Demokraterne - hele Danmark skal leve

USA´s adfærd er uacceptabel: Indfør visumkrav til amerikanere

Del

USA's præsident, Donald Trump, gentager sin interesse for overtagelse af Grønland. 

Ifølge nyhedsbureauet Reuters sagde USA´s præsident Trump i går mandag: "I think Greenland is going to be something that maybe is in our future" (Kilde: Trump pushes US claims to Greenland as territory's leaders lambast US delegation trip | Reuters

Kommentaren fra Trump kom efter, USA's nationale sikkerhedsrådgiver, Mike Waltz, og Usha Vance, der er vicepræsident J. D. Vances hustru, har meldt deres ankomst til Grønland senere på ugen. Det kan desuden være, at USA´s udenrigsminister, Marco Rubio, også skal til Grønland.

Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har tidligere opfordret til, at der blev indført visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Rigsfællesskabet for at diskutere politiske spørgsmål. Partiet skærper nu sin opfordring og foreslår, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de er på ferie eller kommer i andre øjemed. Partiet opfordrer også til, at planerne om amerikanske baser i Jylland udskydes i mindst fem år.

Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har tidligere opfordret til, at der blev indført visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Rigsfællesskabet for at diskutere politiske spørgsmål. Partiet skærper nu sin opfordring og foreslår, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de er på ferie eller kommer i andre øjemed. Partiet opfordrer også til, at planerne om amerikanske baser i Jylland udskydes i mindst fem år. Foto: Lave K. Broch
Partiet "Demokraterne - hele Danmark skal leve" har tidligere opfordret til, at der blev indført visumkrav for amerikanske statsborgere, der besøger Rigsfællesskabet for at diskutere politiske spørgsmål. Partiet skærper nu sin opfordring og foreslår, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de er på ferie eller kommer i andre øjemed. Partiet opfordrer også til, at planerne om amerikanske baser i Jylland udskydes i mindst fem år. Foto: Lave K. Broch

"USA´s præsident og administration har krydset en rød grænse. Det er derfor på tide, at Kongeriget Danmark indfører visumkrav for alle amerikanske statsborgere , der arbejder for den amerikanske stat samt deres familier uanset om de kommer til Kongeriget Danmark for at afholde ferie eller i andre øjemed." udtaler Theis Kaas Nielsen (Fyn) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve. 

"Folketinget skal i april stemme om en ny forsvarsaftale med USA, der vil betyde, at USA kommer til at få tre militære baser i Jylland. Efter den seneste udvikling i forhold til Grønland, så virker det helt absurd at gå videre med planerne om, at USA skal have militære baser i Jylland. Vi opfodrer derfor til, at behandlingen i Folketinget udskydes i mindst fem år." siger Jørgen Carlsen (Nordjylland) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve. 

"Regeringen fortjener ros for at have styrket det militære samarbejde med de andre nordiske lande. Vi foreslår, at de nordiske lande i fællesskab og i meget nær fremtid gennemfører en fælles militær øvelse i Arktis - og at der arbejdes for etableringen af en nordisk forsvarsunion - som et supplement til NATO. I alvorlige tider, så har vi brug for et så stærkt nordisk samarbejde som muligt." siger Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden) fra Demokraterne - hele Danmark skal leve.

Kontakter

Om "Demokraterne - hele Danmark skal leve"

Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt. 

Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu

Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve

Vestsjællandsk regionsrådskandidat (liste J) kæmper for skadestuer og busser tættere på borgerne samt for at reparere i stedet for at smide væk2.11.2025 08:39:24 CET | Pressemeddelelse

Lasse Larsen - der er kandidat i Region Østdanmark for Demokraternes liste J - har en drøm om et samfund, hvor toget stadig standser i de små byer, hvor sundheden er tæt på, og hvor vi lærer at reparere i stedet for at smide væk - uanset om det drejer sig om ting, natur eller hinanden. Lasse Larsen bor i Korsør og er nummer 2 på liste J.

Elisabeth Bergsøe - kandidat i region Østdanmark - arbejder for et opgør med EUs finanspagt, der begrænser velfærden i Danmark24.10.2025 11:56:12 CEST | Pressemeddelelse

Elisabeth Bergsøe fra Sydsjælland er kandidat for det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" i valget til regionsrådet i Region Østdanmark. Elisabeth Bergsøe anklager flertallet af politikere for at mangle visioner om hvordan vi forbedrer og styrker velfærdssamfundet - og hun kæmper derfor for et opgør med EUs finanspagt og den beslægtede budgetlov, da de begrænser politikerne i at bruge penge på miljø, velfærd og sundhed.

Spidskandidat fra Demokraterne kræver højere løn til offentligt ansatte på Bornholm22.10.2025 11:08:20 CEST | Pressemeddelelse

Lave Knud Broch, der er spidskandidat for Demokraterne (liste J) i Region Østdanmark har lavet en plakat, der sætter fokus på hans krav om højere løn til offentligt ansatte på Bornholm. Lave Knud Broch synes, at det er uretfærdigt, at f.eks. bornholmske hjemmehjælpere får lavere løn end dem i København - og Broch kræver højere løn til offentligt ansatte på Bornholm. Broch arbejder også for, at det generelt skal blive nemmere, at være bornholmer, så vi kan få befolkningstallet op over de 40.000 på Bornholm igen.

Lave Knud Broch bliver spidskandidat i Region Østdanmark for det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve"22.10.2025 10:03:47 CEST | Pressemeddelelse

Lave Knud Broch bliver nr. 1 på liste J for Demokraterne når vælgerne øst for Storebælt skal sætte et kryds til det nye regionsråd for Østdanmark. Lave arbejder for gratis tandpleje til alle, rent drikkevand i vores vandhaner, billigere eller gratis kollektiv trafik, flere hænder til velfærd og sundhed samt nej til centralisering af magt. Lave kæmper også for, at Bornholm og andre tyndt befolkede områder ikke bliver glemt - og han vil bekæmpe fryns og pamperi blandt politikerne. Lave er dybt forarget over, at politikerne på Christiansborg giver sig selv en lavere pensionalder end befolkningen.

Demokraterne indgår valgforbund med centrum-venstre partier i Østdanmark og København20.10.2025 16:01:19 CEST | Pressemeddelelse

Det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" indgår valgforbund med centrum-venstre partier både i Østdanmark og i København. Det giver flere fordele, som kan gøre at flere vælgere stemmer på Demokraterne når der skal sættes kryds den 18. november til både regionen og kommunen. Det kan også føre til, at Demokraterne har større mulighed for at få indflydelse efter valget.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye