Skolevenner gør en stor forskel
19.3.2025 09:00:00 CET | Billund Kommune | Pressemeddelelse
Else Vestbjerg, Aase Meier, Anni Guldager og Alice Glassow er fire ud af i alt fem frivillige skolevenner på Lynghedeskolen afd. Søndre. De deltager i undervisningen og frikvarterne nogle timer om ugen, hvor de med deres tilstedevær som voksne bidrager med nærvær og støtte for både børnene og lærerne.

Når man snakker med Else, Aase, Anni og Alice er man ikke i tvivl: De er alle optaget af at gøre en forskel og være der for børnene og lærerne på Lynghedeskolen.
”Mine børn er blevet voksne, og selvom jeg er så heldig, at jeg både har børnebørn og oldebørn, kan jeg mærke, at jeg har en stor omsorg, som jeg gerne vil af med. Derfor meldte jeg mig som skoleven, og det har ændret mit liv. Jeg er nemlig blevet gladere og oplever, at jeg gør noget godt for andre. Bare forestil dig at blive mødt af 22 børn, der jubler og giver et kram, når du går – dér kan jeg virkelig mærke, at jeg gør en forskel,” siger Alice Glassow, der bor i Billund.
Alice følger 4.A, og hun beskriver, at hun har børnenes fortrolighed, hvilket hun sætter stor pris på.
Skolevenner går i al sin enkelthed ud på, at der er en ekstra voksen til stede under undervisningen eller i frikvartererne, hvor skolevennerne støtter op om elevernes trivsel. For ifølge Aase Meier er tilstedeværelsen i frikvarterne lige så vigtig som selve undervisningen.
”Som skoleven skal du ikke have andre forudsætninger, end at du er voksen og har lyst til at give omsorg til børnene. Problemerne i løbet af en skoledag er ofte størst i frikvartererne, og jeg kan mærke, at min tilstedeværelse i frikvarterne giver en tryghed, når vi for eksempel spiller et spil, eller jeg hjælper med trøst og pleje, hvis børnene har slået sig,” udtaler Aase Meier, der bor i Grindsted.
Alle kan blive skolevenner
Skolevenner er mennesker med tid, lyst og overskud til at gøre en forskel for børn. Det er meget fleksibelt og op til den enkelte skoleven, hvor mange timer om ugen de gerne vil hjælpe til. Aase følger for eksempel eleverne i 1.A to timer om ugen, mens andre gør det fire timer om ugen.
Samtidig er det meget forskellige opgaver, skolevennerne hjælper med. De kan for eksempel hjælpe børnene med at læse, stave eller udregne matematik, men de kan også bare hjælpe med at hygge om børnene og dermed understøtte elevernes trivsel. Fællesnævneren er, at skolevenner og eleverne danner stærke relationer.
”Jeg har tidligere været elev på Lynghedeskolen, og det er en fornøjelse at være tilbage. Jeg nyder at hjælpe med det, jeg kan, og jeg får lige så meget ud af det som børnene, fordi de kvitterer med godhed og kram, når jeg for eksempel hjælper dem med at læse eller lave matematikopgaver,” siger Anni Guldager, der bor i Grindsted.
Anni har været skoleven på Lynghedeskolen de seneste tre år, og hun følger 1.B. Hun nyder at følge forskellige lærere, hvorfor hun ikke møder ind på faste dage, men aftaler mødedag og tidspunkt med skolen.
Fire gode år med skolevenner på Lynghedeskolen
Else Vestbjerg, der bør i Ølgod og følger 2.B, har været med, siden Skolens Venner startede på Lynghedeskolen for fire år siden.
"Jeg elsker at være dér, hvor børnene er. Børn er så umiddelbare, og de giver mig rigtig meget glæde. Jeg røg ned i et sort hul for nogle år siden, da jeg fik en skade i min ryg, som betød, at jeg ikke længere kunne arbejde, men som skoleven oplever jeg glæde, og jeg nyder at hjælpe med de ting, som jeg selv manglede i min skoletid,” lyder det fra Else Vestbjerg.
Søren Rahbek, som er skoleleder på Lynghedeskolen, er meget taknemmelig for skolevennerne, som primært hjælper til i indskolingsklasserne, men sommetider også på mellemtrinet.
”Vores lærere er rigtig glade for skolevennerne, som hjælper med en anden voksenrolle i klassen ved at understøtte med hygge og dét ekstra, der kan være brug for i den enkelte klasse. Jeg er dybt taknemmelig for, at de frivilligt investerer i arbejdet med det fællesskab, som en klasse er. Det er en kæmpe styrke, og jeg er stolt over de fem frivillige skolevenner, vi har tilknyttet på vores skole, og jeg håber selvfølgelig, at endnu flere har lyst til at være med,” siger Søren Rahbek, skoleleder på Lynghedeskolen.
Vil du også være skoleven på Lynghedeskolen?
- En skoleven er en frivillig, der er tilknyttet en fast klasse og en fast lærer i 2-4 lektioner om ugen.
- Potentielle nye skolevenner kan kontakte Skolens Venner via deres hjemmeside. Dernæst bliver du kontaktet pr. mail for en kommende telefonaftale, hvor du i første omgang kan få afklaret dine spørgsmål – og evt. matches med en klasse og lærer på Lynghedeskolen. Du er også velkommen til at kontakte Charlotte Vindeløv, som er projektkoordinator i Jylland via mail cv@skolensvenner.dk eller tlf. 61265217.
- I dialogen med Skolens Venner aftaler I, hvad der passer dig bedst. Normalt starter man op med 2 timer pr. uge, hvor skolevennen kommer på et fast aftalt tidspunkt (fx onsdage kl. 10-12). Der forventes en vis kontinuitet i aftalen, men der er selvfølgelig tid til at rejse på ferie osv.
- Sammen med Skolens Venner finder I ud af, hvad din motivation er. Hvis du fx er vild med at lave mad, kan du måske deltage i madkundskabstimerne. Det kan også være, at du har en erhvervsmæssig baggrund, som giver mening at omsætte i bestemte fag – men det skal være motiverende for dig, og til tider er der også skolevenner, som slet ikke vil lave frivilligt arbejde, som minder om deres tidligere job, så I finder ud af det sammen. Fleksibiliteten er nemlig stor.
- Der er selvfølgelig formalia, som skal være på plads, inden du kan starte. Det gælder fx børne- og straffeattester.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Stil op til skolebestyrelsesvalg og gør en forskel27.3.2026 08:52:57 CET | Pressemeddelelse
Der skal vælges nye forældrerepræsentanter til skolebestyrelserne på Billund Kommunes folkeskoler. Hvis du vil være med til at gøre en forskel for børnenes skolegang og have indflydelse på skolernes udvikling, så meld dit kandidatur til skolebestyrelsesvalget senest den 29. april.
Tilmeldingen for arrangører til SommerSjov 2026 er åbnet24.3.2026 15:15:00 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for tilmelding til årets SommerSjov-program, og alle foreninger, organisationer og andre aktører inviteres til at byde ind med aktiviteter til kommunens børn og unge i sommerferien.
Billund Kommunes folkeskoler har Jyllands bedste løfteevne23.3.2026 12:35:46 CET | Pressemeddelelse
I Billund Kommune bestod 3,6 procent flere skoleelever end forventet folkeskolens afgangseksamen i 2024. Det er tredjebedst blandt alle landets kommuner og bedst i Jylland. Det konkluderer en nyligt udgivet analyse fra tænketanken CEPOS.
Ny vandre- og cykelrute i Hejnsvig fortæller landskabets historie20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 28. marts indvies en helt ny oplevelsesrute i Hejnsvig, hvor besøgende gennem skulpturer, infotavler og lydfortællinger kan få et unikt indblik i landskabets historie. Ruterne omfatter både rundture i Hejnsvig By og i oplandet - bl.a. Grene Sande, Gyttegård Plantage og Fugdal Mose. Den nye attraktion indvies med en festlig indvielse i Hejnsvig, hvor alle er velkomne til at deltage.
Her er de nominerede til Sports- og Kulturgalla 202618.3.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sports- og Kulturgalla 2026 nærmer sig med hastige skridt, og i dag kan sløret løftes for årets nominerede til priserne, der uddeles ved showet i MAGION fredag den 8. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum