PlanBørnefonden, Grundfos Fonden og African Development Bank vil sikre rent vand og grønnere landbrug til 200.000 mennesker i Sydsudan og Etiopien
14.3.2025 09:35:44 CET | PlanBørnefonden | Pressemeddelelse
I et nyt samarbejde skal PlanBørnefonden sikre adgang til mad, vand og grønne indtægtsmuligheder for næsten 200.000 mennesker i Sydsudan og Etiopien, som er hårdt påvirket af klimaforandringer og konflikter.

Partnerskabet hedder Water4Food og er fællesfinansieret af African Development Bank, Grundfos Fonden og PlanBørnefonden med over 100 millioner kroner over de næste tre år.
Sydsudan og Etiopien er hårdt ramt af klimaforandringer – på hver sin måde. I Sydsudan kæmper befolkningen med oversvømmelser, som især rammer landbrugsjord, sætter fødevaresikkerhed over styr og forurener drikkevandet. I Etiopien truer tørke konstant befolkningens adgang til rent vand, sanitet og hygiejne.
Samtidig lever store dele af befolkningen med de daglige konsekvenser af krig og konflikt.
Befolkningen er dybt afhængige af nye metoder til at dyrke jorden og sikre adgang til rent vand, som er tilpasset til den nye virkelighed, som klimaforandringerne har skabt.
Derfor skal PlanBørnefonden, Plan Sydsudan og Plan Etiopien sammen med Grundfos Fonden og lokale partnere blandt andet opsamle og genbruge vand fra oversvømmet landbrugsjord til vandingssystemer, skabe bedre adgang til rent drikkevand, udbrede brug af klimaresistente afgrøder, skabe bedre værdikæder for farmere og bruge solenergi til at skabe bedre og sikrere vandkilder.
Over de næste tre år skal det skabe bedre adgang til mad, sundhed, rent drikkevand og økonomiske muligheder for tæt på 200.000 mennesker i de to lande - med særligt fokus på dem, som er mest udsatte af konflikter og klimaforandringer; flygtninge, internt fordrevne, unge, piger og kvinder.
Dorthe Petersen, PlanBørnefondens CEO:
”Klimaforandringerne har katastrofale konsekvenser for i forvejen sårbare mennesker i Sydsudan og Etiopien. Derfor er det så vigtigt med denne type af samarbejder, som puljer midler og ekspertise på tværs af sektorer, landegrænser og donorer, så vi kan gøre størst muligt forskel for nogle af de mennesker, som har allermest brug for det.”
Samarbejdet, som er finansieret af den afrikanske udviklingsbank, African Development Bank, og Grundfos Fonden, er en ny type partnerskab, som går på tværs af sektorer, landegrænser og donorer for at få størst mulig effekt. Samtidig bygger det på PlanBørnefondens samarbejde med Grundfos Fonden i mere end et årti for at fremme adgang til rent vand og klimatilpasning i Togo, Etiopien og Kenya – og nu Sydsudan.
Kontakter
Andreas MalmosHead of Public Affairs and Policy
Tlf:21967786andreas.malmos@planbornefonden.dkFølg pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PlanBørnefonden
Youth Summit på Christiansborg23.8.2026 21:59:21 CEST | Pressemeddelelse
Forud for FN’s generalforsamling i september samles 100 unge fra 50 forskellige ungdomsorganisationer med civilsamfundet og politikere til Youth Summit på Christiansborg mandag den 24. august. Formålet er at lave anbefalinger til den danske delegation, der skal afsted til FN og til Danmarks internationale arbejde generelt.
Lukas Graham donerer over en halv million kroner til PlanBørnefonden20.8.2026 14:42:49 CEST | Pressemeddelelse
Når Lukas Graham spiller sine danske koncerter til januar 2027, donerer bandet 1 euro pr. solgt billet til PlanBørnefonden svarende til en samlet donation på over en halv million kroner. Samtidig bliver Lukas Forchhammer ny ambassadør for organisationen.
Ny fase af stort uddannelsesprogram i Østafrika: 360 millioner kroner fra LEGO Fonden skal styrke læring og trivsel for millioner af børn i humanitære kriser29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt kapitel i det globale uddannelsesprogram PlayMatters er nu på vej. Med en samlet bevilling fra LEGO Fonden på 52 millioner USD (ca. 360 mio. DKK), hvoraf PlanBørnefonden forvalter 15,4 millioner USD (ca. 99 mio. DKK), går programmet ind i sin tredje fase med ambitionen om at nå millioner af børn i nogle af verdens mest skrøbelige kontekster.
Grundfos Fonden indgår humanitær rammeaftale med PlanBørnefonden18.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Grundfos Fonden indgår for første gang en humanitær rammeaftale med PlanBørnefonden, der støtter børn, unge og familier i humanitære kriser. Aftalen giver PlanBørnefonden mulighed for at respondere akut med 24 timers varsel. Den første donation er allerede bevilliget til krisen i Libanon.
Ny podcastserie udfordrer stereotype fortællinger om afrikanske unge8.6.2026 14:56:03 CEST | Pressemeddelelse
PlanBørnefonden lancerer en ny podcastserie, Afrikas Stjerner, der nuancerer fortællingen om Afrika, og gør global udvikling mere relevant for danske unge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum