Nyt stort cykelløb vil påvirke trafikken på stor del af Sjælland
Det kommer til at få trafikale konsekvenser, når det nye cykelløb Copenhagen Sprint ruller igennem Roskilde, København og Nordsjælland.

Lørdag den 21. juni og søndag den 22. juni bliver et nyt internationalt cykelløb ved navn Copenhagen Sprint afholdt for første gang i det nordlige Sjælland og København.
Løbet bliver skudt i gang i Roskilde, og på ruten kommer rytterne blandt andet forbi Frederikssund, Hillerød, Fredensborg, Humlebæk, Allerød, Farum, Værløse, Ballerup, Rødovre og Frederiksberg for til sidst at slutte med en rundstrækning i Københavns gader.
Vejdirektoratet forventer, at løbet kommer til at påvirke trafikken væsentligt fra Roskilde til Nordsjælland og i hovedstadsområdet begge dage.
Spærringer begge dage
Lørdag er det nogle af verdens bedste kvindelige cykelryttere, der skal dyste i Copenhagen Sprint, og søndag er det så de mandlige cykelrytteres tur til at dyste.
Ruten vil begge dage være spærret, mens cykelløbet er under afvikling. Derfor må trafikanterne i områderne omkring ruten forvente at blive påvirket af forlænget rejsetid lørdag klokken 13.00 - 17.30 og søndag klokken 10.00 - 16.00.
Rundstrækning i København vil være spærret fra lørdag morgen klokken 05.00 til søndag aften klokken 21.00. Der vil være sluser, så man kan krydse ruten.
Ingen parkering på kørebanen
På løbsdagen er al standsning og parkering på kørebanen til fare eller ulempe, da feltet skal kunne komme sikkert frem. Det er tilladt at parkere langs vejene i yderrabatten ved siden af vejen, men ikke på kørebane, cykelsti eller fortov. Det er op til politiet at afgøre, om en parkeret bil er til fare eller ulempe for cykelløbet og derfor skal flyttes. Følg altid den aktuelle skiltning om standsning og parkering.
Vejdirektoratet opfordrer både tilskuere til Copenhagen Sprint og øvrige trafikanter til at sætte ekstra tid af til deres rejse og følge Vejdirektoratets trafikråd på dagene.
Læs mere om trafikken på Trafikinfo.dk. Ved at klikke på “Fremtidige vejarbejder og begivenheder” og vælge perioden 21. juni til 22. juni får man vist de spærrede veje i forbindelse med ruten.
Gode råd til alle trafikanter
- Forvent ekstra rejsetid, og tag afsted i god tid.
- Planlæg din tur, og søg aktuel trafikinformation på trafikinfo.dk, før du kører.
- Hold dig orienteret, og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
- Overvej alternativer til bilen. Tag cyklen eller kollektiv trafik, hvis du kan.
Særligt for tilskuere
- Planlæg, hvor du vil se løbet, på copenhagensprint.com.
- Find ud af, hvordan du kommer nemmest derhen, og hvor du vil parkere.
Læs mere om Copenhagen Sprint og ruten her
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle trafiksituation og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Charlotte VithenOmrådechefVejdirektoratet
Tlf:22 16 70 72cv@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Ulrich Gorm AlbrechtsenPresse- og kommunikationschefDanmarks Cykle Union
Tlf:29 40 02 02ulrich.gorm@cyklingdanmark.dkFølg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Den gamle bro over E45 ved <58> Hedensted rives ned den 23. og 24. august – motorvejen spærres i aften- og nattetimerne4.7.2025 09:02:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med udbygningen af E45 Østjyske Motorvej fra fire til seks spor, skal den gamle bro for Gesagervej over motorvejen ved <58> Hedensted rives ned. Både før, under og efter bronedrivningen vil der være gener og omkørsler for trafikanterne i området.
Ny asfalt på hovedvejen mellem Snoldelev og Solrød3.7.2025 12:56:43 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Roskildevej mellem Snoldelev og Solrød fra mandag 7. juli til torsdag 24. juli. Vejen er spærret i aften- og nattetimerne.
Spærringer ved kryds syd for Grindsted i sommer og efterår3.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i gang med at ombygge krydset mellem Tingvejen og Søndre Ringvej/Vesterhedevej syd for Grindsted by ved Billund til en rundkørsel. I forbindelse med arbejdet er der behov for spærringer af bl.a. Søndre Ringvej, som spærres fra på mandag.
Trafiklys øger sikkerheden i T-kryds ved Stenlille2.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
T-krydset mellem Merløsevej og Sorøvej er blevet ombygget til et lysreguleret kryds. Ombygningen skal forebygge ulykker med venstresvingende biler.
Byggeriet af motorvej i Nordsjælland rykker tættere på27.6.2025 12:29:24 CEST | Pressemeddelelse
I midten af juli ruller Vejdirektoratets entreprenør deres gravemaskiner ud på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Dermed er udbygningen til en ny motorvej for alvor i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum