Skæg med æg og fjer i påskeferien
26.3.2025 11:23:44 CET | Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet | Pressemeddelelse
Der er masser af sjove og spændende aktiviteter for hele familien på Statens Naturhistoriske Museum i påsken. Kom tæt på de fascinerende æglæggende dyr lige fra tudser og slanger til fugle og endda dinosaurer, deltag i museets æggequiz - og meget mere.

I udstillingen ’Vilde vidunderlige verden’ kan du gå på opdagelse blandt fantastiske fugle og andre æglæggere, og i Naturhistorisk værksted kan du møde museets formidlingsværter og lære meget mere om æg og fjer.
Hvem har lagt hvilket æg? Er det fra en fugl? Et havdyr? Et pattedyr? Eller måske en dinosaur? Og hvad bruger påskekyllingen egentlig sine dun til? Du kan teste din viden i Den Store Æggequiz og blive ægte "ægspert".

Du kan også gå på opdagelse i værkstedet på egen hånd og røre ved spændende naturhistoriske genstande. Eller du kan høre formidlingsværterne fortælle historier om fossile fugle, dinosaurens æg, påfuglens halefjer og den uheldige æggesnog.
Se hele programmet for påsken på museet her

Kontakter
Bent BøkmanPR- og pressemedarbejderStatens Naturhistoriske Museum
Tlf:53 83 30 41bent.boekman@snm.ku.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Ny bog kortlægger Danmarks saltvandsfisk9.2.2026 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde findes nu et samlet, detaljeret overblik over alle danske saltvandsfisk. Havet omkring Danmark er i evig forandring, og Fiskeatlasset bliver afgørende for at opdage ændringer i vores fiskearter fremover.
Stem på årets bedste naturfoto4.2.2026 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
24 sjove, smukke og dramatiske fotos kæmper om publikumsprisen i konkurrencen Wildlife Photographer of the Year. Blandt de nominerede er en dansk fotograf.
Statens Naturhistoriske Museum søger Food & Beverage-partner til nyt museum27.1.2026 08:03:00 CET | Pressemeddelelse
Museet søger en ambitiøs og værdibåret partner til et langsigtet samarbejde om mad, oplevelser og bæredygtighed.
Unge vælger PlayStation, toast og boldspil fra – og får jord under neglene27.12.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Flere børn og unge i hovedstaden får fra 2026 mulighed for at give naturen plads i fritiden – lige der, hvor de plejer at game.
Botanisk Have rykker op i den internationale liga for plantebevarelse10.12.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Haven får international topakkreditering – og træder ind i det globale arbejde for at redde truede planter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
