På fem år er boligerne blevet 26 pct. dyrere
I stort set hele landet er boligpriserne højere end for fem år siden. Kun i Region Nordjylland har der været et fald i ejerlejlighedspriserne. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark. Hverken Corona, inflationskrise eller højere renter har for alvor kunnet lægge en dæmper på et robust dansk boligmarked.
Priserne på både huse og lejligheder er over de seneste fem år steget med ca. 26 pct. på landsplan. Et gennemsnitligt hus på 140 kvm. blev i 4. kvartal 2024 solgt for 2,5 mio. kr. – og en lejlighed på 80 kvm. for næsten 2,9 mio. kr. I samme periode i 2019 var priserne hhv. knap 2 mio. kr. og 2,3 mio.kr.
”De seneste fem år er boligpriserne steget mærkbart. Coronakrisen satte for alvor gang i boligmarkedet, hvor mange danskere endte med at købe ny bolig. Det fik priserne til at stige ret markant. I årene efter fulgte en periode med store rentestigninger og stigende inflation. Det gav et lille fald i boligpriserne, der dog sidenhen er steget igen og har overgået niveauet fra Corona-perioden,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering, og fortsætter:
”Den stærke danske økonomi – med høj beskæftigelse og robust økonomi blandt husholdningerne – smitter af på boligmarkedet, der har klaret sig godt igennem krisetiderne.”
Stor forskel på tværs af landet
Både huspriserne og lejlighedspriserne er steget mest i Region Hovedstaden – med 31-33 pct. fra 4. kvartal 2019 til 4. kvartal 2024. I den anden ende af skalaen er huspriserne i Region Nordjylland steget med godt 10 pct., mens salgspriserne på lejligheden over perioden er faldet en lille smule.
”Der har generelt været fremgang på boligmarkedet i hele landet, men der er alligevel relativt store forskelle på tværs af landet. Huspriserne er steget i alle regioner, men prisstigningen har været størst på Sjælland og i Hovedstaden. Den samme udvikling gør sig gældende på ejerlejlighedsmarkedet. Dog med den undtagelse, at priserne har fået et lille nøk nedad i Region Nordjylland,” siger Peter Jayaswal.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar: Implementering af ”stop-the-clock direktivet” i dansk regulering30.6.2025 15:30:46 CEST | Nyhed
Direktivnær implementering hilses velkommen, men tidligere indført dansk overimplementering bør samtidig udgå.
Høringssvar om forslag til lov om ændring af lov om finansiel virksomhed m.fl.27.6.2025 14:04:55 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til samlelovsforslag OKT 2025.
Ny Dankort aftale: Bankerne bakker op om et betalingsmarked med frit valg og fair konkurrence26.6.2025 14:16:57 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) har i dag præsenteret en politisk aftale om Dankortets fremtid. Aftalen omfatter udvikling af nye funktioner som saldokontrol og erhvervskort. Bankerne bakker op og understreger vigtigheden af kundernes frie valg af betalingsløsninger samt en gennemsigtig, markedsbaseret udvikling af betalingsinfrastrukturen med plads til alternativer som MobilePay og nye løsninger. En stærk konkurrence fremmer innovation til gavn for samfundet i en tid med fokus på strategisk autonomi.
Bankerne og Offerrådgivningen indgår samarbejde for at hjælpe ofre for digital svindel26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan være både grænseoverskridende og ubehageligt at blive udsat for digital svindel. Og for nogle kan det udgøre en stor psykisk belastning, som påvirker ens evne til at fungere i hverdagen. Derfor kan det i mange sammenhænge være godt at tale med andre end sin bankrådgiver. For at gøre dette lettere har Finans Danmark indgået et samarbejde med Offerrådgivningen om muligheden for at henvise bankkunder, der har brug for en ekstra samtale, til Offerrådgivningens rådgivere. Offerrådgivningen har døgnåbent og udføres af offerrådgivere, der har gennemgår en specialiseret uddannelse. Finans Danmark stiller efteruddannelse til rådighed for offerrådgiverne for at støtte dem i at håndtere de svære samtaler om digital svindel. Samtidig har Finans Danmark aftalt med Styrelsen for Samfundssikkerhed, at bankerne også systematisk henviser til den offentlige Cyberhotline.
Hurtige handler og højere priser præger ejerlejlighedsmarkedet20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets første kvartal bød på flere ejerlejlighedshandler end året før. I alt skiftede 4.081 ejerlejligheder ejer, hvilket især skyldes øget aktivitet i Hovedstaden, hvor en større andel af ejerlejlighederne blev solgt inden for de første to uger. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum