Vild vinder-weekend: Tre heldige danskere deler 5 millioner fra Lotto og Eurojackpot
For tre helt almindelige, ualmindeligt heldige danskere blev weekenden en af den slags, man aldrig glemmer: De blev millionærer på kæmpe gevinster fra henholdsvis Lotto og Eurojackpot. Læs her, hvor de blev vundet.

Der er helt utroligt mange millioner at spille om i Lotto og Eurojackpot i disse uger: 18 millioner i Lotto, og helt vanvittige 710 millioner i Eurojackpot... Og i weekenden var der igen en masse danskere, der forsøgte at skyde papegøjen - og tre af dem ramte - næsten - plet. De vandt ikke førstepræmierne, men de blev alligevel millionærer.
Fredag aftens bedste forsøg kom fra Køge: En heldig Danske Spil-kunde ramte nemlig en andenpræmie i Eurojackpot via sit PLUS-abonnement til hele 3.266.809 kroner: Katjiiing, sagde det!
Lørdag aften var der ingen, som vandt førstepræmien i Lotto, men i den faste ekstratrækning, Millionærchancen, var der som sædvanligt to heldige:
Vinder 1: Købt via abonnement, ingen gevinst udover millionen. Kunden bor i Østjylland
Vinder 2: Spillet på en kupon købt hos 7-Eleven i Frederiksværk.
De store gevinster skaber dog ikke kun glæde i Frederiksværk, Østjylland og Køge: Også hos Danske Spil i Brøndby er der store smil at spore.
"Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge," siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Lotto og Eurojackpot.
Lotto, vindertal, 22. marts
4, 10, 12, 14, 17, 24, 30
Lotto, tillægstal, 22. marts
6
Eurojackpot, vindertal, 21 marts.
8, 9, 12, 14, 16
Eurojackpot, stjernetal, 21 marts.
6, 12
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Ufattelige 621 millioner – Danske Spils tredjestørste gevinst nogensinde på spil i aften29.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Går førstepræmien i Eurojackpot i aften til en dansker, kan vedkommende stikke over 600 millioner kroner direkte i lommen. Det vil være danmarkshistoriens tredjestørste lotteri-gevinst nogensinde – og ganske sikkert helt ufatteligt for vinderen.
Enden af regnbuen ligger på Sjælland: Lotto gør to danskere til millionærer i weekenden28.4.2025 09:23:07 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil gjorde i weekenden to heldige kunder til millionærer takket være Lottos ekstratrækning Millionærchancen. Der var ingen, der vandt førstepræmien i hverken Lotto Eurojackpot - så puljerne er nu oppe på hhv. 12 og 621 millioner kroner.
Utrolig tal-tørke: Her er Eurojackpot-tallet, der ikke er trukket i 234 dage25.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 545.000.000 kroner i Eurojackpot-puljen til aftenens trækning, kan det være nærliggende at se på, hvilke vindertal, der statistisk set har ladet vente usædvanligt længe på sig.
Flere ejere af 1.000.000 kroner søges23.4.2025 14:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil efterlyser tre danskere, der har vundet en million kroner i Det Store Påske Lotto. Se her, hvor vinderne er fra.
Vild afslutning på påsken: 27 danskere blev millionærer mandag aften - se her hvor de bor22.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 27 danskere fik mandag aften en glædelig påskeoverraskelse: De vandt hver 1.000.000 kroner i Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto – se her, hvor vinderne kommer fra.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum