Alle overenskomster forhandlet på plads
TEKNIQ har nu forhandlet alle overenskomster i hus for det tekniske erhvervsliv og er blevet enige med forbundene om aftaler for tusinder af håndværkere for de kommende tre år.

Efter flere uger med langvarige forhandlinger er cirklen sluttet. Onsdag blev aftalen med Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal om en ny VVS-funktionæroverenskomst forhandlet på plads og satte dermed punktum for overenskomstforhandlingerne 2025.
- Vi har arbejdet intenst for at for nå i mål med nogle solide og ansvarlige aftaler, der sætter retningen for det tekniske erhvervsliv i de kommende tre år. Fælles for alle aftaler er, at de ruster virksomhederne bedst muligt til at møde de udfordringer og muligheder, der er i en tumultarisk tid, hvor geopolitisk usikkerhed og den demografiske udvikling gør det svært at drive virksomhed, siger Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i TEKNIQ.
12 aftaler på plads
Der er forhandlet i alt 12 aftaler for TEKNIQs medlemmer, og aftalerne dækker blandt andet tusinder af elektrikere, vvs’ere og ansatte i metalindustrien. Alle overenskomster kom i land uden, at parterne var nødsaget til at skulle i forligsinstitutionen.
- Det vidner om, at forhandlingerne har haft fokus på resultater. Og det er sådan det bør være i Den Danske Model. Fokus bør alle dage være på fremtiden og på resultater – og jeg er glad for, at det har været situationen i vores forhandlinger, siger Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i TEKNIQ.
Overenskomsterne er til afstemning i løbet af april.
Disse overenskomster er forhandlet på plads:
Elektrikeroverenskomsten
VVS-overenskomsterne
Industri- og VVS-overenskomsten
El-fagets Funktionæroverenskomst
VVS-Fagets Funktionæroverenskomst
HK-industrioverenskomsten
HK-installationsoverenskomsten
TL-overenskomsten
Adskillige tiltrædelsesoverenskomster
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Tårnhøj elpris: Sådan undgår du de dyre timer1.7.2025 15:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen topper i aften, men med få tiltag og moderne løsninger kan danskerne nemt undgå at betale for meget, lyder det fra TEKNIQ.
TEKNIQ: Odsherred-sag bør føre til eftertanke1.7.2025 11:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Rekonstruktionsplanen for Odsherred Varme er netop blevet godkendt, hvilket betyder, at det er virksomheder og borgerne, der står tilbage med konsekvenserne, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
TEKNIQ: Godt første skridt mod en slankere administration18.6.2025 12:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om at reducere med 6.500 årsværk i den offentlige administration sender et vigtigt signal. Det er begyndelsen på det nødvendige opgør med bureaukrati, der dræner velfærd og initiativ, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum