Danske Spil: ”Leslie en af de allerstørste!”
Siden 2008 har TV 2 i X Factor ladet danske talenter optræde på scenen i bedste sendetid: Og årets favorit, Leslie, er en af de allerstørste, der overhovedet har været gennem alle årene, mener Danske Spils eksperter.

Leslie har fra dag ét været udpeget som storfavorit til at vinde årets X Factor – og nu hvor hun med stor succes har prøvet kræfter med de første liveshows, så tør Danske Spils ekspert, oddssætter Mathias Reimer Larsen, godt smide de sidste forbehold overbord.
”Leslie er i liga med de allerstørste og dygtigste X Factor-deltagere, og af de seneste års vindere er det kun Mads Moldt i 2022, der har været i samme odds på nuværende tidspunkt i konkurrencen – og vi skal nok tilbage til 2008 og X Factor-koryfæet Martin for at finde en større og mere toneangivende vinderfavorit,” lyder den uforbeholdne ros fra Danske Spil og Mathias Reimer Larsen.
”Leslie er en af de største favoritter, vi nogensinde har set i X Factor. Vi vurderer, at der er omkring 70 procents chance for, at hun tager sejren i årets konkurrence. Inden live shows var det cirka 35 procents chance. Grunden til, at hendes odds er faldet så meget er, at vi nu har set med al tydelighed, at hun kan stå distancen på den helt store scene, og ikke kun i de mindre, mere komfortable sessioner med dommerne. Og vi har jo set, at hun med sin stemme og performance blæser konkurrenterne væk i live shows,” fortæller Mathias Reimer Larsen.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danskerne vinder 3,3 millioner kroner på ishockey-mirakel23.5.2025 13:07:50 CEST | Pressemeddelelse
Det danske landshold i ishockey slog sensationelt Canada og sikrede dermed Danske Spils kunder en millionudbetaling. Hele 3,3 millioner kroner vandt danskerne hos statens spilleselskab.
Danske Spil før Canada-kamp: “Danskerne trives i rollen som underdog”22.5.2025 15:35:53 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er oppe mod overmagten i aftenens kvartfinale ved VM i ishockey - men både landsholdet og kunderne hos Danske Spil spiller med hjertet.
Én af de 11 Lotto vindere, der deler 16 millioner har teori om mystisk gevinst19.5.2025 16:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Heldig Lotto vinder fra Horsens er helt ok med at dele kæmpe gevinst med 10 andre. ”På denne måde gør du også mange flere mennesker glade,” siger han, og kommer med sin egen teori om, hvorfor så mange ramte plet.
Lars Krarup bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil19.5.2025 12:07:34 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere mangeårig borgmester i Herning Kommune, Lars Krarup, bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil.
Helt skørt: 11 danskere rammer 7 rigtige i Lotto18.5.2025 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire uger uden en vinder af Lottos førstepræmie, ramte hele 11 danskere plet lørdag aften: De får hver især 1,4 skattefrie millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum