Alle overenskomster forhandlet på plads
21.3.2025 07:05:00 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse
TEKNIQ har nu forhandlet alle overenskomster i hus for det tekniske erhvervsliv og er blevet enige med forbundene om aftaler for tusinder af håndværkere for de kommende tre år.

Efter flere uger med langvarige forhandlinger er cirklen sluttet. Onsdag blev aftalen med Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal om en ny VVS-funktionæroverenskomst forhandlet på plads og satte dermed punktum for overenskomstforhandlingerne 2025.
- Vi har arbejdet intenst for at for nå i mål med nogle solide og ansvarlige aftaler, der sætter retningen for det tekniske erhvervsliv i de kommende tre år. Fælles for alle aftaler er, at de ruster virksomhederne bedst muligt til at møde de udfordringer og muligheder, der er i en tumultarisk tid, hvor geopolitisk usikkerhed og den demografiske udvikling gør det svært at drive virksomhed, siger Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i TEKNIQ.
12 aftaler på plads
Der er forhandlet i alt 12 aftaler for TEKNIQs medlemmer, og aftalerne dækker blandt andet tusinder af elektrikere, vvs’ere og ansatte i metalindustrien. Alle overenskomster kom i land uden, at parterne var nødsaget til at skulle i forligsinstitutionen.
- Det vidner om, at forhandlingerne har haft fokus på resultater. Og det er sådan det bør være i Den Danske Model. Fokus bør alle dage være på fremtiden og på resultater – og jeg er glad for, at det har været situationen i vores forhandlinger, siger Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i TEKNIQ.
Overenskomsterne er til afstemning i løbet af april.
Disse overenskomster er forhandlet på plads:
Elektrikeroverenskomsten
VVS-overenskomsterne
Industri- og VVS-overenskomsten
El-fagets Funktionæroverenskomst
VVS-Fagets Funktionæroverenskomst
HK-industrioverenskomsten
HK-installationsoverenskomsten
TL-overenskomsten
Adskillige tiltrædelsesoverenskomster
Nøgleord
Kontakter
Kathrine Ejdum KjølbergPresseansvarlig
Tlf:77411560kek@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Organisationer: Arbejdsmarkedet skal kunne rumme flere19.3.2026 06:47:00 CET | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Danske Handicaporganisationer går nu sammen for at sætte fokus på de mange danskere, der i dag står uden for arbejdsfællesskabet. Der er hårdt brug for alle, der kan og vil bidrage, hvis vi skal sikre fremtidens velfærd og vækst, lyder det fra de to organisationer.
TEKNIQ: Mindre bøvl og flere hænder sikrer fremtidens velfærd16.3.2026 15:41:50 CET | Pressemeddelelse
Venstres netop fremlagte 2030-plan leverer nødvendige svar på, hvordan vi sikrer fremtidens velfærd. Det kan styrke erhvervslivets fundament, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Organisationer: Formueskatten er en regning til dem, der skaber job og vækst12.3.2026 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten sender regningen til familieejede virksomheder, der har deres livsværk bundet i mursten, inventar og udstyr. Erhvervsorganisationen TEKNIQ og brancheorganisationen HORESTA advarer nu om konsekvenserne.
TEKNIQ: Mindre bøvl og lavere skat giver plads til vækst10.3.2026 12:39:55 CET | Pressemeddelelse
Venstre viser med nyt udspil den nødvendige vilje til mere digitalisering, skattelettelser og et opgør med bøvl for virksomheder, som samlet set vil sikre fremdrift, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Løsningen er flere kolleger, ikke lavere pensionsalder10.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder i det tekniske erhvervsliv mangler kolleger. Men mens politikerne diskuterer tidligere tilbagetrækning, arbejder medarbejderne i erhvervslivet allerede markant mere end gennemsnittet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum