DI om kvote 2: glædeligt med stigende søgning til STEM
15.3.2025 17:22:05 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Årets kvote 2-ansøgningstal viser, at antallet af ansøgere til de videregående uddannelser er steget. Det gælder også søgningen til de tekniske og naturvidenskabelige fag, de såkaldte STEM-uddannelser, og det vækker glæde i landets største erhvervsorganisation, DI.

- Jeg glæder mig over at ansøgertallet til STEM-uddannelserne, som er meget afgørende for erhvervslivet, er gået op. Det gælder også nogle af de samfundsvidenskabelige uddannelser på det erhvervsøkonomiske og juridiske område som vi har stor efterspørgsel efter, siger underdirektør og chef for forskning og videregående uddannelse i DI, Mikkel Haarder.
- Jeg håber at stigningen også afspejler sig i optagelsestallene til sommer, men jeg er bekymret for at den sektordimensionering som er lagt ned over uddannelserne på universitetet kan betyde at der står endnu flere i år med en lang næse til sommer – selvom vi har brug for arbejdskraften.
For få pladser til udlændinge
- Jeg er også glad for at flere udlændinge har søgt engelsksprogede uddannelser i Danmark. Det er glædeligt, men vi ved desværre også, at der ikke er tilstrækkeligt med pladser på de engelsksprogede uddannelsesforløb, fx på STEM-området. Særligt på de områder hvor vi har arbejdskraftmangel er det endnu en påmindelse om at vores politikere bør åbne for flere pladser – det vil være godt for virksomhederne og for samfundsøkonomien.
- Vi ser ind i mindre ungdomsårgange i fremtiden. Det kan hurtigt blive en kamp mellem uddannelser der leder mod hhv. det offentlige og det private arbejdsmarked. Men det er ikke et nulsumsspil, fordi vi også har muligheden for at tiltrække udenlandske studerende til Danmark.
- Derfor er det så vigtigt at der bliver oprettet pladser på engelsksprogede uddannelser, der hvor erhvervslivet har stor efterspørgsel. Vi kan se i ansøgningstallene at der er masser af ansøgere til engelsksprogede studieforløb. Hvis vi opretter de pladser klogt, nemlig der hvor der er arbejdskraftmangel og hvor vi er gode til at fastholde de studerende i job i Danmark efter uddannelsen, så er det en gevinst for Danmark.
Velfærdsuddannelser stopper blødning
Selvom velfærdsuddannelserne samlet set har stoppet blødningen, så er der dog uddannelser det er gået tilbage for. Desværre har læreruddannelsen oplevet et lille fald i år, mener Mikkel Haarder.
- Det er vigtigt at vi har dygtige lærere. De er forudsætningen for at vores uddannelsessystem hænger sammen. Vi har set en negativ udvikling i børns læsefærdigheder og matematikkundskaber i de senere år, og den vigtigste indsats vi kan gøre er at sikre at vores lærere er veluddannede og dygtige. Der skal gerne være kamp om pladserne på læreruddannelsen, så vi rekrutterer lærerstuderende med en stærk faglig baggrund i fremtiden.
Bekymring for sprogfag
- Jeg er meget bekymret for at sprogfagene igen oplever tilbagegang. Netop i disse år er det vigtigt at vi også har tysk- og franskkompetencer til rådighed. Jeg vil opfordre til at der kigges nøje på hvordan vi kan få vendt den udvikling – det kræver efterhånden en akut indsats fra politisk side, siger Mikkel Haarder.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Presseinvitation: Skoleelever dyster om at blive Danmarks bedste til iværksætteri1.5.2026 08:54:59 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag dyster Danmarks mest entreprenante elever fra ungdomsuddannelser over hele landet om DM-titlen i entreprenørskab.
Danish.Care og DI styrker branchen for velfærdsteknologi og hjælpemidler29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) indleder et forpligtende samarbejde, der skal give virksomheder inden for velfærdsteknologi og hjælpemidler øget politisk gennemslagskraft og bedre vækstvilkår. Det har medlemmerne af Danish.Care besluttet på generalforsamlingen tirsdag den 28. april.
DI: Højesteretsdom kan sende milliardregning for gamle arbejdsskader til virksomhederne28.4.2026 12:43:54 CEST | Pressemeddelelse
Dagens højesteretsdom ændrer med tilbagevirkende kraft årtiers praksis, og rejser store spørgsmål om retssikkerhed i arbejdsskadesystemet, vurderer Dansk Industri.
Presseinvitation: Brændstofkrise i luften – når grønne flybrændstoffer bliver sikkerhedspolitik28.4.2026 10:07:33 CEST | Pressemeddelelse
Med uroen i Mellemøsten og usikkerhed om global brændstofforsyning er luftfarten ramt af voldsomme prisudsving og risiko for mangel på jetfuel. Det er omdrejningspunktet, når DI, Dansk Metal, Luftfartens Klimapartnerskab og Dansk Luftfart inviterer til konferencen Conference on e-fuels in Denmark, hvor centrale aktører fra hele værdikæden for fremtidens flybrændstoffer er samlet i Industriens Hus. Konferencen sætter denne aktuelle situation i perspektiv og diskuterer, hvordan produktion af grønne flybrændstoffer i Danmark og Europa kan blive en del af svaret på både klimaudfordringen og den sikkerhedspolitiske. Konferencen stiller skarpt på, hvordan grønne flybrændstoffer (e-SAF) kan mindske Europas afhængighed af fossile brændsler fra ustabile regioner og samtidig skabe nye danske arbejdspladser. Centrale profiler tilstede En række markante stemmer deltager på dagen og vil være til rådighed for interviews, bl.a.: Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør, Dansk Industri Claus Jensen, forbu
Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri23.4.2026 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum