Hushandler i februar: Næsthøjeste niveau siden rekordåret 2021
Der blev solgt 4.388 villaer og rækkehuse i februar, viser Boligsidens nye handelstal. Det er et februar-resultat, der kun er overgået af rekordåret 2021. Samtidig ses der også store stigninger i salget af ejerlejligheder og sommerhuse i forhold til samme måned sidste år.

I februar blev der solgt 4.388 villaer og rækkehuse i Danmark, viser Boligsidens nye handelstal.
Det er en stigning på 11 procent i forhold til samme måned sidste år, og det er samtidig et februar-resultat, der kun er set højere i rekordåret 2021 under corona, hvor der dengang helt ekstraordinært blev solgt 5.973 huse.
”Det er helt normalt, at vi ser en stigning i handelsaktiviteten på denne tid af året, og på den måde følger hussalget de sædvanlige tendenser. Men det er samtidig værd at bemærke, at salget ligger væsentlig højere end i samme måned i de seneste år, og at det er et samlet boligmarked, som vi ser stigende handelsaktivitet for. Det vidner om optimisme blandt landets mange boligkøbere,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.
Kigger vi geografisk på tallene, er det især på Sjælland og på Bornholm, at hussalget er steget i februar sammenlignet med samme måned sidste år.
Udvikling i salget af villaer og rækkehuse fordelt på landsdele
Landsdel |
Solgte februar 2024 |
Solgte februar 2025 |
Ændring |
Bornholm |
48 |
59 |
23% |
Byen København |
100 |
120 |
20% |
Københavns Omegn |
252 |
310 |
23% |
Nordsjælland |
376 |
454 |
21% |
Østjylland |
643 |
724 |
13% |
Vestjylland |
368 |
359 |
-2% |
Nordjylland |
438 |
484 |
11% |
Østsjælland |
227 |
220 |
-3% |
Vest- og Sydsjælland |
499 |
589 |
18% |
Fyn |
423 |
468 |
11% |
Sydjylland |
584 |
601 |
3% |
Kilde: Boligsidens handelstal
Fart på lejlighedshandlerne
I februar blev der også solgt 1.705 ejerlejligheder. Det er 10 procent flere end i januar, og det er et februar-resultat, som kun er set højere for tilsvarende måned i 2017 og 2021.
”Vi har i efterhånden noget tid talt om stigende priser for ejerlejlighederne, og nu bekræfter handelstallene, at priserne er drevet frem af den stigende efterspørgsel. Der er ganske enkelt mange boligkøbere, der har mulighed for at realisere deres planer om et lejlighedskøb,” siger Birgit Daetz.
Salget af ejerlejligheder i februar 2025 ligger hele 35 procent over februar-salget sidste år, og sammenligner vi med gennemsnittet for samme måned i årene 2015-2019 inden corona, er der også tale om et februar-resultat, der er 12 procent højere.
”Det går hurtigt på lejlighedsmarkedet i øjeblikket. Der er stor efterspørgsel, og samtidig har vi i februar set lidt færre lejligheder til salg, hvilket presser priserne op. Vi kan også se det på de gennemsnitlige nedslag, som ofte gives i forbindelse med en bolighandel. De bliver også mindre for ejerlejlighederne, og at dømme efter vores foreløbige ugetal, er efterspørgslen fortsat høj her i begyndelsen af marts,” siger Birgit Daetz.
Sommerhusene er også eftertragtede
Kigger vi til sidst på sommerhusene, gælder den stigende efterspørgsel også her.
I februar blev der således solgt 702 sommerhuse, hvilket er 24 procent flere end i februar sidste år og samtidig et resultat, der kun er overgået af samme måned i 2020 og 2021, ligesom det er præcis samme niveau som i februar 2022.
”Sommerhusene er i højere grad præget af sæsonudsving, og på helt sædvanlig vis ser vi nu en stigning i handelsaktiviteten i februar. Den stigende efterspørgsel påvirker priserne, som er steget en lille smule i februar, ligesom vi også har set, at der bliver givet lidt mindre i nedslag,” siger Birgit Daetz.
Der er ved indgangen til marts sket en lille stigning i udbuddet af sommerhuse, hvilket er godt nyt til de boligkøbere, der står over for at skulle købe sommerhus i foråret.
Boligsalget i februar 2025 i forhold samme måned i tidligere år
Februar/År |
Alle boligtyper |
Villaer/rækkehuse |
Ejerlejligheder |
Sommerhuse |
Februar 2025 |
7.411 |
4.388 |
1.705 |
702 |
Februar 2024 |
6.348 |
3.958 |
1.266 |
567 |
Februar 2023 |
5.618 |
3.410 |
1.206 |
504 |
Februar 2022 |
7.234 |
4.367 |
1.566 |
702 |
Februar 2021 |
11.138 |
5.973 |
2.473 |
1.506 |
Februar 2020 |
7.423 |
4.275 |
1.635 |
779 |
Februar 2019 |
6.265 |
3.685 |
1.350 |
586 |
Februar 2018 |
6.280 |
3.572 |
1.518 |
528 |
Februar 2017 |
6.354 |
3.492 |
1.710 |
510 |
Februar 2016 |
5.878 |
3.205 |
1.536 |
399 |
Februar 2015 |
5.905 |
3.234 |
1.517 |
381 |
*Alle boligtyper dækker over Andelsbolig, Ejerlejlighed, Fritidsbolig, Fritidsgrund, Helårsgrund, Kolonihave, Landejendom, Lystejendom, Rækkehus, Villa, Villalejlighed. Kilde: Boligsiden.
Søger du bolig? Find din drømmebolig blandt alle de nyeste til salg på Boligsiden.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
Her er mulighederne størst, hvis du vil købe hus til 2,5 millioner kroner3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på hvor i landet, du har bedst mulighed for at finde dit kommende drømmehus, hvis du har et budget på 2,5 millioner kroner, viser en ny opgørelse fra Boligsiden. I hovedstadsområdet er mulighederne meget begrænsede, imens der er flere huse i spil uden for landets største byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum