DI: Positivt at statsministeren sætter fart på AI i det offentlige
Statsminister Mette Frederiksen vil nu have sat mere fart på brugen af kunstig intelligens i det offentlige. Det var statsministerens budskab i forbindelse med Kommunernes Landsforenings topmøde i Aalborg torsdag, og den melding får en varm velkomst af landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.

Statsministeren vil have flere storskalaprojekter om AI i det offentlige – og gerne hurtigere end i dag.
- Det er meget positivt, at statsministeren er så konkret i forhold til at sætte storskalaprojekter i søen, der kan øge brug af kunstig intelligens i den offentlige sektor. Danmark har et erhvervsliv med både ekspertise, løsninger og engagement og i DI står vi klar til at bidrage til arbejdet for at cementere Danmark som verdensførende i anvendelsen af kunstig intelligens, siger digitaliseringspolitisk chef Mette Finnemann.
- Der findes allerede i dag mange gode løsninger i markedet, men som desværre ikke kommer i brug fordi der er barrierer for det i lovgivningen og fordi reglerne fortolkes vidt forskelligt af myndighederne. Der er simpelthen brug for et paradigmeskifte inden for offentlig digitalisering, hvor vi helt grundlæggende ser på, hvilke opgaver vi vil have kunstig intelligens til at løse.
- Først og fremmest er der brug for, at vi tager hånd om de barrierer, som lige nu forhindrer det teknologiske paradigmeskifte, som der vitterligt er behov for.
Love fortolkes forskkeligt- Vi skal gøre vores love og regler digitaliseringsklare til en fremtid med kunstig intelligens, så man ikke bliver mødt af forhindringer eller forskellige fortolkninger af reglerne fra kommune til kommune. Når man i dag vil bruge kunstig intelligens, ser vi løsninger, der kan hjælpe ældre i en kommune, som ikke må bruges i en anden kommune.
- Vi ser nu frem til at regeringens digitale taskforce inden længe kommer med konkrete mål for hvad vi skal opnå af gevinster ved at bruge mere AI.
- Vi ved at danskerne bakker op. Undersøgelser viser at halvdelen af befolkningen gerne ser, at der anvendes mere kunstig intelligens i den offentlige sektor, siger Mette Finnemann.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse
NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.
DI: Spektakulært råderum skabt af erhvervslivet23.6.2025 11:14:04 CEST | Pressemeddelelse
Råderummet er blevet opjusteret med 58 mia. kr., og det skyldes i høj grad erhvervslivet, fordi der kommer flere internationale kolleger og øgede indtægter fra selskabsskat, lyder det fra Dansk Industri
DI: Ny kurs for udviklingspolitikken lover godt for fremtiden20.6.2025 12:24:07 CEST | Pressemeddelelse
Det er positivt, at regeringen og forligspartiernes nye udviklingspolitiske strategi vil koble økonomisk diplomati og udvikling. Det vil øge handelssamarbejde skabe mere vækst, samarbejde og bæredygtig udvikling i udviklingslandene, mener DI. Samtidig er rummer strategien gode muligheder for danske virksomheder.
Ny rekord: Eksporten af energiteknologi når ny milepæl20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når over 100 mia. kr.
DI: Regeringen har sat den rigtige kurs. Nu skal vi gøre EU-formandskabet til et vendepunkt for Europa19.6.2025 13:02:43 CEST | Pressemeddelelse
Europæerne og de europæiske samfund står i en tid, hvor vi ikke længere kan tage vores sikkerhed for givet, hvor vi har høje energipriser og en grøn omstilling, der ikke går hurtigt nok. Europas svækkede konkurrenceevne skaber usikkerhed om vores jobs og vores velstand. Det danske formandskab er en unik chance for at sætte dagsordenen og en ny kurs for Europa. Den chance lægger regeringen op til at gribe i prioriteterne for formandskabet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum