Erhvervsskoleelever fra hovedstaden bygger rullende modstandsvogn
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolerne NEXT og TEC med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.

Når elever fra så forskellige uddannelser som bygningsmaler, elektriker, snedker og automatik- og proces på erhvervsskolerne NEXT i København og TEC i Hvidovre møder ind henholdsvis tirsdag 25. og torsdag 27.marts, bliver det en lidt anderledes skoledag.
De skal nemlig i gang med at bygge en del af en rullende formidlingsvogn om den danske modstandskamp.
I samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren og tre andre erhvervsskoler landet over, skal eleverne fra København bygge vognen som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj.
Inden i modstandsvognen vil der være forskellige historier om, hvad unge i dag kan lære af besættelsens unge og deres kamp for en bedre verden – en kamp der ofte krævede erhvervsfaglige kompetencer, når de unge modstandsfolk skulle udvikle innovative, kreative ideer til at bekæmpe Hitler – for eksempel at bygge gemmesteder til illegale beskeder eller lave hemmelige kodesystemer.
I en tid hvor mange unge synes, fremtiden tegner sort med klimakrise, mistrivsel og en tiltagende usikker verden, kan det være nyttigt at finde inspiration i fortiden – og høre om, hvordan unge under besættelsen sammen handlede, da det så allerværst ud.
Det er da også én af årsagerne til, at TEC er med i projektet, fortæller Helle Simonsen, der er faglærer på bygningsmaleruddannelsen:
”Det viser vores elever, at håndværk ikke bare skaber noget fysisk – det kan også formidle vigtige historier og inspirere til forandring."
For NEXT er motivationen, at eleverne får mulighed for at forbinde historie og håndværk:
”Hvis mine elever kender vores historie, og vi får nogle fælles helte, så bliver det nemmere for dem at tage ansvar – både fagligt som håndværkere, men også som beskyttere af demokratiet. De træder ind i en stolt tradition, og det skal de gøres bevidste om. Det fællesskab, som håndværket tilbyder, trækker tråde langt tilbage i historien, og det, syntes jeg, er værd at bruge en dag på,” siger Mads Højberg, der er faglærer på NEXT.
Pressen inviteres til at deltage i arrangementet:
Tirsdag 25. marts fra kl. 8.15 – 15.00 hos NEXT, Frederiksborgvej 18, 2400 Kbh. NV - samt:
Torsdag 27. marts fra kl. 8.15 – 15.00 hos TEC, Stamholmen 215, 2650 Hvidovre
Program for dagen hos NEXT 25. marts:
- 08.15 – 09:00: 80 elever mødes til fælles intro og oplæg om besættelsen fra Frihedsmuseet
- 09:00 – 11:20: 10-15 elever bygger vogn
- 11:20 – 11:50 Frokost
- 11:50 – 15:00: Eleverne bygger vogn
- 15:00: Afrunding
Program for dagen hos TEC 27. marts:
- 08.15 – 09:00: 250 elever mødes til fælles intro og oplæg om besættelsen fra Frihedsmuseet
- 09:00 – 11:20: 10-15 eleverne bygger vogn
- 11:20 – 11:50: Frokost
- 12:30 – 15:00: Eleverne bygger vogn
- 15:00: Afrunding
Erhvervsskoler vigtige i fremtidens Danmark
Der er en særlig grund til, at det netop er erhvervsskolerne, Frihedsmuseet og Frøslevlejren har rakt ud til. Det fortæller museumschef for Frøslevlejren Morten Teilmann-Jørgensen:
”Eleverne på erhvervsskolerne får en central rolle i fremtiden med opbygningen af den grønne omstilling og teknologiske udvikling. Men mange unge har svært ved tro på, at det nytter. Det vil vi gerne være med til at ændre ved at vise, hvordan fællesskab og innovation kan føre til betydningsfulde forandringer. Og inspirationen finder vi i modstandskampen under besættelsen.”
Eleverne fra NEXT og TEC og de tre andre erhvervsskoler bygger formidlingsvognen færdig i løbet af marts.
5. maj – på 80-året for Danmarks befrielse – vil den færdige vogn blive officielt indviet på Frihedsmuseet.
I løbet af efteråret vil den køre rundt i hele landet til skoler og kulturinstitutioner. Her vil skoleelever og andre interesserede blive inviteret indenfor og via stærke audiooplevelser, historier om unge modstandsfolk og deres innovative opfindelser forhåbentlig finde inspiration og ny viden.
Projektet er støttet af Spar Nord Fonden.
Faktaboks: Her bygger eleverne formidlingsvogn:
4. marts: Håndværkskollegiet i Horsens/Learnmark
6. marts: AARHUS TECH
18. marts: EUC Syd - Aabenraa
25. marts: NEXT - København
27. marts: TEC – København
Nøgleord
Kontakter
Julie LorenzenFrihedsmuseet
Tlf:41 20 60 42Julie.Lorenzen@natmus.dkOm Frihedsmuseet
Frihedsmuseet er museet for Danmarks modstandskamp under besættelsen i 1940-45.
Frihedsmuseet fokuserer på valget om at gå til modstand – og overskride den grænse, modstandskampen var i samtiden.
Følg pressemeddelelser fra Frihedsmuseet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Frihedsmuseet
Erhvervsskoleelever fra Aabenraa forbandt i dag håndværk med historie18.3.2025 16:24:29 CET | Pressemeddelelse
Elever fra tømrer- og snedkeruddannelsen på erhvervsskolen EUC Syd var i dag med til at bygge en rullende formidlingsvogn om modstandskampen i samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj.
Erhvervsskoleelever fra Aabenraa bygger rullende modstandsvogn13.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen EUC Syd i Aabenraa med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
Elektrikerlærlinge fra Århus forbandt i dag håndværk med historie6.3.2025 15:28:26 CET | Pressemeddelelse
Elever fra elektrikerlinjen på erhvervsskolen AARHUS TECH var i dag med til at bygge en rullende formidlingsvogn om modstandskampen i samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj.
Erhvervsskoleelever fra Århus bygger rullende modstandsvogn3.3.2025 10:22:45 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen AARHUS TECH med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
Erhvervsskoleelever fra Århus bygger rullende modstandsvogn25.2.2025 15:26:00 CET | Pressemeddelelse
Som optakt til 80-året for befrielsen 5. maj er erhvervsskolen AARHUS TECH med i et utraditionelt samarbejde med Frihedsmuseet og Frøslevlejren: Eleverne skal lave en formidlingsvogn, der bygger bro mellem nutidens og besættelsens unge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum