Dansk og ukrainsk forsvarsindustri styrkes med ny statslig milliardgaranti
Regeringen vil etablere en ny statslig garanti, hvor staten gennem Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) vil garantere for danske virksomheders investeringer i ukrainske forsvarsvirksomheder.
Den ukrainske forsvarsindustri har brug for investeringer og kapital, hvis den fortsat skal udvikle sig og levere de nødvendige kapaciteter til Ukraines forsvar, som er helt centrale for at Ukraine kan fortsætte sin forsvarskamp mod Ruslands ulovlige invasion. Investeringer i et krigsramt land kommer dog med store risici.
Den risiko vil regeringen afbøde med en ny statslig garanti, hvor staten påtager sig en betydelig del af risikoen ved danske virksomheders investeringer i ukrainske forsvarsvirksomheder. Den statslige garanti dækker samlet set for 1 mia. kr. i investeringer i ukrainske forsvarsvirksomheder, og den administreres af EIFO.
Tiltaget kan samtidig komme de danske forsvarsvirksomheder til gode, da danske virksomheder i højere grad vil kunne drage nytte af ukrainske erfaringer og løsninger, som på en meget sørgelig baggrund er udviklet og testet i kamp.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Danmark står skulder ved skulder med Ukraine. Investeringer er helt afgørende i genopbygningen af Ukraine. For Putin helmer ikke, og derfor har Ukraine fortsat behov for alle former for støtte. Med den nye milliardstore garanti sikrer vi, at danske virksomheder nemmere kan bygge bro til ukrainske kollegaer. Med danske investeringer kan ukrainske forsvarsvirksomheder fortsat udvikle sig. Og danske virksomheder vil få adgang til viden, som er vigtige for at udvikle fremtidens teknologier. Det er endnu et stærkt bidrag til den ukrainske frihedskamp og samtidig et stort skridt mod en stærkere dansk forsvarsindustri.”
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen siger:
”I lyset af den sikkerhedspolitiske situation, er det vigtigt at vise, at vi står sammen med Ukraine. Fra dansk side forrest med hensyn til militære donationer og ved at lede arbejdet med den danske model for investeringer i den ukrainske forsvarsindustri. I dag tager vi endnu et skridt for at gøre det nemmere for danske virksomheder at investere i den ukrainske forsvarsindustri. Danske virksomheder har viden, teknologi og kompetencer som er efterspurgt af den ukrainske industri. Det styrkede samarbejde mellem dansk og ukrainsk forsvarsindustri, herunder styrket innovation og teknologiudvikling, kan også være med til at styrke det danske forsvars kampkraft og forsyningssikkerhed.”
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen siger:
”Vi kan være stolte af at have udviklet den danske model, hvor vi finansierer donation af materiel fra Ukraines forsvarsindustri. Nu går vi skridtet videre; fra at indkøbe forsvarsmateriel i Ukraine til den ukrainske hær til nu at skabe mulighed for egentlige investeringer i opbygningen af den ukrainske forsvarsindustri. Det er både med til at opruste Ukraine, men vil også sikre afgørende vidensdeling, hvor vi får mulighed for at lære af dem, der har den mest friske erfaring med at føre krig mod Rusland. Med lånegarantien bliver det mere attraktivt for danske virksomheder at investere i ukrainske projekter og lære af de ukrainske virksomheder. Det kommer både Ukraine og Danmark til gode. Det er den helt rigtige vej frem.”
Fakta om den nye statslige garanti:
- EIFO stiller som udgangspunkt en garanti for op til 70 pct. af danske virksomheders egenkapitalinvesteringer i ukrainske forsvarsvirksomheder.
- Garantien løber i en på forhånd aftalt periode på op til 7 år, hvorefter det danske selskab har mulighed for at sælge aktierne i den ukrainske virksomhed til EIFO til en på forhånd aftalt pris.
- De danske virksomheder skal betale en løbende præmie for garantien.
- Garantien er koblet med et exit fee og et performance fee, som skal betales, hvis investeringen går godt.
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Lovforslag skal stoppe vildledende markedsføring19.3.2025 15:15:24 CET | Pressemeddelelse
Hvis lovforslaget vedtages må virksomheder fra september næste år ikke bruge ord som ”grøn”, ”bæredygtig” eller ”miljøvenlig”, hvis de ikke kan dokumentere det.
Erhvervsministeren vil fjerne EU-byrder for mindst seks milliarder12.3.2025 09:30:14 CET | Pressemeddelelse
Morten Bødskov og hans europæiske kolleger mødes i dag i Bruxelles, hvor de blandt andet skal drøfte EU-Kommissionens forslag om at skære i byrderne fra CSRD-kravene. Dannmark vil arbejde for, at reglerne rent faktisk understøtter grøn omstilling, og at virksomhederne sparer byrder for mindst seks mia. kr.
Nu kan kommuner indmelde arealer til nye industriparker i Danmark10.3.2025 13:02:47 CET | Pressemeddelelse
For at give produktionsdanmark et rygstød skal der etableres nye industriparker rundt i landet. Og nu kan interesserede kommuner indmelde arealer, der kan blive til nye industriparker. Der sigtes mod at udpege fem industriparker.
Stort millionboost til kvindelige iværksættere10.3.2025 10:05:46 CET | Pressemeddelelse
Frem mod 2030 får kvinder med spirende iværksætterdrømme mulighed for at hente op mod 250 millioner kroner i finansiering fra Danmarks Eksport- og investeringsfond (EIFO) og private investorer.
Ny trecifret millionindsprøjtning forstærker danske styrkepositioner7.3.2025 14:54:39 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer i alt 275 mio. kr. i landets otte erhvervsfyrtårne. Det skal komme danske styrkepositioner til gode.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum