Risiko for hudkræft: Så unge er danskerne, når de tager sol første gang.
En ny undersøgelse viser, at danskerne er meget unge, når de første gang besøger et solarie. Det er stik imod Sundhedsstyrelsens nyeste anbefalinger.

Solariet kom til Danmark i slutningen af 70’erne, og i både større og mindre byer kan man se solariefacader med gode tilbud. Her kan man gå ind og ved hjælp UV-strålerne, hvis intensivitet er højere end sommersolen, få en brunere hud, men ikke uden at man samtidig udsætter sin hud for potentiel fare.
Desværre viser det sig, at danskerne er ganske unge, når de første gang ligger sig i solariet.
I en ny undersøgelse som YouGov har lavet for Gjensidige, svarer 44 procent af de adspurgte, at de var under 18 år, da de første gang prøvede at tage sol. Det står i skarp kontrast til nye udmeldinger fra Sundhedsstyrelsen, der anbefaler unge under 18 at holde sig væk fra solarier.
Selvom solariebrug kan skade alles hud, er det et problem, at især unge så tidligt udsætter huden for de potentielt kræftfremkaldende stråler, mener Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige:
”Det er yderst bekymrende, at så mange unge danskere starter med at tage sol i en så tidlig alder. Vi ved, at eksponeringen for UV-stråler i en ung alder kan øge risikoen for alvorlige skader i huden senere i livet, så det er et problem, at disse skader allerede kick-startes i en ung alder.”
Starter i folkeskolealderen
Brugen af solarier er forbundet med en række sundhedsmæssige risici. UV-stråling fra solarier kan føre til solskoldninger, rynker og tidlig aldring af huden. Endnu mere alvorligt er det, at regelmæssig brug af solarier øger risikoen for at udvikle hudkræft og modermærkekræft.
Undersøgelsen viser også, at 26 procent af de adspurgte var 15 år eller yngre, da de første gang benyttede et solarie. Mette Glad opfordrer til øget opmærksomhed på de sundhedsmæssige risici, der er ved at tage sol og anbefaler, at unge mennesker informeres bedre om de potentielle farer:
”Det er vigtigt at beskytte vores unge mod de skadelige virkninger af UV-strålerne. Forebyggelse og oplysning er nøglen til at reducere risikoen for de forskellige potentielle farer. Undersøgelsen understreger behovet for en bredere dialog om solvaner og konsekvenserne heraf,” siger Mette Glad, fagchef i sundhed hos Gjensidige.
Ifølge Sundhedsstyrelsen har Danmark den næststørste forekomst af modermærkekræft på verdensplan. Deres nye anbefalinger omfatter også, at man påfører sig solcreme med minimum faktor 30, når man opholder sig i solen.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 493 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år, der har benyttet sig af solarie, af © YouGov for Gjensidige i februar 2025.
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Pas på solarieforbruget: Hvert andet solcenter har fået påbud14.10.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
For høj UV-stråling, forkert ophængt sikkerhedsplakat eller manglende beskyttelsesbriller har det seneste år betydet, at hvert andet kontrollerede solcenter har fået påbud for at have overtrådt reglerne. Det viser nye tal som Sikkerhedsstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Ubehagelig overraskelse: 7 ud af 10 glemmer vigtigt ferietjek7.10.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien nærmer sig, og danskerne ser frem til sol og afslapning. Men midt i feriestemningen overser mange en vigtig detalje. Væggelus kan nemlig forvandle hjemkomsten til et mareridt.
Strejke truer rejsende inden efterårsferien3.10.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
De franske flyveledere har annonceret en strejke lige op til efterårsferien, og det kan få konsekvenser for alle de rejsende, der skal flyve til Frankrig eller mellemlande fra den 7. til den 10. oktober. Skal man det, bør man derfor tage sig nogle forholdsregler, lyder rådet fra Gouda Rejseforsikring.
Alt for mange overlader el og vand til de forkerte hænder30.9.2025 07:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sjette dansker har fået udført arbejde, der burde være lavet af autoriserede faglærte. Det kan få store konsekvenser, vurderer erhvervsorganisation og forsikringsselskab.
Ny undersøgelse: Blinklyset bliver ofte glemt i trafikken26.9.2025 07:49:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det både skaber stor risiko for farlige situationer og er til stor gene for medtrafikanter, glemmer en stor del af de danske bilister at bruge blinklyset, når de hver dag bevæger sig gennem trafikken, viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum