USA´s adfærd er uacceptabel: Indfør visumkrav til amerikanere
USA's præsident, Donald Trump, gentager sin interesse for overtagelse af Grønland.
Ifølge nyhedsbureauet Reuters sagde USA´s præsident Trump i går mandag: "I think Greenland is going to be something that maybe is in our future" (Kilde: Trump pushes US claims to Greenland as territory's leaders lambast US delegation trip | Reuters)
Kommentaren fra Trump kom efter, USA's nationale sikkerhedsrådgiver, Mike Waltz, og Usha Vance, der er vicepræsident J. D. Vances hustru, har meldt deres ankomst til Grønland senere på ugen. Det kan desuden være, at USA´s udenrigsminister, Marco Rubio, også skal til Grønland.
Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har tidligere opfordret til, at der blev indført visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Rigsfællesskabet for at diskutere politiske spørgsmål. Partiet skærper nu sin opfordring og foreslår, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de er på ferie eller kommer i andre øjemed. Partiet opfordrer også til, at planerne om amerikanske baser i Jylland udskydes i mindst fem år.

"USA´s præsident og administration har krydset en rød grænse. Det er derfor på tide, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de kommer til Kongeriget Danmark for at afholde ferie eller i andre øjemed." udtaler Theis Kaas Nielsen (Fyn) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.
"Folketinget skal i april stemme om en ny forsvarsaftale med USA, der vil betyde, at USA kommer til at få tre militære baser i Jylland. Efter den seneste udvikling i forhold til Grønland, så virker det helt absurd at gå videre med planerne om, at USA skal have militære baser i Jylland. Vi opfodrer derfor til, at behandlingen i Folketinget udskydes i mindst fem år." siger Jørgen Carlsen (Nordjylland) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.
"Regeringen fortjener ros for at have styrket det militære samarbejde med de andre nordiske lande. Vi foreslår, at de nordiske lande i fællesskab og i meget nær fremtid gennemfører en fælles militær øvelse i Arktis - og at der arbejdes for etableringen af en nordisk forsvarsunion - som et supplement til NATO. I alvorlige tider, så har vi brug for et så stærkt nordisk samarbejde som muligt." siger Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.
Kontakter
Theis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comJørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Demokraterne kommer på stemmesedlen i Region Østdanmark og Københavns Kommune!6.10.2025 18:20:05 CEST | Pressemeddelelse
Alle med stemmeret - der bor øst for Storebælt - kan stemme på det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" i regionsrådsvalget den 18. november - og københavnerne kan også stemme på Demokraterne i det kommunale valg. Partiet har fem kandidater i regionsrådsvalget med Lave Knud Broch, som nummer et på listen og to kandidater til det kommunale valg i København med Michaell Ravn, som nummer et på listen. Partiet vil i nær fremtid informere om listebogstav og valgforbund.
I dag kommer folk fra hele Norden til Hasle på Bornholm26.9.2025 08:16:46 CEST | Pressemeddelelse
I dag fredag den 26. september starter Nordisk Folkerigsdag i Hasle på Bornholm. Dette års tema er "Norden i en usikker verden". Folkerigsdagen varer fra i dag fredag til søndag. Der vil være mange forskellige oplæg og debatter. Bl.a. deltager den tidligere finske arbejdsminister Tarja Crohnberg fra Gröna Förbundet. Åbningen af Nordisk Folkerigsdag sker i Hasles gamle rådhus, hvor Bornhoms viceborgmester Morten Riis åbner folkerigsdagen. Derefter vil Lave K. Broch (tidligere museumsleder og medstifter af Demokraterne - hele Danmark skal leve) holde et oplæg om Bornhoms historie. Efterfølgende holder Edvard Mogstad (norsk 6,historiker) et oplæg om historiske forsøg på nordisk samling.
Mød partiet Demokraterne på Store Torv i Rønne torsdag d. 25/9 kl. 15-1724.9.2025 10:22:27 CEST | Pressemeddelelse
I morgen torsdag den 25. september kl. 15 til 17 afholder partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" et lille gademøde på Store Torv i Rønne. Partiet arbejder bl.a. for højere løn til offentligt ansatte på Bornholm ud fra princippet - lige løn for lige arbejde - og en anden mærkesag er offentllig betalt tandlpleje. Tre af partiets kandidater til valget den 18. november deltager i gademødet i Rønne. Partiet samler stadig underskrifter for at være helt sikker på, at kunne opstille i Region Østdanmark herunder på Bornholm.
Nordisk Folkerigsdag kommer til Bornholm på fredag og årets tema er "Norden i en usikker verden"22.9.2025 10:29:19 CEST | Pressemeddelelse
Fra fredag den 26. september til søndag den 28. september afholdes Nordisk Folkerigsdag i Hasle på Bornholm. Dette års tema er "Norden i en usikker verden". Der vil være oplæg om mange forskellige emner bl.a. Bornholms historie, historiske forsøg på nordisk samling, miljøet i Østersøen, sund kost, Trumps ønske om at overtage Grønland, forslag til en nordisk forsvarsunion og Norden som atomvåbenfrizone. Det er gratis for bornholmere at deltage, men alle deltagere må betale for mad og drikke, hvis de ønsker at spise med. Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" og Frit Norden i Danmark, Norge og Sverige er arrangører.
Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" går efter opstilling i flere regioner og et par kommuner21.8.2025 16:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har besluttet, at partiet vil indsamle underskrifter for opstilling i Region Nordjylland, Region Midtjylland og den nye Region Østdanmark. Målet er således, at det skal blive muligt at stemme på Demokraterne fra Skagen til Nexø i det kommende regionsrådsvalg. Partiet vil i regionsrådsvalget bl.a. kæmpe for bedre velfærd og mere sundhed til danskerne - og partiet vil f.eks. bruge valget til at kæmpe for offentlig betalt tandpleje til alle borgere i hele landet. Demokraterne tager i nær fremtid stilling til om partiet også skal opstille i Region Syddanmark. Demokraterne vil om få dage informere nærmere om partiets planer i forhold til opstilling kommunalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum