Flere yngre kvinder mister evnen til at arbejde
19.3.2025 10:57:14 CET | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Antallet af danskere, der mister evnen til at arbejde stiger fortsat. Ud over at flere danskere forlader arbejdsmarkedet før pensionsalderen på grund af tabt arbejdsevne, er stigningen særlig stor blandt yngre kvinder i netop de år, hvor de stifter familie.
Siden 2021 er antallet af personer under 40 år, der får en løbende erstatning for tabt arbejdsevne, steget med næsten 40 pct. Alene i løbet af 2024 var der tale om ca. 3.800 unge, der mistede evnen til at arbejde. Og det er særligt de unge kvinder mellem 30 og 40 år, der er ramt.
- Det er påfaldende, at det netop er kvinder i 30’erne, som i stigende grad mister evnen til at arbejde, siger Thomas Brenøe, direktør for forsikring og digitalisering i F&P.
Mange familier har en travl og nogle gange hektisk hverdag, og måske påvirker det i større grad kvinderne.
- Der er helt klart grund til, at vi får undersøgt nærmere, hvad der er årsagerne til at antallet stiger. Har det noget at gøre med arbejdsfordelingen i hjemmet? Eller med de forskellige uddannelses- og erhvervsvalg? Det er bekymrende, at vi nu ser en udvikling, der er kønsmæssigt skæv, siger Thomas Brenøe.
Samlet set fik næsten 85.000 danskere i løbet af 2024 månedligt en supplerende udbetaling for tabt arbejdsevne fra deres pensionsselskab. Det er, som udgangspunkt, langt overvejende ældre, der mister evnen til at arbejde fx pga. nedslidning. Pensionsselskabernes samlede udgifter løber årligt op i over 9,5 mia. kr., men en stigende del af udgifter udbetales til personer under 40 år.
- De unge har et helt liv foran sig, og derfor er pensionsselskabernes indsats for at fastholde de unges fodfæste på arbejdsmarkedet særligt vigtig, siger Thomas Brenøe.
Han tilføjer, at pensionsselskaberne i dag også gør en stor indsats for at forebygge, at flere danskere må forlade arbejdsmarkedet, og samtidig hjælper syge danskere, så de kan blive raske og vende retur til arbejdsmarkedet.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
Vedhæftede filer
Links
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Offentlig-privat samarbejde kan give langt mere velfærdsbyggeri for pengene25.5.2026 07:23:56 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange store offentlige anlægsprojekter ender i forsinkelser og enorme budgetoverskridelser, og det kalder på nytænkning. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, F&P, der foreslår en kommende regering at sikre mere velfærd til aftalt pris og tid gennem en ny model for offentlig-privat samarbejde.
F&P: Sygemeldinger eksploderede under corona-krisen – og forbliver på højt niveau23.5.2026 08:30:11 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes langvarige sygemeldinger eksploderede under COVID-nedlukningen, men tallet er aldrig faldet tilbage på samme lave niveau som før corona. Det viser nye beregninger fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Samtidig viser branchens egne tal, at stadig flere unge får erstatning for tabt erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Bekymrende udvikling, mener F&P.
Danmarks grønne omstilling er tilbage på sporet21.5.2026 09:56:57 CEST | Pressemeddelelse
Statens udbud på etablering af 1,8 GW havvind i Nordsøen og Kattegat er i dag udmøntet med indkomne bud. En god dag for Danmarks grønne omstilling, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
1 mio. kr. ryger fra danskernes pension i overset skat8.5.2026 09:35:37 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse viser, at en typisk dansker over et helt liv betaler omkring 1 million kroner i skat af sit pensionsafkast. Det svarer til næsten en fjerdedel af den samlede pensionsformue –en skat, som indbringer milliarder til statskassen uden at påkalde sig megen opmærksomhed. Der er behov for en politisk anerkendelse af skattens betydning for den enkelte danskers pensionsøkonomi.
F&P: Staten har ansvaret for at fremtidssikre arbejdsskadesystemet efter højesteretsdom28.4.2026 12:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret har i dag afsagt dom i den såkaldte nedre grænse-sag. Dommen gør op med mere end 40 års fast administrativ praksis i arbejdsskadesystemet og skaber betydelig usikkerhed om både økonomien og rammerne for at forsikre arbejdsskader. Derfor har staten og myndighederne et klart ansvar for at håndtere konsekvenserne af dommen. Det udtaler F&P på vegne af forsikringsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum