Investorerne modtager rekordhøje udbytter
2025 begynder med rekordhøjt udbytte til investorerne i danske investeringsfonde rettet mod privatinvestorer, hvilket samtidig løfter nettokøbet til nye højder.
Danske investeringsfonde rettet mod privatinvestorer udbetalte i februar rekordstore 37,1 mia. kr. i udbytte til investorerne. Fondene i kategorien ’Globale Aktier’ stod for den største andel med 25,9 mia. kr., mens fonde med nordamerikanske og europæiske aktier bidrog med hhv. 1,4 mia. kr. og 0,8 mia. kr. Blandt obligations-fondene var det særligt de øvrige danske obligationer, der stod for en stor del af udbytterne med samlet 0,7 mia. kr.
Mange investorer vælger at geninvestere deres udbytter, hvilket afspejles i, at nettokøbet i fondene også har været højt. I februar 2025 udgjorde nettokøbet således 28,8 mia. kr., hvilket er ny månedsrekord. Det rekordstore nettokøb skyldes dog formentlig ikke kun geninvestering, da nettokøbet i 2025 har været markant højere end i tidligere år med store udbytter. Til sammenligning var udbyttet i februar 2022 næsten på niveau med februar 2025, men dengang var nettokøbet kun 16,7 mia. kr., lidt over halvdelen af det aktuelle niveau. Det tyder på, at en betydelig del af udbytterne geninvesteres i fondene.
"Der er lige dele sandhed og aktualitet i den gamle talemåde om, at den tid, der er gået godt, kommer ikke dårligt tilbage. Selvom vi i de første måneder af 2025 har set meget omskiftelige markeder, er der alligevel grund til at glæde sig over, at 2024 blev et på alle måder godt investeringsår - noget der bekræftes ved rekordhøje udbyttebetalinger fra danske detailfonde. Det er også meget positivt at se, at så mange midler gen-investeres i fondene på trods af den underliggende usikkerhed. Det peger i retning af, at der er langsigtede motiver bag investeringerne”, siger Kåre Valgreen, investeringschef i Finans Danmark
Mens investorerne har geninvesteret en stor del af deres udbytter, har markedsudviklingen også været positiv i flere regioner. Det ses især på det europæiske marked, som har leveret solide afkast med en år-til-dato stigning på 8,8 pct. Særligt nordiske aktier har bidraget til denne fremgang med et afkast på 11,5 pct., mens danske aktier ligeledes har klaret sig godt med en stigning på 3,7 pct. siden årets begyndelse.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Få seneste nyt fra Finans Danmark: Tilmeld dig nyheder og analyser - og følg os på sociale medier
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar: Implementering af ”stop-the-clock direktivet” i dansk regulering30.6.2025 15:30:46 CEST | Nyhed
Direktivnær implementering hilses velkommen, men tidligere indført dansk overimplementering bør samtidig udgå.
Høringssvar om forslag til lov om ændring af lov om finansiel virksomhed m.fl.27.6.2025 14:04:55 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til samlelovsforslag OKT 2025.
Ny Dankort aftale: Bankerne bakker op om et betalingsmarked med frit valg og fair konkurrence26.6.2025 14:16:57 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov (S) har i dag præsenteret en politisk aftale om Dankortets fremtid. Aftalen omfatter udvikling af nye funktioner som saldokontrol og erhvervskort. Bankerne bakker op og understreger vigtigheden af kundernes frie valg af betalingsløsninger samt en gennemsigtig, markedsbaseret udvikling af betalingsinfrastrukturen med plads til alternativer som MobilePay og nye løsninger. En stærk konkurrence fremmer innovation til gavn for samfundet i en tid med fokus på strategisk autonomi.
Bankerne og Offerrådgivningen indgår samarbejde for at hjælpe ofre for digital svindel26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan være både grænseoverskridende og ubehageligt at blive udsat for digital svindel. Og for nogle kan det udgøre en stor psykisk belastning, som påvirker ens evne til at fungere i hverdagen. Derfor kan det i mange sammenhænge være godt at tale med andre end sin bankrådgiver. For at gøre dette lettere har Finans Danmark indgået et samarbejde med Offerrådgivningen om muligheden for at henvise bankkunder, der har brug for en ekstra samtale, til Offerrådgivningens rådgivere. Offerrådgivningen har døgnåbent og udføres af offerrådgivere, der har gennemgår en specialiseret uddannelse. Finans Danmark stiller efteruddannelse til rådighed for offerrådgiverne for at støtte dem i at håndtere de svære samtaler om digital svindel. Samtidig har Finans Danmark aftalt med Styrelsen for Samfundssikkerhed, at bankerne også systematisk henviser til den offentlige Cyberhotline.
Hurtige handler og højere priser præger ejerlejlighedsmarkedet20.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets første kvartal bød på flere ejerlejlighedshandler end året før. I alt skiftede 4.081 ejerlejligheder ejer, hvilket især skyldes øget aktivitet i Hovedstaden, hvor en større andel af ejerlejlighederne blev solgt inden for de første to uger. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum