BUPL: Kvote 2-tal kan være et vendepunkt for pædagoguddannelsen
15.3.2025 15:37:01 CET | BUPL | Pressemeddelelse
Endelig er der fremgang i ansøgertallet til pædagoguddannelsen efter mange års tilbagegang. Nu skal momentum fastholdes, siger BUPL-formand Elisa Rimpler.

-Jeg er glad for, at der nu endelig er en lille fremgang i ansøgertallet til pædagoguddannelsen. Det er langt fra nok, men det er en tiltrængt god nyhed efter mange år med pil nedad, siger BUPL-formand Elisa Rimpler.
I år har 2.265 søgt ind på pædagoguddannelsen via kvote 2. Det er 87 flere end sidste år og en fremgang på 4 procent.
Ifølge BUPL-formanden kan dagens tal være et første tegn på, at de tiltag, der er sat i værk for at gøre pædagogprofessionen mere attraktiv, er begyndt at virke – herunder et mærkbart lønløft til pædagogerne ved trepartsforhandlingerne i 2023.
-Det er en lille fremgang, men jeg håber, det er et vendepunkt, og at vi nu vil se, at flere unge vælger pædagogfaget til. Det er der i den grad brug for. Under halvdelen af de ansatte i daginstitutionerne er nu pædagoger. Det har konsekvenser for den kvalitet, børnene oplever, men også for de pædagoger, der er tilbage, og som ofte ender med at bære et stort ansvar meget alene og uden den faglige sparring i hverdagen, som kan løfte fagligheden og øge mulighederne for at lykkes. Det tærer hårdt på arbejdsmiljøet, siger Elisa Rimpler.
Om kort tid forventes regeringen at præsentere en reform af pædagoguddannelsen. Elisa Rimpler håber, at en ny uddannelse kan give endnu et rygstød til søgningen. Men det gør det ikke alene, siger hun.
-Vi skal fastholde momentum. Det er vigtigt at huske, at pædagogmanglen er akut lige nu. En positiv udvikling i ansøgertallet vil først vise sig ude i daginstitutioner og skoler om flere år. Derfor er der ikke råd til at læne sig tilbage, siger Elisa Rimpler og fortsætter:
-Det handler om, at pædagogerne skal føle, de kan lykkes med den vigtige opgave, vi står med, nemlig at give børn og unge den bedste start på livet. Derfor skal politikerne dreje på alle skruer og gå efter at skabe attraktive arbejdspladser, hvor arbejdsmiljøet er godt, og hvor der er tid til fagligheden. Og så skal der arbejdes målrettet med at få flere medhjælpere og pædagogiske assistenter til at tage en meritpædagoguddannelse, siger Elisa Rimpler.
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Børn skal også have minimumsnormeringer i SFO21.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er hårdt brug for bedre normeringer omkring børn i SFO’erne efter mange år med massive besparelser. BUPL mener, der højst bør være ni børn for hver pædagog.
Ringe kvalitet i daginstitutioner får forældre til at overveje hjemmepasning20.3.2026 12:57:56 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten i vuggestuer og børnehaver giver så store bekymringer hos forældrene, at hver femte overvejer at trække børnene ud og passe dem hjemme. Det viser ny Voxmeter-undersøgelse lavet for BUPL.
BUPL: Lille fremgang i antal kommende pædagoger kalder på yderligere politiske tiltag15.3.2026 16:45:51 CET | Pressemeddelelse
En stigning på 2 procent i ansøgere til pædagoguddannelsen via kvote 2 er langt fra nok, når Danmark ifølge Finansministeriet kan mangle 3.800 pædagoger i 2035. Det bør få politikerne til at reagere, mener BUPL’s formand Elisa Rimpler.
BUPL: Flere pædagoger kan få en mere værdig tilbagetrækning5.3.2026 13:33:59 CET | Pressemeddelelse
Pædagogers arbejde slider både fysisk og psykisk. Derfor er det positivt, hvis flere kan få mulighed for en mere fleksibel og værdig tilbagetrækning, siger BUPL.
BUPL om OK26: Reallønsfremgang og mere frit valg25.2.2026 18:05:33 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforliget med KL sikrer pædagoger både reallønsfremgang og en ny fritvalgskonto, der er starten på mere fleksibilitet for den enkelte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum