Færre vil være sygeplejerske: Situationen er alvorlig og kræver handling
15.3.2025 17:00:07 CET | Dansk Sygeplejeråd | Pressemeddelelse
Det er alarmerende, at ansøgertallet til sygeplejerskeuddannelsen falder, lyder det fra Dorthe Boe Danbjørg, forkvinde i Dansk Sygeplejeråd.

Nye tal fra Uddannelses- og Forskningsministeriet viser en markant tilbagegang i antallet af kvote 2-ansøgninger til sygeplejerskeuddannelsen. På landsplan er søgningen faldet med hele 5 procent sammenlignet med sidste år.
I alt har 2.031 valgt at søge ind på sygeplejerskeuddannelsen via kvote 2.
Forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Dorthe Boe Danbjørg, kalder udviklingen alarmerende:
-Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er ærgerlig. Jeg havde virkelig håbet på et andet resultat. Vi står i en situation, hvor sundhedsvæsenet har brug for sygeplejersker, men hvor færre vælger uddannelsen. Det er en bekymrende tendens, der kræver politisk handling og konkrete forbedringer i både uddannelses- og arbejdsvilkår.
Antallet af kvote 2-ansøgere giver normalvis en pejling af, hvordan det endelige optag på sygeplejerskeuddannelsen kommer til at se ud. Noget tyder derfor på, at færre vil søge sygeplejerskeuddannelsen i 2025 end i 2024.
Bedre uddannelsesforhold er nødvendigt
En ny analyse fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) afdækker unges begrundelser for til- og fravalg af uddannelser. Analysen viser, at 58 procent har fravalgt sygeplejerskeuddannelsen, fordi arbejdsvilkårene ikke er gode nok, og 13 procent har fravalgt uddannelsen, fordi de har en tvivl om, hvorvidt det faglige niveau er for lavt.
Sygeplejersker fik et mærkbart lønløft tilbage i 2023 i forbindelse med trepartsaftalen, men det er desværre ikke noget, der endnu kan aflæses i ansøgertallet.
Ifølge Dorthe Boe Danbjørg er det nødvendigt at investere i bedre uddannelsesforhold, styrke kvaliteten af praktikken og sikre klare karriereveje, hvis sygeplejefaget skal gøres mere attraktivt for unge.
Regeringen har da også varslet en reform af professionsuddannelserne. Derfor er det Dorthe Boe Danbjørg forhåbning, at der i reformen vil være investeringer i sygeplejerskeuddannelsen, så der kan sikres et endnu højere fagligt niveau.
-Vi skal vise de unge, at sygeplejerskeuddannelsen er en faglig stærk uddannelse med gode udviklingsmuligheder og et bæredygtigt arbejdsliv. Det kræver en ambitiøs indsats – og den skal starte nu, understreger Dorthe Boe Danbjørg.
Om Dansk Sygeplejeråd:
Dansk Sygeplejeråd (DSR) er en partipolitisk uafhængig fagforening, der arbejder med løn- og ansættelsesforhold og organisatoriske interesser for mere end 70.000 sygeplejersker.
Dansk Sygeplejeråd har som den eneste faglige organisation forhandlingsretten, når det handler om overenskomster for sygeplejersker, som arbejder inden for det sygeplejefaglige område. Overenskomsterne fastsætter bl.a. rammerne for løn og arbejdsvilkår for sygeplejersker ansat fx i det offentlige.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Sygeplejeråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Sygeplejeråd
Ny overenskomst i kommunerne: Sygeplejerskers pension hæves til 16 procent11.3.2026 06:41:40 CET | Pressemeddelelse
Ny aftale mellem Sundhedskartellet og KL giver højere pension, lønløft til udvalgte grupper og nye muligheder for kompetenceudvikling.
Sygeplejersker på Covid-årsdag: Der er behov for, at beredskabet bliver styrket11.3.2026 05:49:00 CET | Pressemeddelelse
Tre ud af fem sygeplejersker er usikre på, hvad de skal gøre i tilfælde af en krisesituation, viser ny undersøgelse. Dansk Sygeplejeråd vil have minimumskrav til beredskabsplaner.
OK26 for 40.000 sygeplejersker: Højere pension og styr på vagttillæg6.3.2026 11:01:44 CET | Pressemeddelelse
Efter intense forhandlinger er Sundhedskartellet og Danske Regioner blevet enige om en ny overenskomst. Aftalen indeholder lønstigninger, højere pension og flere forbedringer af sygeplejerskernes vilkår
Nyt pensionsudspil fra S møder ros fra sygeplejersker5.3.2026 13:25:53 CET | Pressemeddelelse
DSR ser gode takter i Socialdemokratiets nye pensionsudspil, der både kan sænke tempoet i pensionsalderen og give flere adgang til tidlig pension.
Aftale for 40.000 sygeplejersker: Reallønsfremgang og et mere fleksibelt arbejdsliv2.3.2026 18:06:07 CET | Pressemeddelelse
Den generelle overenskomstaftale med Danske Regioner er indgået og sikrer både reallønsfremgang og et skridt mod et mere fleksibelt arbejdsliv. Nu venter de specielle forhandlinger for sygeplejersker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum