Coop sætter turbo på udviklingen af Irma-vareserie
17.3.2025 06:00:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Salget af Irma-varer går godt i Coop. Faktisk så godt, at der bliver solgt næsten 20 procent flere af de 150 Irma-varer, Coop har på hylderne i dag, end dengang disse varer blev solgt i Irmas butikker. Nu vil Coop sætte yderligere skub i Irma-serien ved at introducere 100 nye kvalitetsprodukter samt øge tilgængeligheden af Irma-varerne på tværs af butikker landet over.

I kølvandet på lukningen af Irma som butik valgte Coop at holde fast i Irma som private brand. Og fra begyndelsen af 2024 begyndte Coop at sælge Irma-produkterne i hele Danmark og ikke kun i hovedstadsområdet, som man tidligere gjorde. De mange kvalitetsvarer blev dermed tilgængelige for flere danskere.
150 Irma-varer blev introduceret i Kvickly, SuperBrugsen og Brugsen landet over i begyndelsen af 2024, og det har været en stor succes. Fra begyndelsen af 2024 til i dag er salget af disse Irma-varer steget med næsten 20 procent.
Det glæder Jeff Salter, kategoridirektør i Coop, at danskerne over hele landet har taget så godt imod Irma-serien:
”Jeg er meget tilfreds med, at vi er lykkedes med - ikke bare at holde liv i det ikoniske brand – men faktisk at gøre Irma til en vareserie med national appel og popularitet og ikke mindst med stigende salg til følge. Irma er kendt for innovation, og vi har høje ambitioner om fortsat at udvikle og forfine Irma-varemærket. I 2025 kommer der endnu flere produkter i Irma-serien, selvfølgelig i den høje kvalitet og med det særlige touch, der kendetegner vores Irma-varer.”
Ifølge Jeff Salter vil Coop tilføje minimum 100 nye produkter til Irma-serien i 2025, som dermed vil tælle 250 forskellige varer, og Irma-brandet vil dermed brede sig over mange flere kategorier, end det gør i dag. Desuden fremhæver kategoridirektøren en række andre Irma-tiltag for 2025:
Fokus på frugt og grønt: Irma skal fylde mere som frugt og grønt-varemærke og dermed sikre, at kunderne har adgang til de allerbedste frugter og grøntsager. Dette arbejde er i fuld gang i frugt & grønt-afdelinger i Kvickly, SuperBrugsen og Brugsen.
Irma i 365discount: For at gøre den høje kvalitet og gode smag tilgængelig for endnu flere vil Irma også blive introduceret i 365discounts butikker. I første omgang er der tale om en række sæson- og spotvarer, men fremover vil det også være muligt at finde et fokuseret udvalg af Irma-varer i det faste sortiment.
Nyt design af Irma: Irma-serien får et nyt visuelt udtryk i løbet af 2025, hvor Irma-pigen træder tydeligere frem på varerne. De første nye Irma-designs er allerede landet i butikkerne.
Irma Prisen ved Sol over Gudhjem: Sol over Gudhjem er konkurrencen, der hylder de bedste nye varer fra landets små fødevareproducenter. Og som noget nyt lægger Irma navn til en helt ny produktpris, nemlig ”Irma Prisen”, som giver vinderen mulighed for at få sit produkt optaget i Irma-serien og dermed komme ud i Coops butikker.
Kontakter
Jeff SalterKategoridirektør i Coop
Tlf:21 63 90 91jeff.salter@coop.dkEmil UlrichsenSenior kommunikationsrådgiver i Coop
Tlf:26 66 90 68emil.birkving.ulrichsen@coop.dkBilleder




Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Købstædernes Forsikring indgår partnerskab med Coop24.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Købstædernes Forsikring og Coop indgår et nyt partnerskab, der styrker Coop Forsikringer og tilbyder trygge og konkurrencedygtige forsikringsløsninger med mulighed for endnu mere bonus til medlemmerne.
FDB Møbler vender underskud til overskud22.4.2026 11:22:56 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere år med underskud er FDB Møbler nu tilbage i plus. Årsregnskabet viser en markant forbedring af bundlinjen og markerer et vigtigt vendepunkt for den danske møbelvirksomhed. Fra minus 6.3 mio. før skat i 2024 til plus 1.5 mio. i 2025. Udviklingen er resultatet af en række målrettede strategiske tiltag. En central ændring var ophøret af samarbejdet med Coop om salg via coop.dk. Det har givet FDB Møbler mulighed for at etablere sin egen online salgskanal og styrke sit selvstændige brand. Den nye tilgang har haft en tydelig positiv effekt på både omsætning og indtjening. Samtidig har virksomheden skærpet sit fokus på det danske marked og optimeret sin fysiske tilstedeværelse ved at opgradere placeringen af de butikker, der videreføres. Derudover har et vedvarende fokus på omkostninger og et opgør med tidligere arbejdsgange bidraget til en mere effektiv forretning. “Det her resultat er først og fremmest skabt af vores medarbejdere, som har løftet niveauet i takt med, at vi har se
Med ny plan vil Coop gøre danskernes hverdag grønnere22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”. Det er titlen på Coops nye omfattende bæredygtighedsstrategi frem mod 2030, som bygger på nogle af samfundets største udfordringer.
Maria Rørbye Rønn indtræder i Coop Danmarks bestyrelse9.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den tidligere generaldirektør i DR, Maria Rørbye Rønn, er nyt bestyrelsesmedlem i Coop Danmark. Hun afløser Kristine Martin Berg, der har siddet i bestyrelsen siden 2024.
Coop forbedrer driftsindtjeningen med 350 millioner kr.9.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop Danmark A/S præsenterer i dag årsregnskab for 2025. Det viser, at driftsindtjeningen (EBITDA) for året ender på 313 millioner kr. Det er en forbedring på 350 millioner kr. i forhold til 2024 og en samlet forbedring på 731 millioner kr. i forhold til 2023. Coop står i dag på et solidt fundament og er foran den økonomiske plan, der blev lagt ved ejerskiftet i 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum