Ny undersøgelse: Danskerne siger klart nej til en krigsskat
Et markant flertal foretrækker at finansiere forsvarsudgifterne uden at indføre nye skatter, viser ny undersøgelse fra Norstat for CEPOS

En ny Norstat-undersøgelse for CEPOS viser, at danskerne klart foretrækker at finde pengene til øgede forsvarsudgifter uden at skrue skatterne i vejret.
”Det er meget positivt, at et stort flertal af danskerne afviser en krigsskat. I en tid med stor usikkerhed er det afgørende, at vi ikke tyer til finansieringsløsninger, der reducerer vækst og velstand, siger Mia Amalie Holstein og fortsætter:
”Forsvarsudgifterne kan finansieres gennem ubrugte midler i statskassen eller ved at styrke dansk økonomi strukturelt gennem besparelser og effektiviseringer i det offentlige. Og det ser danskerne ud til at have forstået,” siger Mia Amalie Holstein, cheføkonom i CEPOS.
Undersøgelsen viser, at 43 pct. af danskerne foretrækker at finansiere de øgede forsvarsudgifter gennem ubrugte midler i statskassen.
22 pct. mener, at besparelser og effektiviseringer i den offentlige sektor er den rigtige vej at gå. Kun 16 pct. - svarende til cirka hver sjette - går ind for en særlig krigsskat. Resten, 18 pct., er i tvivl.
Mens vælgerne på venstrefløjen foretrækker finansiering gennem ubrugte midler, er der blandt disse vælgere dernæst en tendens til at foretrække en krigsskat frem for besparelser. På den borgerlige fløj afviser vælgerne klart en krigsskat, og nogle foretrækker ligefrem besparelser og effektiviseringer over finansiering via statens ubrugte midler.
”Det er bemærkelsesværdigt, at SF’s vælgere har finansiering gennem ubrugte midler som deres førsteprioritet – på trods af, at SF's formand Pia Olsen Dyhr har foreslået en krigsskat,” siger Mia Amalie Holstein, cheføkonom i CEPOS.
Tallene viser, at danskerne generelt ønsker en ansvarlig finansiering af forsvarsudgifterne uden at belaste borgerne yderligere med højere skatter.
Mia Amalie Holstein kan kontaktes på 53 55 71 77 for uddybende kommentarer.
Hele undersøgelsen kan også downloades her.
Kontakter
Mia Amalie HolsteinCheføkonomCEPOS
Tlf:53 55 71 77mia@cepos.dkJens HolmbergPresse- og kommunikationschefCEPOS
Tlf:53533261holmberg@cepos.dkFølg pressemeddelelser fra Cepos
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cepos
Ny CEPOS-analyse: Staten er vokset med 1.800 flere ’kolde hænder’ i 20247.3.2025 12:45:11 CET | Pressemeddelelse
Trods finansminister Nicolai Wammens erklærede ambition om at reducere antallet af administrative ansatte i staten, går udviklingen i præcis den modsatte retning, viser ny CEPOS-analyse
CEPOS lancerer ’Forsvars- og fremskridtsreform’28.2.2025 07:17:34 CET | Pressemeddelelse
Med CEPOS nye ’Forsvars- og fremskridtsreform’ får Danmark en stærkere økonomi og et stærkere forsvar uden en ny krigsskat
CEPOS: Klimamål bør styres som finanspolitikken27.2.2025 11:00:21 CET | Pressemeddelelse
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til Klimarådets årlige statusrapport
CEPOS: Danmark bør sænke elafgiften26.2.2025 15:47:30 CET | Pressemeddelelse
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til EU-Kommissionens udspil til en ’Green Industrial Deal’
Ny CEPOS-analyse: I disse kommuner er der størst udskiftning blandt folkeskolelærere13.2.2025 09:05:41 CET | Pressemeddelelse
Der er store geografiske forskelle i omfanget af personaleudskiftningen i de kommunale folkeskoler. Samtidig forlader unge lærere hurtigere deres job end de ældre kollegaer, viser en ny analyse fra CEPOS
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum