TEKNIQ: Vigtigt opgør med tudetossede refusionsregler
Erhvervsorganisationen TEKNIQ er glad for, at skatteministeren nu vil gøre op med refusionsregler, der spænder ben for den grønne omstilling hos almindelige danskere med elbiler og solceller. Der er brug en hurtig igangsættelse af løsningen, lyder det fra organisationen.

Det kan ikke være rigtigt, at regler for afgiftsrefusion skal tvinge boligejerne til at vælge mellem deres solcelleanlæg eller elbil.
Den udfordring har TEKNIQ længe efterlyst en løsning på, og derfor vækker det glæde, at skatteministeren nu lover konkrete bud på en løsning.
- Refusionsreglerne spænder allerede i dag ben for mange danskeres grønne omstilling. Derfor er det helt afgørende at få løsningen sat i gang hurtigst muligt. Lige nu straffer reglerne de boligejere, der har gjort det rigtige, nemlig investeret i grønne løsninger. Installatørerne oplever at blive sendt ud for at frakoble solcelleanlæg, hvilket er tudetosset for den enkelte og for den bæredygtige omstilling af samfundet, siger Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
- Vi har ikke tid til at vente flere år på at få systemer og målere på plads. Vi foreslår derfor, at man her og nu gør brug af den afgiftsfritagelse, som man kender fra varmepumperne. Den betyder, at boligejere med en varmepumpe i praksis ikke betaler afgifter på forbrug over 4000 kWh pr. år. Det er en model, der er velkendt, og som bør kunne implementeres nu og her.
- Samtidig bakker vi op om brugen af bimålere, som ministeren foreslår. Det er en god løsning på længere sigt, da det kan gøre for eksempel elbiler og varmepumper til aktive dele af energisystemet. Men det er en model, der ikke er helt klar til at blive rullet ud nu og her.
Yderligere information, kontakt:
Troels Hartung, bæredygtighedschef i TEKNIQ: 28737339 / trh@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Tårnhøj elpris: Sådan undgår du de dyre timer1.7.2025 15:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen topper i aften, men med få tiltag og moderne løsninger kan danskerne nemt undgå at betale for meget, lyder det fra TEKNIQ.
TEKNIQ: Odsherred-sag bør føre til eftertanke1.7.2025 11:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Rekonstruktionsplanen for Odsherred Varme er netop blevet godkendt, hvilket betyder, at det er virksomheder og borgerne, der står tilbage med konsekvenserne, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
TEKNIQ: Godt første skridt mod en slankere administration18.6.2025 12:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om at reducere med 6.500 årsværk i den offentlige administration sender et vigtigt signal. Det er begyndelsen på det nødvendige opgør med bureaukrati, der dræner velfærd og initiativ, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum