DI-direktør: Konkurrencekraft og forsvar har topprioritet i EU
EU’s stats- og regeringschefer har valgt rigtigt, når de i dag fokuserer på konkurrence og europæisk sikkerhed i Det Europæiske Råd, lyder det fra Dansk Industri

Der var fuld tryk på konkurrencekedlen, da det Det Europæiske Råd med bl.a. statsminister Mette Frederiksen torsdag mødtes i Bruxelles. Det vækker glæde hos Dansk Industris (DI) adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen.
- EU-landenes evne til at konkurrere med resten af verden er udfordret, og derfor bliver det et af de vigtigste emner fra nu og hele vejen igennem det danske EU-formandskab til efteråret. Der er en entydig opbakning til at få EU til at lykkes, og alle øjne er på EU’s konkurrencekraft, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Jeg er rigtig glad for at se, at EU’s stats- og regeringschefer på mødet fokuserer på at mindske de enormt tunge administrative processer og store mængder rapportering, som virksomhederne møder i deres hverdag, og som sætter dem tilbage i forhold til resten af verden.
Det efterlader netop en vigtig opgave til det danske EU-formandskab.
- Næste skridt er konkret handling, så virksomhederne hurtigt kan mærke, at det bliver både lettere og mere attraktivt at drive og udvikle virksomhed i EU. Der skal vises resultater, så erhvervslivet kan blive styrket i Danmark og resten af Europa, så vi kan klare os i den skarpe globale konkurrence, siger DI-direktøren.
Industri og forsvar hænger sammen
Mødet i Rådet handlede også om støtte til Ukraine og europæisk sikkerhed, og der er fuld opbakning i erhvervslivet til styrkelse af europæisk forsvar og den europæiske forsvarsindustri.
- Rådet sender et klart signal om, at EU vil styrke sin forsvarsmæssige kapacitet, så den også bliver mere ligeværdig med den amerikanske, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Det er lovende, at EU åbner sin erhvervspolitiske værktøjskasse for at styrke opbygningen af det europæiske forsvar, for der er behov for politiske beslutninger og vilje til at investere massivt og ikke mindst samarbejde på tværs af Europas grænser. Det vil skabe grundlaget for en stærkere og mere sammenhængende forsvarsindustri i Europa med reel ekstra produktions- og forsvarskapacitet.
- Integrationen af ukrainsk forsvarsindustri i den europæiske forsvarsindustri er afgørende for Ukraine, men også for Europa. Ukraine bringer betydelig innovation og erfaring fra frontlinjen, hvilket vil styrke europæiske forsvarsprojekter og styrke vores fælles sikkerhed og industrielle samarbejde. Samtidig trækker vi Ukraine tættere på.
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Toldforhøjelser er ren gift for verdensøkonomien22.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Amerikansk toldkrig svækker både USA og resten af verden viser en ny prognose fra Den Internationale Valutafond
DI: Nationalt Risikobillede viser behov for stærkere offentlig-privat samarbejde10.4.2025 13:01:16 CEST | Pressemeddelelse
Den netop offentliggjorte rapport Nationalt Risikobillede 2025 fra Styrelsen for Samfundssikkerhed tegner et alvorligt billede af de trusler, Danmark står overfor – fra hybride angreb og cybertrusler til forstyrrelser i forsyningskæder og klimakatastrofer. Dansk Industri (DI) understreger, at det kræver et tættere samarbejde mellem myndigheder og erhvervsliv, hvis Danmark skal være ordentligt rustet til fremtidens kriser.
DI: Verden er i kaos – men ja til overenskomsterne skaber ro på det danske arbejdsmarked9.4.2025 13:47:00 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af fagforeningsmedlemmerne har sagt ja til overenskomsterne, som er gældende med tilbagevirkende kraft fra d. 1. marts 2025. Den danske model har igen vist sin værdi for Danmark, mener DI.
DI: Ambitiøs EU-plan om AI skal styrke Europas konkurrencekraft9.4.2025 12:29:45 CEST | Pressemeddelelse
EU-kommissionen har i dag præsenteret sin nye AI Continent Action Plan, der sigter mod at gøre Europa til en global leder inden for kunstig intelligens. Med planen følger en investering på hele 200 milliarder euro. Landets største erhvervsorganisation, DI, ser planen som et meget vigtigt skridt til at styrke Europas konkurrenceevne og teknologiske uafhængighed.
DI: Regeringens Erhvervsforum er vigtigt bidrag til sikkerheden9.4.2025 09:04:51 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret et nyt Erhvervsforum for samfundssikkerhed og beredskab, som betyder, at virksomhederne i langt større omfang end hidtil bliver inddraget i arbejdet med at styrke landets sikkerhed i en historisk urolig tid. Landets største erhvervsorganisation roser regeringen for initiativet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum