ordning, der åbner for mere fleksible, arbejdsmarkedsrettede kandidatveje.
Første kirurg ansat på DTU19.2.2026 10:00:35 CET | Pressemeddelelse
Overlæge Tobias Todsen fra Rigshospitalet er den første kirurg, der bliver ansat som klinisk professor på DTU. Med sig har han daglige erfaringer med at operere kræftpatienter – og erfaring som medstifter af en spinout virksomhed, der bygger på en 3D ultralydsteknologi til at forbedre præcision ved kræftkirurgi.
DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi18.2.2026 09:37:14 CET | Pressemeddelelse
Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring 2 mia. kr. over en femårig periode, blev der taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut.
Mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere12.2.2026 13:09:43 CET | Pressemeddelelse
Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum