Danmark annoncerer bidrag på 660 millioner kroner til den humanitære krise i Syrien
17.3.2025 07:11:44 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
90 % af den syriske befolkning lever under fattigdomsgrænsen, og aktuelt vurderes næsten 17 millioner mennesker – svarende til 70 % af befolkningen – at være afhængige af humanitær bistand.
14 års borgerkrig har efterladt Syrien i knæ. Økonomien er i ruiner, sikkerhedssituationen er alvorligt udfordret, de offentlige systemer er brudt sammen, og landets infrastruktur, energi- og vandforsyning og hospitalsvæsen er ødelagt.
Det er på den dystre baggrund, at en lang række udenrigsministre fra EU og de arabiske lande mødes med Syriens præsident til donorkonference i Bruxelles. På dagsordenen er den fortsatte støtte til humanitære indsatser i Syrien og genopbygningen af landet samt støtte til flygtninge og lokalsamfund i nabolandene.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen vil i den forbindelse annoncere Danmarks bidrag til Syrien-krisen på 660 millioner kroner for 2025. Det vil igen i år placere Danmark blandt de lande, der giver mest i forhold til vores størrelse.
Pengene vil blandt andet gå til indsatser, der skal bidrage til et stabilt og fredeligt Syrien på et kritisk tidspunkt, hvor udviklingen er skrøbelig og risikoen for en tilbagevenden til konflikt er reel.
"Syrien er et sårbart sted, men der blæser nye politiske vinde, hvor det er helt afgørende, at vi fra dansk side understøtter genopbygningen af landet. Med vores bidrag placerer Danmark sig centralt i den internationale indsats for at sikre humanitære indsatser og en langsigtet og holdbar udvikling for Syriens befolkning og de mange flygtninge, der fortsat lever i eksil i nabolandene. Et Syrien på fode er ikke bare i Syriens, men også Europas interesse", siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
FN vurderer, at landets vækst skal øges tifoldigt i 15 år i træk, hvis økonomien skal tilbage til niveauet fra før, konflikten brød ud i 2011. Ni ud af ti syrere lever i fattigdom, landets BNP udgør kun 25% af, hvad det var i 2010, og arbejdsløsheden er tredoblet. 16,7 mio. mennesker har behov for humanitær hjælp.
Over syv millioner syrere er internt fordrevne, og ca. seks millioner er flygtet ud af Syrien, primært til nabolande som Tyrkiet, Libanon, Jordan, Irak og Egypten, men også til Europa.
Kamphandlinger i forbindelse med Assad-regimets fald i november og december 2024 fordrev yderligere over en 1 million civile. Det estimeres, at der er 1,5 millioner syriske flygtninge i Europa.
Følgende danske organisationer er aktive i relation til krisen i Syrien med afsæt i deres partnerskabsaftale med Udenrigsministeriet: ADRA, CARE, Caritas, Danmission, Dansk Flygtningehjælp, Folkekirkens Nødhjælp, International Media Support, MS-Action Aid, Mission Øst, Oxfam, Plan Børnefonden, Red Barnet og Røde Kors.
Det samlede danske bidrag til Syrienskrisen vil i 2025 være sammensat som følger:
| Freds- og Stabiliseringsfonden |
102,0 mio. kr. |
| Bidrag til Syrien under UNHCRs partnerskabsaftale for 2025 | 60,0 mio. kr. |
| Bidrag til Syrien under UNHCRs partnerskabsaftale for 2025 | 7,6 mio. kr. |
| Bidrag til Syrien og nabolande til SPA’erne | 86,0 mio. kr. |
| Bidrag til danske strategiske partnerskaber mhp. indsatser i og omkring Syrien | 140,0 mio. kr. |
| Nærområdeindsatser |
225,0 mio. kr. |
| Humanitær reservation (indtil videre uallokeret) | 40,0 mio. kr. |
| I ALT |
660,6 mio. kr. |
For yderligere info, kontakt pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Grønland6.2.2026 12:04:20 CET | Pressemeddelelse
Under rejsen vil udenrigsministeren deltage i åbningen af Canadas nye konsulat i Nuuk.
Fra i dag kan danskerne officielt søge karriere i EU – og europaministeren opfordrer alle til at søge5.2.2026 14:02:13 CET | Pressemeddelelse
I dag den 5. februar er der åbnet for tilmelding til udvælgelsesprøven for ansættelse i EU’s institutioner.
Danmark genåbner ambassade i Syrien30.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Syrien vil blive genåbnet i 2026. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn.
Udenrigsministeren ledsager kongeparret på statsbesøg til Estland og Litauen26.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Programmet i Baltikum vil for udenrigsministerens vedkommende både have et ceremonielt og et politisk spor.
Udenrigsministeriet etablerer to nye fora for inddragelse af danske aktører i udviklingssamarbejdet23.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet opretter to nye fora – Partnerskab for Global Udvikling og Eksternt Fagligt Panel. Formålet er at sikre en stærkere og bredere forankring af udviklingspolitikken blandt danske aktører. De to fora skal særligt bidrage til at sætte retning, udmønte og forankre udviklingssamarbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum