Et reelt opgør med byrder forudsætter et fundamentalt skift i al ny lovgivning
22.3.2025 08:53:10 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Der er heldigvis et stort politisk fokus på byrdelettelse for erhvervslivet, men hvis de gode intentioner og skåltaler om styrket konkurrencekraft skal blive til virkelighed, kræver det en helt anden tilgang til den måde, der indføres ny regulering. Forsikrings- og pensionsbracnhen foreslår nu 8 principper for alt ny regulering.
Med otte helt konkrete principper vil forsikrings- og pensionsbranchen gentænke regulering af erhvervslivet i Danmark og i EU.
- Hvis Danmark og resten af Europa for alvor skal mindske bureaukrati og styrke europæisk konkurrenceevne, skal det politiske maskinrum indrettes fundamentalt anderledes, så vi undgår unødig lovgivning. Grundlæggende sker den bedst byrdereduktion for erhvervslivet ved at stoppe forslag til nye regler, inden de overhovedet er fremsat, fortæller Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P.
F&P efterlyser ikke mindst en langt stærkere demokratisk kontrol med lovgivningen på EU-niveau.
- Rigtig meget af EU-regulering foregår i dag ved, at de overordnede rammer vedtages politisk, mens den konkrete udarbejdelse lægges ned i agenturer og andre ekspertorganer uden demokratisk kontrol eller overblik over slutresultatet. Resultatet er byrder, byrder og byrder, der slet ikke står mål med værdien af reglerne, siger Kent Damsgaard.
Gennem de seneste seks måneder har F&P indsamlet forslag hos medlemsselskaberne til, hvor myndigheder bør sætte ind med regelforenkling.
- Selskaberne har konkret set på, hvilke danske og europæiske byrder, der er overflødige og kan fjernes, og hvordan der kan skabes en bedre dansk regulering i fremtiden. Men det helt store håndtag til at styrke konkurrencekraften er at ændre den grundlæggende tilgang til reguleringen. Vi når slet ikke i mål, hvis vi blot luger ud i de regler, der allerede er vedtaget eller på vej, fortæller Kent Damsgaard.
De otte principper, F&P nu fremlægger, er bl.a. et forslag om flere og bedre konsekvensanalyser af lovgivningen, hvilket stor set er fraværende i dag. F&P foreslår også ordentlige rammer for implementering af ny lovgivning med en frist på 12 måneder efter vedtagelsen af loven.
- Alt for meget lovgivning bliver hastet igennem systemet. Den stigende kompleksitet gør det vanskeligt for politikerne at få overblik og opnå indsigt i den lovgivning, de stemmer om. Derfor mener vi i F&P, at der som minimum bør være tre måneders høringsperiode på al kommende lovgivning, og at der udarbejdes høringsnotat af det ansvarlige ministerium, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkLinks
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Danmarks grønne omstilling er tilbage på sporet21.5.2026 09:56:57 CEST | Pressemeddelelse
Statens udbud på etablering af 1,8 GW havvind i Nordsøen og Kattegat er i dag udmøntet med indkomne bud. En god dag for Danmarks grønne omstilling, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
1 mio. kr. ryger fra danskernes pension i overset skat8.5.2026 09:35:37 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse viser, at en typisk dansker over et helt liv betaler omkring 1 million kroner i skat af sit pensionsafkast. Det svarer til næsten en fjerdedel af den samlede pensionsformue –en skat, som indbringer milliarder til statskassen uden at påkalde sig megen opmærksomhed. Der er behov for en politisk anerkendelse af skattens betydning for den enkelte danskers pensionsøkonomi.
F&P: Staten har ansvaret for at fremtidssikre arbejdsskadesystemet efter højesteretsdom28.4.2026 12:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret har i dag afsagt dom i den såkaldte nedre grænse-sag. Dommen gør op med mere end 40 års fast administrativ praksis i arbejdsskadesystemet og skaber betydelig usikkerhed om både økonomien og rammerne for at forsikre arbejdsskader. Derfor har staten og myndighederne et klart ansvar for at håndtere konsekvenserne af dommen. Det udtaler F&P på vegne af forsikringsbranchen.
Pensionsopsparere tyvstarter den nationale klimahandledag21.4.2026 13:56:04 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag løber Danmarks Nationale Klimahandledag af stablen, og alle med pensionsopsparing i et dansk pensionsselskab er allerede godt i gang med at gøre noget godt for klimaet gennem selskabernes grønne investeringer.
Ny rapport skal forberede Danmark til at hjælpe borgere i klimasårbare områder8.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Skal vi som samfund lade stå til, mens vandet oversvømmer huse, infrastruktur og andre værdier i klimasårbare områder? Eller skal vi starte den svære dialog om, hvordan de mest udsatte områder i Danmark fremover skal klare sig? CIP Foundation, Realdania og F&P – forsikring og pension, lancerer en ny juridisk rapport om rammerne for at planlægge og facilitere hjælp til de borgere, der kan blive ramt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum