Investorerne modtager rekordhøje udbytter
17.3.2025 07:00:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
2025 begynder med rekordhøjt udbytte til investorerne i danske investeringsfonde rettet mod privatinvestorer, hvilket samtidig løfter nettokøbet til nye højder.
Danske investeringsfonde rettet mod privatinvestorer udbetalte i februar rekordstore 37,1 mia. kr. i udbytte til investorerne. Fondene i kategorien ’Globale Aktier’ stod for den største andel med 25,9 mia. kr., mens fonde med nordamerikanske og europæiske aktier bidrog med hhv. 1,4 mia. kr. og 0,8 mia. kr. Blandt obligations-fondene var det særligt de øvrige danske obligationer, der stod for en stor del af udbytterne med samlet 0,7 mia. kr.
Mange investorer vælger at geninvestere deres udbytter, hvilket afspejles i, at nettokøbet i fondene også har været højt. I februar 2025 udgjorde nettokøbet således 28,8 mia. kr., hvilket er ny månedsrekord. Det rekordstore nettokøb skyldes dog formentlig ikke kun geninvestering, da nettokøbet i 2025 har været markant højere end i tidligere år med store udbytter. Til sammenligning var udbyttet i februar 2022 næsten på niveau med februar 2025, men dengang var nettokøbet kun 16,7 mia. kr., lidt over halvdelen af det aktuelle niveau. Det tyder på, at en betydelig del af udbytterne geninvesteres i fondene.
"Der er lige dele sandhed og aktualitet i den gamle talemåde om, at den tid, der er gået godt, kommer ikke dårligt tilbage. Selvom vi i de første måneder af 2025 har set meget omskiftelige markeder, er der alligevel grund til at glæde sig over, at 2024 blev et på alle måder godt investeringsår - noget der bekræftes ved rekordhøje udbyttebetalinger fra danske detailfonde. Det er også meget positivt at se, at så mange midler gen-investeres i fondene på trods af den underliggende usikkerhed. Det peger i retning af, at der er langsigtede motiver bag investeringerne”, siger Kåre Valgreen, investeringschef i Finans Danmark
Mens investorerne har geninvesteret en stor del af deres udbytter, har markedsudviklingen også været positiv i flere regioner. Det ses især på det europæiske marked, som har leveret solide afkast med en år-til-dato stigning på 8,8 pct. Særligt nordiske aktier har bidraget til denne fremgang med et afkast på 11,5 pct., mens danske aktier ligeledes har klaret sig godt med en stigning på 3,7 pct. siden årets begyndelse.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Få seneste nyt fra Finans Danmark: Tilmeld dig nyheder og analyser - og følg os på sociale medier
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rekordfremgang for aktiesparekontoen efter nyt løft af loftet3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver gang indskudsloftet på aktiesparekontoen bliver hævet, strømmer nye investorer til. 2026 var ingen undtagelse, og første halvår af 2026 blev rekord for antallet af nye aktiesparekonti. Finans Danmark opfordrer regeringen til at hæve loftet til 500.000 kr. hurtigst muligt.
Høringssvar: Klare regler om udledningskvoter understøtter fortsat gode finansieringsmuligheder for landbruget2.9.2026 10:56:54 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar om den nye udledningsbaserede markregulering. Det er afgørende, at udledningskvoter behandles som en del af den faste ejendom, og at panthaverne inddrages, så reguleringen kan understøtte fortsat gode finansieringsmuligheder af dansk landbrug.
Boligudgifter løber fra SU'en i studiebyerne28.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år begynder tusindvis af unge på en ny uddannelse. For mange betyder det også startskuddet til jagten efter en bolig, der er til at betale. En ny analyse fra Finans Danmark viser, at boligudgifterne i studiebyerne flere steder er steget det seneste år og ofte er højere, end hvad en typisk studerende får udbetalt i SU.
Færre danskere indhenter lånetilbud – men niveauet er fortsat højt13.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for juli 2026.
Boligmarkedet holder fast i de høje priser10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligmarkedet for juli 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum